مقالې او تبصرې

بحران غزه و شجاعت کم‌نظیر مردم آن سرزمین

شهر غزه حدود چهل کيلومتر طول، شش کيلومتر عرض و حدود دو ميليون نفوس دارد؛ مردمي که سرزمين‌شان را غربي‌هاي اشغال‌گر که در راس آن‌ها انگليس بود به صهيونيست‌هاي غاصب واگذار نمودند، و پس از اشغال زمين‌هاي‌شان، در زنداني به‌دون سرپوش به نام غزه به سر مي‌برند.

شهر غزه حدود چهل کيلومتر طول، شش کيلومتر عرض و حدود دو ميليون نفوس دارد؛ مردمي که سرزمين‌شان را غربي‌هاي اشغال‌گر که در راس آن‌ها انگليس بود به صهيونيست‌هاي غاصب واگذار نمودند، و پس از اشغال زمين‌هاي‌شان، در زنداني به‌دون سرپوش به نام غزه به سر مي‌برند.

بعد از سال 1947م که انگليس عملاً دست به چنين جنايتي زد تا به امروز مردم اين سرزمين از طرف صهيونيست‌هاي غاصب مورد ظلم قرار مي‌گيرند؛ از رانده‌شدن از خانه‌ها گرفته تا زندان و شکنجه که زنان و کودکان‌شان نيز از اين مورد، مستثني نيستند.

از آن‌جايي که منطق و زبان صهيونيست‌هاي غاصب چيزي جز زور، ظلم و استبداد نبوده، همواره اين مردم مظلوم را در زندان‌ها و خارج از آن، مورد شکنجه‌هاي مختلف قرار مي‌دادند. طي اين‌همه ظلم، مردم مظلوم فلسطين هرچند بيشتر خوش مي‌نشستند و سکوت مي‌کردند، به همان مقدار، بيشتر مورد ظلم و آزار قرار مي‌گرفتند و با سکوت‌شان، دشمن غاصب، روزبه‌روز جسورتر مي‌گشت و جناياتش بيشتر مي‌شد.

اين جنايات 76 سالهٔ صهيونيست‌ها، مردم اين سرزمين را مجبور نمود تا راه چاره‌اي بسنجند و خود را از اين وضعيت اسف‌بار رهايي بخشند؛ بنابراين در تاريخ 7 اکتبر 2023م، مصادف با 22 ربيع‌الاولِ 1445 ه‍.ق، 15 ميران 1402 ه‍.ش، دست به عمليات مبارک «طوفان الاقصي» زدند و اين تنها عمليات تهاجمي‌شان طي 70 و چند سال اخير بود.

حدود 77 روز از عمليات مذکور مي‌گذرد و صهيونيست‌هاي خون‌آشام دست‌به‌دست غربي‌ها، مخصوصاً آمريکا داده و عليه اين شهر کوچک جمع شده‌اند و از هيچ جنايتي عليه مردم اين شهر دريغ نمي‌ورزند؛ بمبارد خانه‌ها، اماکن مسکوني، مساجد، شفاخانه‌ها و کشتار اطفال و مردم ملکي، همهٔ اين‌ها بخشي از جنايات روزانهٔ صهيونيست‌ها و همکاران غربي‌شان در اين شهر کوچک است.

در اين بخش، براي روشن‌شدن بيشتر اين قضيه، راپور خبرگزاري تي‌آرتي با شما به اشتراک مي‌گذارم تا به عمق فاجعه، پي برده و به آمار دقيق قربانيان آگاه شويد.

راپور خبرگزاري تي‌آرتي که در تاريخ 24 دسامبر، سال جاري منتشر شد:

«تعداد فلسطينيان کشته‌شده در نوار غزه که از هفتم اکتبر در معرض حملات شديد اسرائيل قرار دارند به 20 هزار و 258 نفر رسيد».

وزارت بهداشت غزه با نشر اطلاعيه‌اي در اين باره مي‌گويد:

«در حملات 24 ساعت گذشته اسرائيل 201 فلسطيني جان باخته و 368 نفر زخمي شدند. تعداد قربانيان حملاتي که از 7 اکتبر تاکنون ادامه دارد به 20 هزار و 258 نفر و مجروحان به 53 هزار و 688 افزايش يافته است».

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (يونيسف) با بيان اين‌که با حملات مداوم اسرائيل بر غزه، گرسنگي در اين شهر به سطح اضطراري رسيده است، اعلام کرده است که 335 هزار کودک زير 5 سال، به دليل سوء تغذيه در معرض خطر مرگ قرار دارند.

ديده‌بان حقوق بشر اروپا-مديترانه گزارش داده است که «اظهارات شاهدان عيني بيان‌گر اين است که ارتش اسرائيل بسياري از افراد بالاي 60 سال را که در غزه جان خود را از دست داده‌اند، اعدام کرده است».

اسرائيل با حملات و نسل‌کشي‌ 78 روزهٔ خود به نوار غزه، ميراث فرهنگي فلسطين را نيز هدف قرار داده و تا کنون حداقل 13 شاعر و نويسندهٔ غزه‌اي را به قتل رسانده است، و علاوه بر اين، تعداد خبرنگاران کشته‌شده در اين حملات، به 101 نفر افزايش يافته است.

توماس وايت مدير آژانس امدادرساني و کاريابي غزه براي آوارگان فلسطيني در خاور نزديک (آنروا) در پستي در حساب کاربري ايکس اين آژانس در شبکه‌هاي اجتماعي اعلام کرد: در نوار غزه بدون تحميل شرايط مذاکرات سياسي به آتش‌بس فوري و بشردوستانه و کمک نياز است.

وي مي‌افزايد: آن‌هايي که در غزه هستند، انسان هستند، نه مهره‌هاي روي صفحه شطرنج! بسياري از آن‌ها قبلا چندين‌بار آواره شده‌اند. مردم جايي براي رفتن ندارند. هيچ مکان امني وجود ندارد.

در حملات شديد اسرائيل به نوار غزه از 7 اکتبر تا کنون 55 هزار خانه به‌طور کامل ويران، و 23 بيمارستان از دسترس خارج شده‌اند.

وزارت امور خارجهٔ فلسطين طي اطلاعيه‌اي دولت اسرائيل را به تلاش براي جلوگيري از اجراي قطعنامه 2720 شوراي امنيت سازمان ملل متحد دربارهٔ ارسال کمک‌هاي بشردوستانه به نوار غزه متهم کرد.

در اين اطلاعيه خواستار تشديد تلاش‌هاي بين‌المللي براي تصميم‌گيري در شوراي امنيت سازمان ملل براي پايان‌دادن به جنگ در نوار غزه و تامين آتش‌بس فوري شده و هشدار داده شد که هر لحظه ممکن است اسرائيل کل نوار غزه را نه تنها براي مردگان بلکه براي زنده‌‌ها نيز به گور دسته‌جمعي تبديل کند.

تا اين‌جا فهميديم که در نتيجهٔ جنايات صهيونيست‌ها با تباني غربيان، در اين شهر کوچک چه مي‌گذرد؛ اما عمق قضيه فراتر از آن است که ما تصور مي‌کنيم.

حالا برمي‌گرديم به اصل موضوع؛ يعني شجاعت بي‌نظير مردم غزه

مردم غزه در طول اين مدت شجاعت کم‌نظيري را از خود به نمايش گذاشتند که يقينا ثمره‌اي دارد به نام عزت، سربلندي و آزادي که جز با قرباني‌دادن ميسر نمي‌شود.

مردم غزه با آن‌که سرزمين‌شان کوچک و جمعيت‌شان اندک است، در مقابل صهيونيست‌ها ايستادگي کردند و بردگي را نپذيرفتند، در حالي‌که در اين عصر، ملت‌هاي بزرگ و زيادي از همين بردگي و نداشتن آزادي رنج مي‌برند.

مردم غزه پس از اين جنايات و مقاومت‌شان در برابر صهيونيست‌ها، يک حقيقتي را براي همه عيان نمودند، و آن اين است که بسياري از ملت‌ها فقط به نام آزادند و بس و در حقيقت برده و گوش‌فرمان غرب‌اند، و اين تنها غزه است که بردگي را نپذيرفته است.

صهيونيست ها با تباني غربي‌ها در صدد سلب آزادي غزه نيز هستند، اما اين‌جا غزه است و معادله فرق مي‌کند؛ زيرا با آنکه غزه شهر کوچکي‌ست اما مرداني دارد با دل‌هاي بزرگ و اراده‌هاي فولادين، و مادراني دارد که فرزندان‌شان را صلاح الدين‌گونه تربيت نموده‌اند.

مردم غزه مي‌دانند که مقابله با صهيونيست‌ها يعني رويارويي مستقيم با غرب؛ اما اين را نيز مي‌دانند که اين تنها راه عزت و شرافت است، و تن‌دادن به خواسته‌هاي‌شان به معناي اشغال کامل و نابودي سرزمين‌شان است.

غيورمردان غزه با اراده‌هاي فولادين‌شان، مسئوليت آزادي مسجدالاقصي و وظيفهٔ عزت و سربلندي امت اسلامي که مسئوليتي بسا بزرگ است را به دوش کشيده‌اند و مي‌دانند که آزادي مسجدالاقصي و زندگي باعزت و آبرومندانه، قرباني مي‌خواهد؛ بنابراين خود را براي چنين قرباني‌اي آماده کرده‌اند؛ زيرا اگر امروز چنين قرباني‌اي نپردازند، فردا با ذلتي روبه‌رو خواهند شد که مرگ هزاران بار بهتر از ان است؛ پس خوب است قبل از آنکه با ذلت اشغال کامل روبه‌رو شوند و از مابقي سرزمين‌شان نيز رانده شوند، قهرمانانه از ارزش‌ها و داشته‌هاي‌شان دفاع کنند و به‌خاطر سربلندي دين الله و حفظ عزت امت اسلامي به ميدان جهاد بياند و پا به مسيري بگذارند که پيروزي‌شان در آن حتمي‌ست. ان‌شاءالله

مردم غزه مي‌دانند که ملت‌هايي که به خواسته‌هاي غربي‌ها تن داده و اشغال مستقيم و غير مستقيم آن‌ها را پذيرفته‌اند، سرنوشتي جز ذلت و رسوايي نداشته و نخواهند داشت.

مردم غزه با استقامت و پايداري کم‌نظيرشان روزبه‌روز به پيروزي نزديک‌تر مي‌شوند و به زودي شاهد پيروزي مردم فلسطين در برابر صهيونيست‌ها و آزادي کامل مسجد‌الاقصي و فلسطين، خواهيم بود. ان‌شاءالله.

نویسنده: عبدالمجید ایوبی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button