سرلیکنې

امنیت سراسری، گواه مشروعیت داخلی

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز سه شنبه وضعیت در افغانستان را بررسی کرد، نمایندۀ سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد تأکید کرد که مشروعیت بین المللی بدون مشروعیت داخلی به دست آمدنی نیست.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز سه شنبه وضعیت در افغانستان را بررسی کرد، نمایندۀ سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد تأکید کرد که مشروعیت بین المللی بدون مشروعیت داخلی به دست آمدنی نیست.

این گفته های نماینده سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد واکنش های زیادی را در داخل افغانستان به همراه داشته است.
مردم افغانستان به این باور هستند که این نشست ها به جای اینکه درد واقعی مردم افغانستان که همانا به رسمیت شناختن امارت اسلامی افغانستان و آزاد سازی دارای های شان است را مورد غور و بررسی قرار می‌دادند به دنبال مسایلی اند که حقیقت ندارد.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی افغانستان نیز در واکنش به نشست روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره افغانستان در شبکه (اکس) خود نگاشته است که سازمان ملل متحد توسط افراد مغرض به گروگان گرفته شده است و این سازمان واقعیت های کنونی افغانستان را به صورت واقعی آن انعکاس نمی‌دهند، مجاهد پیرامون دست آوردهای امارت اسلامی افغانستان اشاره نموده گفت: توسعه اقتصادی، تقویت سکتور امنیتی، تهیه بودجه از درآمدهای داخلی، روند آموزش برای عموم کشور، توسعه و گسترش ده‌ها تحول دیگر مورد توجه قرار نگرفته و تنها دو موضوع مورد بحث قرار گرفته است به بارو مجاهد در این نشست باید حقایق افغانستان مورد بحث قرار می‌گرفت و راه حلی برای شناسایی امارت اسلامی، حذف فهرست سیاه، رفع تحریم‌ها و آزادسازی پول‌های مسدود شده، جستجو می‌شد.
این اظهارات از سوی نماینده سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد در حالی، بیان می‌شود که مردم افغانستان بخاطر ایجاد نظام واقعی اسلامی تمام هست و بود شان را از دست داد و جوانانی زیادی را در این راه قربانی کرده اند.
بنا برین بخاطر روشن شدن واقعیت های عینی جامعه افغانستان، سازمان ملل باید یک نظر خواهی را در افغانستان به راه اندازد تا روشن شود که امارت اسلامی تا چه حد مشروعیت داخلی کسب کرده، هر چند حمایت و همکاری مردم در تمام عرصه‌ها به ویژه تأمین امنیت در افغانستان اظهر من الشمس است و این مسأله بر تمام دنیا هویدا است، اما نماینده سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد از واقعیت های کنونی افغانستان چشم پوشی نموده و تأکید کرده که مشروعیت بین المللی بدون مشروعیت داخلی به دست آمدنی نیست، اظهار نظری که هیچگاه واقعیت نداشته است.
روی این اساس حالا که سازمان ملل خود بحث مشروعیت داخلی را مطرح نمود باید این مسأله را از مجرای دیپلوماتیک و یا هم راه‌اندازی ریفراندم عمومی، پیگیری کند و به واقعیت های افغانستان تن دهد و امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button