اقتصاد

افزیش بهای پول افغانی در برابر دالر امریکایی

در بیشتر از دو سال گذشته برخلاف نگرانی‌های مبنی بر فروپاشی کامل اقتصادی و مالی، عملکرد  رو به افزایش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی کم پیشینه بوده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی پولافغانی در سال 2023 نسبت به سال 2022، 26.4 درصد افزایش یافته است.

در بیشتر از دو سال گذشته برخلاف نگرانی‌های مبنی بر فروپاشی کامل اقتصادی و مالی، عملکرد  رو به افزایش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی کم پیشینه بوده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی پول افغانی در سال 2023 نسبت به سال 2022، 26.4 درصد افزایش یافته است.

حسیب الله نوری سخنگوی د افغانستان بانک به خبرنگار روزنامه انیس گفته است که د افغانستان بانک در یک سال گذشته با اعمال سیاست های معقول پولی توانست ا ارزش افغانی را به خوبی محافظت کند.

وی افزوده است که  در حال حاضر افغانی از باثبات ترین واحدهای پولی در منطقه است و تلاش ما بر این است که در این زمینه پیشرفت بیشتری داشته باشیم.

آقای نوری علاوه کرد  که پول افغانی در سال 2023 نسبت به سال 2022، 26.4 درصد افزایش یافته است که یک دستاورد بزرگ برای د افغانستان بانک است.

سخنگوی د افغانستان بانک اظهار داشت که تطبیق سیاست های معقول پولی، ترویج افغانی، جلوگیری از قاچاق اسعار به خارج از کشور، وضع محدودیت ها در انتقال وجوه نقد به بیرون از کشور، جلوگیری از مصارف غیرضروری در سطح دولت، افزایش صادرات، شفافیت و آغاز تعدادی پروژه های ملی و بین المللی در کشور عواملی هستند که به ثبات و افزایش ارزش افغانی کمک کرده اند.

تیموری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button