ټولنه او کلتور

اداره‌ی ‌‌ملی احصائیه و معلومات:ساحات زراعتی تحت کشت در افغانستان ۷.۷ درصد افزایش یافته است

بر اساس محاسبات اداره‌ي ملي احصائيه و معلومات امارت اسلامي ساحات زراعتي تحت کشت در سال 1402 نسبت به سال گذشته 7.7 درصد افزايش را نشان مي‌دهد.

اداره‌ي احصائيه و معلومات با نشر خبرنامه‌اي گفته است که با استفاده از تکنالوژي «ريموت سنسينگ» و تصاوير ماهواره‌اي، ساحات تحت کشت کشور را در سال 1402 به تفکيک للمي و آبي تثبيت کرده است.

اين اداره گفته است، مجموع ساحه‌ي زراعتي تحت کشت در سال 1402 حدود 2.8 ميليون هکتار زمين در سراسر کشور است که از اين جمله دو ميليون هکتار آن آبي و 804 هزار هکتار آن للمي مي‌باشد.

اداره‌ي احصائيه و معلومات افزوده است با درنظرداشت اين تخمين، ساحه‌ي تحت کشت در سال    1402 نسبت به سال گذشته 7.7 درصد افزايش يافته است.

به‌گفته‌ي اين اداره، در ولايت‌هاي هرات، قندوز، پکتيکا و پکتيا ساحات تحت کشت آبي بيشترين افزايش را داشته و در ولايت‌هاي تخار، بلخ، جوزجان و فارياب ساحات تحت کشت للمي نسبت به ديگر ولايت‌ها افزايش يافته است. از سوي هم، در ولايت‌هاي نيمروز و فراه ساحات تحت کشت کاهش يافته است.

اداره‌ي ملي احصائيه و معلومات در حالي از افزايش ساحات تحت کشت در کشور خبر مي‌دهد که نبود آب کافي براي دهاقين يک چالش جدي مبدل شده است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button