اقتصاد

تاجران: سنگ‌های قیمتی افغانستان بنام کشور‌های همسایه به بازار های جهان معرفی می‌شود

هيواد : شماری از تاجران برای اینکه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی کشور در بازار‌های جهان بنام افغانستان و بشکل معیاری به فروش برسد و به منظور تسریع در استخراج معادن کشور دست به ایجاد اتحادیه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی زده‌‌ اند.

هيواد : شماری از تاجران برای اینکه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی کشور در بازار‌های جهان بنام افغانستان و بشکل معیاری به فروش برسد و به منظور تسریع در استخراج معادن کشور دست به ایجاد اتحادیه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی زده‌‌ اند.

اعضای این اتحادیه میگویند که کارگرهای ما زحمات زیاد را بخاطر استخراج معادن متحمل می‌ شوند و اما این معادن قیمتی و با کیفیت ما بنابر نبود اتحادیه در بازار های جهان بنام کشور‌های همسایه به فروش می‌رسد. این‌ تاجران تاکید نمودند که در تلاش هستند تا سنگ‌های قیمتی کشور بعداز این بنام افغانستان به شکل معیاری استخراج و  به فروش برسد.

محمد یونس مومند، معاون اتاق تجارت افغانستان می‌گوید «سنگ‌های قیمتی از معادن مهم افغانستان به شمار می‌رود

که با زحمات کارگر‌های ما استخراج می‌شود.»

آقای مومند، همچنان اشاره نمود که بخاطر نبود هماهنگی میان تاجران سنگ‌های قیمتی کشور بنام سایر کشور‌ها به بازار‌های جهان معرفی می‌شود.

«اتحادیه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی باید با هماهنگی با اتاق تجارت افغانستان، به فعالیت‌های خود ادامه بدهد چون ما شاهد هستیم که معادن کشور بنام کشور‌های‌ همسایه وارد بازارهای جهان می‌شوند.» این‌ تاجر ملی کشور، شرایط فعلی افغانستان را مناسب و رو به بهبود دانسته می‌گویند: «شرایط فعلی افغانستان رو به بهبود است و ۸۰ فیصد مشکل‌های ما در داخل کشور حل گردیده و تنها ۲۰ فیصد مشکل ما بیرونی و پا برجاست که همانا عدم به‌ رسمیت‌ شناختن امارت اسلامی و پولهای منجمد شده کشور است.»

امیرجان ثاقب، معاون طبیعی و تخنیکی اکادمی علوم افغانستان، تجارت و زراعت را ستون فقرات یک جامعه می‌ داند و می‌گوید: با تجارت و زراعت ستندرد می‌توانیم که کشور و مردم خود را به خودکفایی برسانیم.

وی‌ ضمن خرسندی از توجه امارت اسلامی به تاجران کشور، اشاره نمود و گفت: کارِی که امارت اسلامی در جریان بیشتر از دو سال برای تاجران ملی انجام داده چشم‌گیر و نظیر آن در بیست سال گذشته نیست.»

این‌عضو آکادمی علوم کشور تاکید کرد که افغانستان مملو از معادن قیمتی است که با استخراج معیاری آن می‌توانیم مشکلات اقتصادی‌ کشور را بر طرف نماییم. وی با اشاره به حضور قدرت‌های بزرگ در افغانستان علاوه نمود:

« افغانستان قدرت های بزرگ را در خاک خود تجربه نموده اما آنها کشور ما را جور نکردند بلکه تا توانستند درتخریب کشور تلاش ورزیدند. بناءً نیاز است که افغانها خود شان در آبادی کشور خود تلاش نمایند.» از سویی هم اعضای اتحادیه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به مشکلات که با آن رو به رو هستند اشاره نمودند و می‌ گویند مالیات زیاد و نبود ویزه از مشکلاتیست که با آن درگیر هستند‌. اعضای این اتحادیه از نهاد های مربوطه خواستند که به مشکلات تاجران رسید‌گی نمایند تا به رفع مشکلات تاجران کشور زمینه‌ شغل برای مردم افغانستان مساعد گردد.

قابل‌ ذکر است که معادن و سنگ‌های قیمتی ولایت‌ پنج‌شیر بعداز استخراج آن ۱۰ فیصد آن مربوط امارت اسلامی می‌ شود و۹۰ فیصد دیگر آن مختص به کسانی که معادن این ولایت را استخراج می‌کنند‌ است. البته به گفته‌ شهاب الدین‌ دلاور وزیر معادن و پترولیم کشور  این‌ فرمان امیرالمؤمنین، تنها برای مردم ولایت پنج‌شیر است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button