سرلیکنې

برملت آگاه حوادث تلخ تاریخ تکرارنمی‌شود

تاریخ مجموعه ی ازحوادث ورویداد های فرهنگی ، طبیعی ، اجتماعی، اقتصادی، نظامی وسیاسی است که طی زمان ومکان مشخص درجوامع بشری اتفاق افتاده است.هرچند برخی ها را باوربرین است که تاریخ تنها علم ثبت رویداد ها است،اما تفاسیر مشخصی در این خصوص وجود دارد ونسل امروزرا نسبت به رخدادها ورویداد های گذشته که به وقوع پیوسته ،آگاهی می‌دهد.

بنابر این باید آنانی که تاریخ پیرامون کارگرد های گذشته شان، قضاوت کرده ونسل حاضر هم شاهد اند یک بار به خود آیند وخود داورشوند که چه فرصت ها را ازاثرنا اگاهی ازتارخ ازدست دادند. چنانی که گفته اند؛ ملتی که ازتاریخ خود اگاهی ندارد تاریخ بارها برآن ملت تکرارمی شود.

دقیقاً امروزملت مجاهد وآزاده افغانستان به گواهی تاریخ ازحضور خارجی ها وعمال آنان نه تنها دربیست سال پسین ،بلکه درنیم قرن اخیر،درس گرفته وفرصت های به وجود آمده را امروز غنیمت می شمارند،دیگرفریب کشورهای مغرض درقضایای افغانستان را
نمی خورند.

گفتنیست اینروزها دررسانه های بیرونی وشماری ازشبکه های اجتماعی، پیرامون نشستی که با حضورسیاسیون، اعضای شبکه های مدنی وفعالان رسانه یی دربیرون ازکشورآن هم به فرمایش کشورهای سلطه طلب درویانا پایتخت اتریش بدون حضورنمایندگان واقعی مردم افغانستان، برگزارشده، پرداخته ومی خواهند این نشست دیکته شده را بزرگ نمایی کنند.

هرچند این نشست از سوی آگاهان سیاسی و افغانان آگاه در داخل کشوربه واکنش های شدیدی مواجه شده و آن‌را تقبح کرده‌اند، اما در عین حال تأکید نموده‌اند که این آقایان باحضورشان در بیست سال گذشته و احراز کرسی‌های بزرگ چه کارهای مثبت را انجام داده اند؟ که حالا بار دیگر روی آینده کشور رایزنی و برای آینده سیاسی این سرزمین ومردم ما، خط ونشان ترسیم می‌کنند، درست است که در بیست سال پسین و اشغال کشور توسط نیروهای متجاوز امریکا و شرکایش، این آقایان گدیکک‌های بیش نبودند، اما نظربه مهارت‌های سیاسی که داشتند این ملت را در این مدت به دنبال خود کشاندند و ازآنان استفاده‌های شخصی نمودند، درحالیکه می‌توانستند برای آوردن صلح همه شمول و آزادی کشوراز زیر سلطه اشغالگران، کارهای مثبت را انجام دهند.

بناء این آقایان که خود را در ظاهر غمخوار ملت وانمود می‌کنند و حرکت‌های سیاسی خود را نیز توجه می‌نمایند، بهتراست که به خواست ملت تمکین کنند و در پهلوی مردم دردمند خود درآبادانی ویرانه های بیست سال گذشته سهیم شوند،زیرا امروزاین ودیعه الهی{صلح وامنیت سراسری} که نصیب مردم ما شده آنرا غنیمت شمارند و به حرف‌هایی که در نشست ویانا بیان کرده اند که {ما تسلیم اراده مردم هستیم و بجای مردم تصمیم نمی‌گیریم } را به منصه اجرا قرار دهند و به ملت مراجعه نمایند، خواست‌ها و مطالبات شان را رو در رو از راه تفاهم وگفتگو مطرح نمایند و بدانند که امنیت سراسری امروز در کشور بی‌سابقه و نمایانگر رضایت و حمایت مردم از امارت اسلامی افغانستان است.

بنابر این گردانندگان این نشست‌ها هم درک کنند  که تدویر همچون نشست‌ها، آن هم درعدم حضور نمایندگان مردم افغانستان، ره به جای نمی‌برد، بهتر آنست که روی دیدگاه‌های شان تجدید نظر کنند، به جای به چالش کشیدن نظام کنونی، حاکمان فعلی کشور را در تأمین امنیت و ثبات دایمی یاری رسانند زیرا تاریخ این را اثبات کرده که امنیت منطقه و جهان بستگی به امنیت و ثبات افغانستان دارد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button