اقتصاد

استقبال اتاق تجارت و سرمایه گذاری از تصمیم جدید کابینه امارت اسلامی در مورد سکتور خصوصی

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، کنفرانس را تحت عنوان «استقبال از فیصله اخیر امارت اسلامی افغانستان، درمورد تادیه پول های  قروض، تضمینات و تامینات سکتور خصوصی» با حضورداشت هیات رهبری اتاق و جمع کثیری از تاجران و سرمایه گذاران کشور برگزار نمود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، کنفرانس را تحت عنوان «استقبال از فیصله اخیر امارت اسلامی افغانستان، درمورد تادیه پول های  قروض، تضمینات و تامینات سکتور خصوصی» با حضورداشت هیات رهبری اتاق و جمع کثیری از تاجران و سرمایه گذاران کشور برگزار نمود.

هئیت رهبری اتاق تجارت و سرمایه گذاری در این نشست خبری افزودند که امارت اسلامی افغانستان به پیشنهادات اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان در مورد تادیه‌‌ پولهای قروض و تضمینات سکتور خصوصی کشور لبیگ گفته اند و ما منحیث عضو هئیت اتاق تجارت و سرمایه‌ گذاری افغانستان در تلاش آبادی کشور هستیم و سکتور خصوصی و تاجران ملی همیشه کوشیده‌است تا در قسمت صادرات اقلام کشور در بازار‌های دنیا تلاش خودشانرا نمایند.

یونس مومند معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاری در این نشست خبری از دستاورد‌های این اتاق در جریانِ دو سال اخیر گفت: «اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان ۳۶۲ هزار تُن میوه تازه به ارزش ۱۶۳ میلیون دالر، ۱۵۵ هزار تُن میوه خشک به ارزش ۴۷۵ میلیون دالر و ۶۵۱ هزار تُن سبزیجات تازه به‌ارزش ۱۴۳ ملیون دالر به بازار‌ِ کشور‌های بیرون مرزی صادر گردیده‌ است».

آقای مومند، کسب عضویت سازمان کارفرمایان(IOM)  ، سهم فعال در برگزاری اولین همایش افغانستان در قزاقستان، حضورِ هئیت های تجاری در کنفرانس کشور‌های عضوی سارک و ایران و نیز شرکت در سوچی و سنت پیترز بورگ کشور روسیه را از دیگر دستاورد‌های اتاق تجارت و سرمایه گذاری کشور می‌داند.

معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاری کشور نیز اشاره نمود که این اتاق برای مهاجرین تازه اخراج شده‌ افغان از کشور پاکستان کمک‌های هنگفتی را انجام داده‌است.

«بابت دستگیری و کمک با مهاجرین و عودت کنند‌گان اجباری از کشور پاکستان شرکت‌های مختلف کمک‌های هنگفتی را انجام دادند و اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان نیز ۵ میلیون افغانی پول نقد برای مهاجرین همکاری نمود».

خان محمد فروتن رئیس اتاق زراعت در این نشست خبری نیز تصمیم اخیر امارت اسلامی افغانستان را بخاطر تادیه پول‌های قروض و تامینات سکتور خصوصی بجا دانست و افزود که این تصمیم سکتورِ خصوصی کشور را به چرخش می‌ آورد.

عبدالجبار صافی رییس انجمن صنایع افغانستان با بیان اینکه سکتور خصوصی در قسمت ایجاد شغل برای جوانان کشور ممد واقغ می‌شود از تاجران و سرمایه گذارانِ افغان که در خارج از کشور به سر می برند خواست که به کشور شان بر گشته و سرمایه گذاری نمایند.

         ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button