ټولنه او کلتورمقالې او تبصرې

استفاده از موبایل هنگام دریوری، بازی به حیات خود و دیگران است

در اين اواخر حوادث ترافيکي در شاهراه هاي کشور بيشتر گرديده است که از اثر بي تفاوتي ويا هم تيزراني دريوران بوده است عوامل متعددي در زمينه وجود دارد که باعث حوادث ترافيکي مي گردد به گونه مثال بي خوابي دريور، سرعت زياد وا ستفاده از تيلفون هنگام دريوري، مواردي اند که سبب حوادث مي گردد، هر چند در قوانين نافذه ترافيک با جزئيات واضح و روشن در زمينه سرعت وديگر موارد دريوري وضاحت داده شده، اما بي تفاوتي و در نظر نگرفتن هدايات از سوي دريوران باعث مرگ و مير و زخمي شدن راکبين در هنگام سفر و حوادث دلخراش ترافيکي مي گردد.

به غرض جلوگيري از حوادث ترافيکي فشرده نکات زير را عنوان نموده ام و از دريوران و مسؤلين نهادهاي ذيربط منتمني ايم تا در قسمت اجرأت آن توجه جدي مبذول داشته تا از شهادت و زخمي شدن هموطنان عزيز ما حداقل جلوگيري به عمل آيد.

1-نصب نمودن تلويزيون هاي سيار در جبين موتر که در حقيقت حواس راکبين را اغوا نموده و به نحوي باعث بروز خطر و حوادث مي گردد.

2-بي خوابي دريور که بايسته است راننده حداقل شب بايد هفت تا هشت ساعت خواب کرده باشد در  غير آن گاه گاهي سنگيني خواب باعث مي شود راننده کنترول خود را از دست بدهد که اين باعث حادثه مي گردد و يا اين که فاصله منزل ساعت ها را در بر ميگيرد و سبب خستگي و خواب رفتن دريور مي گردد که تباهي راکبين است.

3-استفاده کردن راننده از مواد مخدر؛ چون: چرس، ترياک، بنگ، پودر و غيره که در نهايت امر دماغ راننده را از حالت عادي تغيير داده و سبب حادثه ترافيکي ميگردد.

4-استفاده از تيلفون در هنگام دريوري که به گونه اي فکر و حواس راننده را مغشوش و مصروف نموده حتا ساحه تحت نظر دريور را عوض مي نمايد خصوصاً تيلفون هاي فيسبوکي که داراي گوشي است که گوش هاي راننده را مصروف ساخته و قادر به شنيدن صدا و آرن ديگر موترها نمي باشد که به صورت قطع کاريست نادرست و غلط که بايد در هنگام راننده گي استفاده کردن از چنين چيزها، جلوگيري به عمل آيد در صورت مراعات نکردن، نکات فوق بايسته است افراد مؤطف از سوي نهادهاي ذيربط در زمينه مداخله نموده مانع چنين افراد شوند و حتا جزا و جريمه در نظر گرفته شود تا باشد از شهادت و مرگ و مير مسافران در شاهراه هاي کشور جلوگيري به عمل آيد و مردم مطميناً با خاطر آرام سفر نمايد.

شاداب

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button