اقتصاد

بانک مرکزی:استفاده کلدار پاکستانی از چرخه‌ی داد و ستد خارج شده است

مقام‌ها در بانک‌ مرکزی افغانستان می‌گویند که به دنبال ممنوعیت استفاده از کلدار پاکستانی، این ارز از چرخه داد و ستد در ولایت‌های کشور خارج شده است.

 مقام‌ها در بانک‌ مرکزی افغانستان می‌گویند که به دنبال ممنوعیت استفاده از کلدار پاکستانی، این ارز از چرخه داد و ستد در ولایت‌های کشور خارج شده است.

به گزارش «آوا»: در هفتم میزان سال گذشته، امارت اسلامی با انتشار اعلامیه‌ی و ارسال آن به صرافی‌ها و مراکز تبادله پول، استفاده از  کلدار پاکستانی را در معاملات ممنوع اعلام کرد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی در یک رشته تویتی گفته بود: «از این پس همه افغان‌ها در تمام معاملات از پول «افغانی» استفاده کنند و هرکس از این دستور تخلف کند با پیگردص5

د قانونی مواجه خواهد شد»

در عین حال امارت اسلامی به دکانداران نیز دستور داد که تا موعد مشخص اجناس خود را در بدل کلدار پاکستانی به مردم بفروشند و پس از آن، از گرفتن این ارز خود داری کنند.

اکنون با گذشت یک سال از این دستور، مقام‌های بانک مرکزی افغانستان می‌گویند که کلدار پاکستانی تقریباٌ از بازار داد و ستد خارج شده است و مردم معاملات خود را با پول رایج کشور انجام می‌دهند.

حسیب نوری سخن‌گوی بانک مرکزی، روز شنبه (17 سرطان) به خبرنگار آوا گفت: «استفاده از کلدار پاکستانی در معاملات تجارتی به صفر تقرب کرده است».

بر بنیاد گفته‌های نوری؛ مبادلات در سراسر کشور با اسعار خارجی منع است و گام‌های جدی نیز برای جلوگیری استفاده از این اسعار در شماری از ولایت‌های کشور برداشته شده است.

او از مردم خواست تا در داد و ستد تجارتی خود از پول رایج کشور «افغانی» کار بگیرند و در پیشرفت اقتصادی کشور وظیفه ملی خود را ادا کنند.

سخنگوی بانک مرکزی همچنین اشاره کرد که آنان از زمان رویکار آمدن حکومت جدید تا کنون، چندبار کمپاینی را به هدف رشد و بقای پول افغانی، داد و ستد تجارتی در بازار‌های بزرگ با پول افغانی و بیشتر رایج شدن این پول راه اندازی کرده است.

نوری خاطر نشان ساخت که این کمپاین‌ها به کاهش استفاده از اسعار خارجی در معاملات کمک شایانی کرده است.

در همین حال لعل زازی آگاه مسایل اقتصادی به خبرنگار آوا گفت که استفاده از پول رایج کشور در معاملات بازرگانی موجب تحکیم ارزش این پول می‌شود و مردم باید از کاربرد اسعار خارجی در معاملات شان خود داری کنند.

زازی اضافه کرد که قبل از این استفاده از کلدار به جای افغانی در مناطق جنوبی و شرقی کشور آسیبی جدی بر اقتصاد افغانستان و کاهش ارزش «افغانی» وارد کرده بود؛ اما بعد از اقدامات اخیر حکومت، شاهد ثبات جهانی ارز «افغانی» بوده‌ایم.

او درحالی این گفته‌ها را مطرح می‌کند که بربنیاد یک گزارش تحقیقی خبرگزاری صدای افغان، در دو سال گذشته هر چند شماری از ارزهای کشورهای همسایه در برابر دالر امریکایی تا 50 درصد ارزش خود را از دست داده‌اند؛ اما پول افغانی کم‌ترین نوسان منفی را در برابر دالر نداشته است.

همچنین قبل از این بانک مرکزی افغانستان به خبرنگار آوا گفت که بود که ارز افغانی از جمله 9 ارز با ثبات جهان در سال گذشته شناخته شده است.

در همین حال شاکر یعقوبی دیگر آگاه مسایل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار آوا پول ملی را جز حاکمیت ملی کشور خواند و اضافه کرد که ترویج پول ملی، موجب قوت حاکمیت ملی یک کشور می‌شود.

او اضافه کرد که اگر اسعار خارجی به عوض پول ملی در داخل قلمرو اقتصادی در چلش باشد، عرصه برای پول ملی تنگ می‌شود.

او همچنین امارت اسلامی را در حفظ ثبات پول ملی کشور موفق خواند و اضافه کرد که این امر در تقویت اقتصاد ملی کشور کمک شایانی کرده است.

با این وجود وحید مبارز یکی از باشندگان ولایت غزنی به خبرنگار آوا گفت که استفاده از کلدار پاکستانی به دلیل کاهش ارزش آن در یک سال گذشته مردم این ولایت را شدیداً متاثر ساخته است و مردم دیگر تمایلی به نگهداری این ارز ندارند.

بانک مرکزی در حالی از خارج شدن کلدار پاکستانی از چرخه داد و ستد خبر می‌دهد که قبل از این در زمان جمهوریت، در بسیاری ولایت‌ها به ویژه ولایت‌های سرحدی مردم در داد و ستد روز مره خود به جای پول افغانی بیشتر از اسعار خارجی استفاده می‌‌کردند و این موجب کاهش روزوار ارزش افغانی شده بود.

گفتنی است که باشندگان ولایت‌های غزنی، ننگرهار، خوست، پکتیا، لوگر و شماری از ولایت‌های دیگر در زمان جمهوریت تمام معاملات تجارتی خود را با کلدار پاکستانی انجام می‌دادند و بر بنیاد برخی گزارش‌ها آنان حتی شناخت کافی از پول افغانی نداشتند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button