اعلاميې

اعلامیه امارت اسلامی افغانستان در پیوند به اظهارات اخیر رئیس جمهور ایران

روز گذشته رئیس جمهور ایران در مورد آب هلمند یک سلسله اظهارات داشت که وضاحت ما در مورد آن قرار ذیل است:

روز گذشته رئیس جمهور ایران در مورد آب هلمند یک سلسله اظهارات داشت که وضاحت ما در مورد آن قرار ذیل است:

موافقتنامه آب که میان افغانستان و ایران نیم قرن قبل در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی به امضا رسیده، تا هنوز پا برجاست و امارت اسلامی متعهد است که به تعهدات انجام شده عمل کند.

از اینکه در سال‌های اخیر در افغانستان و منطقه خشک‌سالی رخ داده و سطح آب پایین آمده است؛ به شمول دریای هلمند تعداد زیادی از ولایات و مناطق کشور از خشک‌سالی  رنج می‌برند و آب کافی وجود ندارد.

در چنین وضعیت، خواست مکرر ایران برای آب و اظهارات نامناسب در رسانه‌ها را زیان آور می‌دانیم.

مقامات ایرانی ابتدا باید معلومات خود را در مورد آب هلمند تکمیل کنند و بعد از آن با الفاظ مناسب خواست شان را مطرح کنند. اگر واقعیت درست مطالعه نشود و چنین اظهارات مطرح گردد؛ می‌تواند فضای سیاسی میان مردم و کشورهای دو ملت مسلمان را آسیب بزند که به نفع هیچ طرفی نیست و باید تکرار نشود.

امارت اسلامی یکبار دیگر تعهد می‌سپارد که با در نظرداشت موافقتنامه آب هلمند تمام تلاش خود را به خرج می‌دهد که آب تعهد شده به مردم ایران برسد؛ اما به این شرط که ذخایر آب ما به اندازه برسد که اگر آنرا به ایران جاری بسازیم‌ و در دریای خشک هلمند صدها کیلومتر مسیر را طی کند، به آن کشور برسد. این در حالی است که اکنون در بند کمال خان هیچ آب وجود ندارد و اگر آب بند کجکی در آن جاری گردد تا آنجا نمی‌‌رسد، بنابراین نیاز است تا جانب ایرانی این حقایق را درک کند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button