ګزارش

با صرفه جویی برق از مصرف آن نیز کاسته می شود

افغانستان به لحاظ نداشتن منابع بزرگ تولیدی انرژی برق بیشتر متکی به برق وارداتی است. با تأسف در طی بیست سال گذشته با وجود سرازیر شدن میلیاردها دالر کمک جامعه جهانی نظام‌های فاسد در پی حل مشکل انرژی به صورت زیربنایی تلاش نکرده به خرید برق از کشورهای اوزبکستان، تاجکستان، ایران و ترکمنستان بسنده کرده که هرازگاه دولت‌های صادر کننده به بهانه‌های مشکلات فنی، برق را به افغانستان قطع و وصل نموده اند، این میراث که به امارت اسلامی افغانستان باقی مانده مسئولان تلاش کرده اند تا میزان واردات را با مشکلات موجود حفظ نمایند، ولی با تأسف در فصل سرمای زمستان یک بار دیگر با وجود تمدید مجدد قرارداد برق وارداتی مردم ما مشکل نبود و پرچاوی‌های دوامدار برق را تجربه و برق مجدداً قطع و وصل گردید.

مردم ما در استفاده از برق به صورت دوامدار باید از استفاده بیش از حد جلوگیری و در مصرف آن صرفه‌جویی نمایند. در مورد تعدادی از هموطنان ما دیدگاه شان را چنین بیان می‌دارند.

نورآغا بصیری باشنده کابل میگوید: درست است که برق تولید داخلی نداریم وارداتی است. اما اگر منظم توزیع گردد و کشورهای صادر کننده به اصطلاح ناخن افگار مردم ما را نگیرند هر وقت دل شان شود قطع کنند، باز وصل طبعاً مردم به دلیل وسواس از قطع چندین روزه به یک بارگی در مصرف آن سعی زیاد کرده سبب می شود تا سایر هموطنان ما از نعمت داشتن آن محروم گردند. بناءً از هموطنان خود می خواهیم. در مصرف آن اعتدال را مراعات کنند به خصوص حالا که  آب و هوا نسبتاً خوب است از استفاده بخاری برقی و سایر وسایل گرم کن استفاده نکنند بگذارند سایر هموطنان، حداقل از روشنی برق نیز استفاده نمایند.

سید ذکریا باشنده خیرخانه میگوید: امسال نسبت به سال های قبل در فصل زمستان وضعیت برق به دلیل قطع آن از سوی کشورهای صادر کننده بسیار خراب بود. مردم در نیم ساعت یا یک ساعت که برق می آمد مجبور بودند استفاده حداکثر را نمایند. این امر سبب می شد. تا در دیگر ساعت برق کمتر از یک ساعت توزیع شود. حداقل مبایل چارج هم نمی‌شد. حالا که در چند روز اخیر جریان توزیع برق نسبتاً خوب شده باید همه‌ی ما در استفاده آن صرفه جویی کرده از استفاده بیش از حد جلوگیری کنیم تا از اضافه بار شدن ترانسفارمرها و خراب شدن آن در اوقات مشخص کاسته باشیم.

احمدولید روفی باشنده کابل میگوید: از وزارت انرژی و آب می خواهیم برای خلاص شدن از دست‌نگری به برق همسایه‌ها برای حل دایمی به ساخت بندهای برق اقدام کنند. اگر همین پول که برای پرداخت خرید برق از همسایه ها صورت می‌گیرد روی ایجاد بندها صورت گیرد برق دایمی خواهیم داشت.

گل رسول باشنده قصبه میگوید: در چند سال اخیر از بودن برق، پرچاوی آن بیشتر است. سویچ برق طور دلخواه به دست کشورهای صادر کننده است خواستند روشن می‌کنند و اگر نه خاموش می‌کنند. طوری که در دوماه قبل شاهد بودن برق در ساعات محدود بودیم. باید برای حل این مشکل امارت اسلامی اقدام دایمی کند، آب فراوان داریم ولی محتاج دیگری هستیم.

عبیدالله احمدی باشنده کارته نو میگوید: از وضعیت موجود برق در کشور راضی نیستیم ولی روی مجبوریت باید از برق موجود استفاده مناسب کرده تا همه مردم مساویانه مستفید شوند، ولی شکایت ما این است با نبود برق اکثراً صرفیه آن بلند می‌آید. باید مسئولان در مورد توجه کنند.

احمدشکیب سروری باشنده کابل میگوید: برق از ضروریات اساسی زندگی بشر است. با تأسف با کوتاه فکری و خیانت نظام های گذشته هیچگاه ما صاحب یک چنین انرژی پایدار نبودیم ،حالان که آفتاب کافی آب فراوان و سایر انرژی های فعال زغال‌سنگ و گاز، زیاد بودیم و هستیم، ولی ما را وابسته به برق وارداتی ساختند باید برای حل این معضل چاره اساسی در نظر گرفته شود.

مردم ما در زمستان حاضر مشکلات زیاد را دیدندحالا که جریان توزیع نسبتاً خوب شده همه باید مصرف را کمتر بسازیم. در همین حال حکمت شاه میوندی سخنگوی ریاست عمومی برشنا در صحبتی که با رسانه ها داشت در مورد حل مشکل پرچاوی و نبود برق گفت: در اثر مشکلات فنی و تخنیکی کشورهای صادر کننده میزان صادرات برق به افغانستان که قطع کرده بودند در یک هفته اخیر به حالت عادی برگشته است. اکنون پایتخت نشینان در یک شبانه روز نه ساعت برق نوبت وار دارند.

برای فابریکه های صنعتی و ادارات دولتی به مقدار که تعیین شده برق توزیع می گردد. بعد از ساعت پنج و نیم تا ساعت 6:30 صبح همشهریان کابل برق دارند برق اوزبیکستان مطابق قرارداد برق داده مشکلات حل گردیده است.

ولی تقاضای ما از هموطنان گرامی این است که در استفاده از آن حداکثر صرفه جویی را رعایت کرده تا از اضافه بار شدن برج ها و مشکلات فنی جلوگیری به عمل آید. وی در مورد این که مردم در مورد بلند آمدن بل صرفیه های برق شکایت دارند افزود: در ساعات محدود که برق توزیع می شد مشترکین به یک بارگی از همه وسایل برقی استفاده کرده که در ساعات عادی به صورت متناوب استفاده می کردند. بناءً سبب شده که بل صرفیه شان نظر به استفاده بلند برود. در صورت شکایت هموطنان می توانند به شرکت برشنا مراجعه تا در مورد بررسی گردد.

میوندی در مورد حل مشکل دایمی برق در کشور گفت: رهبری وزارت انرژی و آب روی این مسأله توجه جدی دارند. مطابق پلان ستراتیژیک روی ایجاد بندها تلاش می کنند. از جمله بند شاه و عروس کار جریان دارد و در سایر موارد نیز نیاز به جلب سرمایه گذاری دارد.

حامده صديقي

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button