روغتیا

برنامه  واکسیناسیون راه مجادله با بیماری های خطرناک

اجرای برنامه واکسیناسیون همگانی یکی از راه های مجادله با امراض میباشد. تطبیق واکسین باعث کاهش واقعات بیماری های خطرناک در بین اطفال شیرخوار، کودکان و افراد بالغ میگردد. تداوم برنامه واکسیناسیون در سطح کشور باعث کنترول موفقیت آمیز از شیوع بسیاری از امراض خطرناک مانند فلج یا پولیو، سیاه سرفه، دیفتری، سرخکان، کرونا و غیره میگردد.

ما میدانیم که وجود انسان توانایی مقاومت در برابر میکروبها و همچنان توانایی غلبه بر میکروب ها را دارد. که همین حالت را مصئونیت میگویند. اما باید بدانیم که برای مصئون بودن در برخی موارد باید بدن را از خارج کمک کنیم تا بدن ما توانایی مقاومت را در برابر میکروبها پیدا کند. در اکثر بیماری هایی که از اثر ویروس ها بوجود میآیند و انسان را مصاب میسازد، اگر انسان یکبار آن بیماری را بگیرد و خوب شود در برابر آن بیماری مصئونیت پیدا میکند و دیگر به آن مصاب نخواهد شد. به همین قسم واکسین باعث ایجاد مصئونیت میگردد.

برخی از واکسین ها بصورت همگانی مورد استفاده قرار میگیرد اما بقیه واکسین ها در شرایط خاصی استفاده میگردد. برنامه واکسیناسیون اقدام مهمی است که بوسیله آن با هزینه کم میتوان از ابتلاء به بیماری های عفونی جلوگیری کرد. بمنظور ریشه کن کردن، کنترول و مبارزه با بیماری های خطرناک باید واکسین بصورت حتمی تطبیق گردد. برنامه واکسیناسیون و تطبیق واکسین در زمان فعلی به عنوان اولین اولویت کاری مسئولین صحی امارت اسلامی افغانستان در جهت حفظ و ثبات سلامت اتباع کشور و همچنان ریشه کن کردن بیماری ها محسوب میگردد.

پرسونل صحی برای تطبیق واکسین به همکاری والدین گرامی نیازمند میباشد، زیرا در صورت عدم همکاری والدین و بزرگان خانواده، طفل به موقع واکسین را دریافت کرده نمیتواند. این جمله مشهور که اگر ( وقایه بهتر از معالجه است) را مد نظر بگیریم همین جمله به تنهایی بهترین دلیل برای استفاده از واکسین میباشد. به امید روزی که اطفال، نوجوانان و افراد بالغ جامعه ما از خطر امراض کشنده مصئون باشند.

نوشته: داکتر ذبیح الرحمن ممنون

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button