اقتصاد

ادارۀ ملی ستندرد ازتدوین ۷۷۵ ستندرد و ۶ کود ملی در یک سال اخیرخبرداده است

در کنفرانس مطبوعاتی که در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت امروز چهارشنبه مورخ ۲۳ حمل سال روان برگزار گردید، مسئولان ادارۀ ملی ستندرد گزارش اجراات یک سال اخیر را ارائه کردند.

مسئولان ادارۀ ملی ستندرد می گویند: طی سال ۱۴۰۱ هـ ش، مجموعاً ۷۷۵ ستندرد و ۶ کود ملی در بخش های انجنیری، انکشاف شهری، ساختمانی، سرک ها و پل ها با رعایت فرهنگ افغانی و معیار های کشور ها و سازمان ها منطقه، ترتیب شده و کار روی تدوین ۵۸ ستندرد عرصه های مختلف جریان دارد.

مسئولان می افزایند، ادارۀ ملی ستندرد هم اکنون عضویت سازمان های جهانی ستندرد مانند (IEC)، (ILAC)، (SMIIC)، (SARSO) و (ISO) را دارا بوده و در نشست سازمان های جهانی ستندرد حضور فعال دارد.

به گفته مسئولان، در خصوص وارد نمودن گاز معیاری به افغانستان با جانب ترکمنستان هماهنگی صورت ګرفته و برای جلب همکاری های تخنیکی تفاهم نامه نیز با این کشور عقد و مسوده دو تفاهم نامه دیگر از مجرای دیپلوماتیک به کشور های ایران و ترکیه همچنان فرستاده شده است.

مسئولان این اداره می گویند، طی یک سال اخیر، از پمپ ستیشن ها، مراکز فروش، ذخایر و تصفیه خانه های مواد نفتی نظارت دوامدار به عمل آمده و صد ها تانک تیل و ذخایر مواد نفتی بی کیفیت نیز مسدود شده است.

برعلاوه، جلوگیری از واردات بیش از یک هزار تانکر تیل بی کیفیت در بنادر حیرتان، اسلام قلعه، تورغندی، قندهار، نیمروز، فراه، آقینه، جلال آباد و شیرخان، تاییدی ١٢٣١ نمونه تیل، گاز مایع و روغنیات و ارائه توصیه های لازم به تاجران و مالکین ذخایر نفتی، دست آورد دیگر این اداره در یک سال اخیر میباشد.

مسئولان می گویند، از فابریکه های ذوب آهن، سیخ گول و آهن آلات در کشور و نیز از ۲۸۴ فروشگاه و ۳۱ مرکز فروش سیخ گول و مواد ساختمانی در کابل، بلخ، جوزجان، سرپل، فاریاب، بغلان، قندوز و تخار نظارت به عمل آمده، ضمن ارائه توصیه های لازم، ۳۲۴۱۵ محموله و ۷۵ نمونه سیخ گول همچنان تثبیت کیفیت شده است.

به گفته مسئولان، طی یک سال اخیر، حسب تقاضای ادارات امارتی اندازه مصرف ۱۳۴۰ وسایل و وسایط مختلف النوع تثبیت گردیده است.

مسئولان ادارۀ ملی ستندرد از تاجران و سرمایه گذاران می خواهد تا در تولید و وارد نمودن مواد به کشور کیفیت و معیار های این اداره را به گونه جدی رعایت نمایند.

بر مبنای معلومات، ارزش یابی به محصولات و صدور تصدیق نامه های کیفیت، تدوین و تطبیق ستندرد های ملی، اشتراک در نشست سازمان های جهانی ستندرد، تدوین و نهایی سازی تفاهم نامه ها با کشور های ایران، ترکیه، عربستان سعودی، اوزبیکستان و پاکستان، فعال سازی لابراتوار ذغال سنگ، تجهیز لابراتوار ها در بنادر کشور، آغاز فعالیت لابراتوار میترولوژی، تدویر نمایشگاه ها برای محصولات داخلی و ظرفیت سازی، برنامه های مهم این اداره در سال جاری می باشد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button