ګزارش

استقبال شهروندان از طرح ممنوعیت استفاده از بلندگوهای دستفروشان

به تازگی مسئولان شاروالی کابل اعلام کرده که استفاده از بلندگوها توسط دست‌فروشان ممنوع است. نعمت‌الله بارکزی نماینده شهرداری کابل به روزنامه شریعت گفت: هدف از این اقدام، بهبود نظم شهری و کاهش آلودگی صوتی است. به گفته آقای  بارکزی، این طرح توسط تیم‌های سیار شهرداری در تمامی نواحی شهر کابل تطبیق می‌شود و با متخلفین برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

شهروندان در واکنش به این طرح استقبال کرده و می‌گوید آلودگی صوتی به خصوص در ناوقت شب، برای بیماران و افراد مبتلای به مشکلات روانی و در اطراف مکان‌های آموزشی و شفاخانه ها، یک مشکل بزرگ در کابل است.

بسم‌الله یاوری جامعه شناس می‌گوید این طرح شهرداری اگر به شکل جدی تطبیق شود، بزرگترین مشکل شهری را حل می سازد که آلودگی صوتی است. وی خواهان گسترش این طرح بر سایر بلندگوهای که سبب آلودگی صوتی می‌گردد نیز است. وی مشخصا از ملاامامان مساجد و منابر می‌خواهد که در ایام محرم باید بلندگوهای بیرونی را خاموش کنند تا سبب آزار مردم نشود.

حبیب‌الله یکتن از دست فروشان پل باغ عمومی می‌گوید این طرح شهرداری سبب راحتی کارش شده است. به گفته او قبل از این در طول روز انواع صداهای تخریش کننده در اطرافش سبب آزار و اذیت او می‌شد؛ نه تنها که در رونق کارش کمک نمی‌کرد بلکه سبب مشکلات متعدد گردیده بود. او می‌گوید بلندگو نیاز نیست و هرکس خریدار بود، خودش میاید.

داکتر حفیظ‌ الله متخصص بیماری عقلی و عصبی می‌گوید؛ آلودگی های صوتی سبب مشکلات متعدد از جمله ناشنوایی، بیماری روحی و روانی، اخلال ارتباطات، خشونت، افسردگی، گوشه نشینی و حتی سبب بیماری‌های لاعلاج در نزد افراد می‌گردد.

در مجموع شهروندان کابل ضمن استقبال از این اقدام شاروالی، خواهان جدیت در تطبیق آن هستند. داوود ناظری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button