سرلیکنې

برای رفع آلودگی هوا، ملت‌ودولت دست به‌کار شوند

کابل یکی از آلوده‌ترین پایتخت‌ها در جهان است. با سرد شدن هوا و استفاده‌ی‌ بی‌رویه‌ی باشندگان کابل از زغال‌سنگ، چوب و مواد دودافزای دیگر برای گرم‌کردن خانه‌های‌شان و استفاده از جنراتورها برای تولید برق بیشتر بر این آلودگی افزوده می‌شود.

کابل یکی از آلوده‌ترین پایتخت‌ها در جهان است. با سرد شدن هوا و استفاده‌ی‌ بی‌رویه‌ی باشندگان کابل از زغال‌سنگ، چوب و مواد دودافزای دیگر برای گرم‌کردن خانه‌های‌شان و استفاده از جنراتورها برای تولید برق بیشتر بر این آلودگی افزوده می‌شود. در صبح و شام این روزها، ستون‌هایی از دود از آپارتمان‌ها، خانه‌ها و حمام‌ها به‌سوی آسمان کابل بلند می‌شود.آلودگی هوا بر تمام موجودات زنده‌ی کره‌ی زمین تأثیر منفی می‌گذارد. مطابق آنچه که گفته شد آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ‌ومیر زودرس در جهان است و سالانه جان ۵.۵ میلیون انسان را می‌گیرد. در کشور آمار مشخصی از میزان مرگ‌ومیر بر اثر آلودگی هوا وجود ندارد.

نخستین اثر منفی آلودگی هوا بر صحت انسان بروز مشکلات تنفسی است و آن را شدیدتر می‌کند. هچنان آلودگی هوا باعث امراض چشم، حملات قلبی، امراض جلدی و حتا سرطان می‌شود.

در چنین وضعیتی و نبود برق کافی و افزایش قیمت گاز، توصیه‌ی متخصان به شهروندان این است که هنگام گشت‌وگذار در بیرون از ماکس‌ها استفاده کنند و تلاش کنند هنگام صبح و شام از خانه‌های‌شان بیرون نشوند. اما این توصیه‌ها نیز عملی نمی‌شود. مردم مجبور اند صبح، زمانی‌که هوا به‌شدت آلوده است برای رفتن به کار، پوهنتون و مکتب از خانه بیرون شوند و شام در هوای آلوده‌ی به خانه برگردند.

همه در معرض خطرهای ناشی از هوای آلوده‌ی کابل قرار دارند و در درازمدت صحت همگی از آن متأثر می‌شود. اما رسیدگی به مشکل آلودگی هوا در اولویت شهروندان و دولت قرار ندارد و این «سونامی خاموش» صحت همه‌ی ما را تهدید می‌کند.

امارت اسلامی باید برای رفع این سونامی خاموش کارهای اساسی و بنیادی را انجام دهند و در کنار آن، ملت نیز مسئولیت عمده‌ی دارد تا از اسباب و وسایل که باعث ایجاد و بیشتر شدن آلودگی هوا در کشور می‌شود، استفاده نکنند و مسوولیت فردی و اجتماعی خویش را در این باره، انجام دهند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button