اقتصادګزارش

اگاهان اقتصادی: دهلیز واخان راه بدیل برای رونق تجارت کشور است

رهبری اتاق تجارت و سرمایه گزاری افغانستان در یک نشست خبری خواهان باز شدن راه واخان بخاطر رونق تجارت کشور شدند. آنان می‌گویند که همه ساله در بندر کراچی اموال تجاری شان بخاطر بسته شدن راه کراچی از سوی دولت پاکستان روزها گیر می ماند که این عملکرد کشور همسایه ما باعث وارد شدن زیان برای تاجران و سرمایه گذاران کشور میشود.

رهبری اتاق تجارت و سرمایه گزاری افغانستان در یک نشست خبری خواهان باز شدن راه واخان بخاطر رونق تجارت کشور شدند. آنان می‌گویند که همه ساله در بندر کراچی اموال تجاری شان بخاطر بسته شدن راه کراچی از سوی دولت پاکستان روزها گیر می ماند که این عملکرد کشور همسایه ما باعث وارد شدن زیان برای تاجران و سرمایه گذاران کشور میشود.

در این نشست خبری که نماینده‌گان اتحادیه تاجران میوه، قالین، سنگ‌های قیمتی و سایر اتحادیه ها حضور داشتند از امارت اسلامی افغانستان خواستند تا هر چه زودتر پروژه دهلیز واخان را بخاطر افزایش صادرات اموال تجاری کشور آغاز نمایند. این تاجران در این نشست خبری ابراز نمودند که پاکستان بندر کراچی را سیاسی ساخته است بنا ما خواهان باز شدن راه واخان استیم چون با باز شدن این راه می توانیم با آسیا مرکزی و اروپا وصل شویم و اموال تجاری خود را  در وقت کم در آسیای مرکزی و اروپا صادر نماییم و نیز تجارت خود را رونق بدهیم.

محمد یونس مهمند معاون اتاق تجارت و سرمایه گزاری افغانستان در این نشست خبری میگوید که با تمام کشورهای منطقه و فرا منطقه روابط حسنه‌ی تجاری دارند. « ما با کشورهای دنیا روابط تجاری داریم و از کشور‌های همسایه می خواهیم که با ما روابط نیک در بخش تجارت داشته باشد».

آقای مهمند نیز اشاره نمود که تجارت شان با کشور‌های دنیا جریان دارد.«تجارت ما با کشور‌های جهان از طریق زمین و هوا جریان دارد و نسبت به سالهای گذشته تجارت بهتر شده است و تاجران ما در تجارت شان تغییرت مثبت را نسبت به سالهای گذشته تجربه نموده اند».

معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاران کشور می گوید برای اینکه تاجران ما بتوانند اموال تجاری شانرا در وقت کم به اروپا و آسیای مرکزی برسانند، بنا از رهبری امارت اسلامی افغانستان می خواهیم که پروژه واخان را که یک پروژه ملی و راه تاریخی و مهم تجاری در تاریخ کشور بوده شروع  نمایند تا بتوانیم اموال تجاری خود را بدون محدودیت و چالش های سیاسی صادر نماییم.

آقای مهمند نیز می‌گوید«کشور چین در جهان در بخش اقتصاد جایگاه مناسب دارد ما می خواهیم که با باز شدن  راه واخان با کشور چین وصل شویم و صادرات خود را افزایش بدهیم».

وی نیز می گوید که بیشتر از دو ماه راه کراچی به روی تاجران کشور بسته بود که باعث وارد شدن ضرر برای تاجران کشور شد.عبدالصبور عطاری نماینده‌ای اتحادیه سنگ‌های قیمتی در این نشست خبری می گوید که با صادر نمودند سنگ‌های کشور به بازار های دنیا هویت افغانستان نگاه داشته اند. «ما با صادر نمودن سنگ‌های قیمتی به بازارهای دنیا هویت افغانستان را نگاه داشتیم و اتحادیه ما در حمایت از امارت اسلامی افغانستان قرار دارد و ما بخاطر رونق تجارت خود خواهان شروع پروژ دهلیز واخان بدخشان استیم».

این نماینده اتحادیه سنگ‌های قیمتی و  نیمه قیمتی می گوید که واخان نقطه وصل افغانستان با کشور‌های دنیا می باشد که با باز شدن این راه محدودیت های تجاری ما بر طرف می شود.

امید حیدری رییس اتحادیه میوه تازه‌ای افغانستان می گوید که همه ساله میوه‌جات شان در راه کراچی بخاطر بسته شدن این را فرسوده می شود و تاجران ما زیان های هنگفت مالی را متقبل می شوند بنا راه واخان راه بدیل تجاری برای صادرات اموال تجاری کشور است که ما از امارت اسلامی افغانستان خواهانم که پروژه دهلیز واخان را هرچه زودتر شروع نمایند تا تاجران دیگر شاهد زیان های مالی در تجارت شان نباشند.ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button