مقالې او تبصرې

بیایید بسوی هدف سریعترحرکت کنیم

در اين اواخر از بسيار مردم مي شنويم حتي از علما ،مجاهدين، دعوتگران،دانشمندان ، که شکايت دارند ومي گويند قبل از فتح افغانستان عزيز ما و آمدن  امارت اسلامي ما با بسيار شوق، ذوق و علاقه مندي، بخاطر رسيدند به اهداف خود کار ميکرديم، اما امروزهمان شوق جذبه را در خود حس نمي کنيم چرا؟

در اين اواخر از بسيار مردم می شنويم حتی از علما ،مجاهدين، دعوتگران،دانشمندان ، که شکايت دارند ومی گويند قبل از فتح افغانستان عزيز ما و آمدن  امارت اسلامی ما با بسيار شوق، ذوق و علاقه مندی، بخاطر رسيدند به اهداف خود کار ميکرديم، اما امروزهمان شوق جذبه را در خود حس نمی کنيم چرا؟

بايد گفت که بلي خيليها فکر ميکند که انگار با آمدن امارت اسلامي ما به هدف رسيديم که اين امر باعث شده  است از جذبه وعلاقه مندي ما به کاهد ليکن بايد بدانيم که هرگز چنين نيست بلکه آمدن امارت اسلامي براي ما بهترين زمينه را فراهم کرده است تا ما بتوانيم به سهولت اهداف خود را تعقيب کنيم وبه آنها کاملا دست بيابيم بايد گفت که با آمدن امارت اسلامي مردم ما همان مردم است که قبلا بود بلي تغيير نظام آمده است اما تغيير افکار هنوز کار ميخواهد وما بحيث يک عالم ،مجاهد، دعوتگر، تبعي افغانستان، مسئوليت دريم که بخاطر تداوم نظام ناب امارت اسلامي افغانستان در راستاي تحقق تغيير افکار واذهان افراد جامعه خود و حتي افکار جهانيان نسبت به کشور ونظام امارت اسلامي خود از قبل کرده بيشتر با شوق، ذوق، علاقه مندي براي خود هدف تعيين نموده وآنرا تعقب نماييم

الله ج ميفريد  ترجمه: و پروردگارت را عبادت كن تا يقين (مرگ) فرا رسد. هدف واقعي براي ماهمانا دين ماست وتعقيب کردن آن تا دم مرگ وظيفه ايماني ماست .

واينکه ما هدف را بهتر بشناسيم تا بتوانيم خود را  زودتر به آن برسانيم لازم دانستم که تحقيق ذيل را براي تان نقل کنم

تعريف هدف

در لغت‌نامه‌ها، «مقصود» و «غرض» بيان شده است.

در واقع هدف، نقطه‌اي است که در نظر مي‌گيريم

 و همه فکر و کار و تلاش خود را براي رسيدن به آن صرف مي‌کنيم. منطقه‌اي سرسبز و رؤيايي، نقطه‌اي نوراني در شبي تاريک يا مکاني آرام‌بخش که تصميمات مهم زندگي در جهت رسيدن به آن گرفته مي‌شود.

انتخاب هدف صحيح

انتخاب هدف، بر سراسر زندگي انسان تأثير مي‌گذارد

و معني و مفهوم زندگي اوست. اگر درست و آگاهانه و الهي باشد انسان را به مقام والاي انساني و جانشيني پروردگار در زمين مي‌رساند و اگر بي‌ارزش و کم‌اهميت باشد، شايد مدتي انسان را در دنيا سرگرم کند ولي سرانجام جز پوچي و نااميدي نخواهد داشت.

آگاهي در زمينه اين پرسش‌ها که «چرا آفريده شده‌ايم؟» و «بازگشت ما به کجاست؟» به انتخاب هدف درست کمک بسياري مي‌کند.

البته توجه به اين دو نکته هم در انتخاب هدف بسيار مهم است؛ اول اينکه انتخاب هدف براساس آرزوها

و رؤياها نباشد بلکه آينده‌نگري در آن نقش داشته باشد و دوم اينکه از ابتدا، همه کارها هدف‌دار باشد نه اينکه کاري شروع شود تا در ادامه هدفش هم پيدا بشود که اين کار باعث ازبين‌رفتن هزينه و زمان و عمر انسان مي‌شود.

آفرينش آسمان و زمين و هر آنچه در آنهاست بيهوده نبوده است. انسان موجودي الهي است و در نتيجه هدفي هم که انتخاب مي‌کند بايد براي رسيدن به رضاي الهي باشد. بايد استفاده از نعمت‌هاي دنيوي، لذت‌ها، شادي‌ها و حتي تحمل غم‌ها و ناراحتي‌ها را در جهتي قرار دهد تا او را به الله ج برساند.

آموزش و تحصيل، کسب و کار، زندگي اجتماعي، زندگي خانوادگي، علايق فردي، مسائل مادي و معنوي انسان همه بايد در جهت رسيدن به هدف تنظيم شود.

هدف زندگي از ديدگاه قرآن

در آيات قرآن کريم هدف‌هاي گوناگوني براي آفرينش انسان ذکر شده است که مي‌توان آنها را در سه دسته بيان کرد:

1- هدف مقدماتي و کوتاهمدت

در آيه 61 سوره مبارکه هود مي‌خوانيم که حضرت صالح(ع) (پيامبر قوم ثمود) به ايشان مي‌فرمايد که خدا را پرستش کنيد که معبودي جز او براي شما نيست! اوست که شما را از زمين آفريد و آبادي زمين را از شما مي‌خواهد…

آباد کردن زمين در جهت ادامه زندگي انسان‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است تا امکانات بقاي انسان فراهم شود و بتواند در مسير رسيدن به هدفي متعالي گام بردارد.

2- هدف ميانمدت

در آيه 2 سوره مبارکه ملک مي‌خوانيم که خداوند(ج) مرگ و حيات را آفريد تا شما را بيازمايد که کدام‌ يک از شما بهتر عمل مي‌کنيد.

آزمايش، نوعي پرورش روح آدمي است که در صورت سربلند بيرون آمدن از آن، نزديکي به خداوند نصيب انسان مي‌شود.

در آيه 56 سوره مبارکه ذاريات مي خوانيم که آفرينش جن و انس فقط براي عبادت پروردگار بوده است که تکامل و نزديکي به خداوند(ج) ثمره آن است.

البته منظور از عبادت فقط حرکات و ذکرهاي نماز يا روزه‌گرفتن نيست، بلکه عبادت مفهوم گسترده‌اي دارد و عبارت است از «هر آنچه که براي خدا انجام گيرد» براي همين اطاعت و فرمانبرداري از خداوند در تمام زمينه‌هاي زندگي انسان را لازم دارد، و اينکه انسان فقط در راه خدا گام بردارد و هرچه که غير از اوست را فراموش کند.

3- هدف نهايي

هدف نهايي، هدفي است که همه کارها در جهت رسيدن به آن انجام مي‌شود.

آيات نوراني قرآن کريم در بسياري موارد به ناپايداري دنيا و وسيله قرار گرفتن آن براي رسيدن به سعادت ابدي اشاره فرموده است. به عنوان مثال در آيه 20 سوره مبارکه حديد زندگي دنيا را بازي، سرگرمي، تجمل‌پرستي، تفاخر به يکديگر و افزون‌طلبي در مال و فرزند معرفي کرده است.

سپس آغاز و پايان زندگي دنيا را با يک مثال بيان کرده است: «مَثَل باراني که از آسمان مي‌بارد، گياهان را زنده مي‌کند و همه شگفت‌زده مي‌شوند و بعد از مدتي خشک و بي‌حاصل مي‌شوند و زردرنگ شده، خرد و شکسته مي‌شوند

بنابراين هدف نهايي زندگي انسان، نمي‌تواند دنيايي باشد، نمي‌تواند به شکست و نابودي برسد. از ديدگاه کتاب الهي قرآن، هدف نهايي زندگي انسان بايد معنوي و الهي باشد، مقصود نهايي انسان، تقرب به خداوند است، نزديک‌شدن به خداوند است که انسان را به کمال واقعي و سعادت ابدي مي‌رساند.

زندگي در رضامندي پروردگار متعال همان مقصودي است که انسان تمام عمر خود را صرف رسيدن به آن مي‌کند الحمدلله با آمدن امارت اسلامي زمينه رسيدن به اين هدف براي ما کاملاً فراهم است پس شوق وعلاقه مندي ما به رسيدن به اين هدف بايد لحظه به لحظه بيشتر شود .

مفتی نعمت الله انصاری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button