مقالې او تبصرې

آگاهان سیاسی:غرب مسبب اصلی فقر و گرسنگی فعلی در افغانستان است

آگاهان امور می‌گویند که مسبب اصلی فقر و گرسنگی فعلی در کشور نتیجه دو دهه سیاست های مداخله جویانه غربی‌ها در امور افغانستان می باشد؛ زیرا آنان در طول 20 سال حضور شان در کشور، کاری زیر بنایی مهمی را برای مردم انجام ندادند.

آگاهان امور می‌گویند که مسبب اصلی فقر و گرسنگی فعلی در کشور نتیجه دو دهه سیاست های مداخله جویانه غربی‌ها در امور افغانستان می باشد؛ زیرا آنان در طول 20 سال حضور شان در کشور، کاری زیر بنایی مهمی را برای مردم انجام ندادند.

به گزارش «آوا»، این اظهارات آگاهان امور در حالی مطرح می‌شود که به تازگی اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد یا «اوچا» در گزارشی گفته است که بیست میلیون تن تا ماه مارچ سال ۲۰۲۳ با گرسنگی شدید در افغانستان روبه‌رو خواهند شد.

نعمت الله الکوزی، آگاه امور سیاسی در صحبت با آوا گفت که مسبب اصلی فقر و گرسنگی فعلی در کشور نتیجه دو دهه سیاست های مداخله جویانه غربی‌ها در امور افغانستان بوده است، زیرا آنان در طول 20 سال حضور شان در کشور نه تنها اندک کاری زیربنایی را برای مردم انجام ندادند، بلکه بسیاری از معادن افغانستان به سرقت بردند.

الکوزی، تاکید کرد که غربی‌ها بعد از شکست شان در افغانستان آرام ننشسته اند، آنان دارای‌های مردم افغانستان را در بانک جهانی مسدود کرده اند که سبب فقر و گرسنگی بیشتر در کشور شده، چون مسدود ماندن دارای های کشور باعث کاهش داد و ستد تجارتی و محدودیت تبادله اسعار از طریق بانک‌های کشور شده است.

الکوزی، همچنین علاوه کرد که غربی‌ها با مسدود کردن دارای‌های افغانستان، مشکلات زیادی را برای شهروندان کشور و سازمان‌های کمک رسان ایجاد کرده اند، آنان در بخش انتقال پول از طریق بانک‌ها با معضلات زیادی روبه‌رو هستند.

او با بیان اینکه حکومت جمهوریت اجازه بستن قراردادهای بزرگ را در بخش معادن با کشورهای منطقه نداشت افزود: غربی‌ها زمان که در افغانستان حضور داشتند، مانع کارهای زیربنایی در کشور شدند، معادن افغانستان را بدون بستن قرارداد با حکومت جمهوریت استخراج و به بیرون از کشور انتقال میدادند.

این آگاه سیاسی ابزار داشت: غربی‌ها تلاش دارند که با مسدود کردن دارای‌های افغانستان بر امارت اسلامی فشار وارد کنند، اما این کار غربی‌ها خیانت بزرگ به حق مردم افغانستان است، زیرا پیامدهای آن متوجه اتباع کشور شده و بر مشکلات شهروندان کشور افزوده است.

در همین حال محمد قیس اکبری، یک تن از آگاهان امور اقتصادی نیز در صحبت با آوا گفت که برای غربی‌ها حقوق بشر و آزادی‌های فردی معنی ندارد؛ زیرا آنان با مسدود کردن دارای‌های افغانستان باعث تورم شدید، افزایش نرخ مواد غذایی و سایر کالاهای اساسی و مشکلات بیشتری برای واردات کالا از دیگر کشورها به افغانستان شده اند.

اوخاطرنشان ساخت که امریکایی‌ها هم در زمان حضور و هم بعد از شکست شان بخاطر منافع که در کشورما داشت و دارند، اقتصاد افغانستان را سیاسی ساخته اند که این کار شان آسیب‌های فراوان را به تاجران در کشور وارد کرده است.

اکبری تاکید کرد: غربی‌ها به بهانه‌های مختلف تلاش دارند که مانع کمک برخی کشورها به افغانستان شوند، چون آنان بخاطر دنبال کردن اهداف کلان خود در منطقه می‌خواهند که افغانستان یک تهدید برای کشورهای همسایه و رقبای امریکا در آسیا باشد.

گفتنی است که امریکا بعد از سقوط نظام جمهوریت در اولین اقدام خود، پول‌های افغانستان را در بانک‌های این کشور و موسسات و بانک‌های بین‌المللی، مسدود کرد.

این درحالی است که امریکا در افغانستان 20 سال حضور نظامی داشت و در همه امور حکومت داری مداخله می کرد. در این مدت نظر به گزارش‌های که بطور کلی منتشر شده است، حدود ۲۵۰ هزار اتباع کشور جان‌های خود را از دست داده اند و حدود یک میلیون تن دیگر نیز زخم برداشته اند. در عین حال بیش از ۵ میلیون نفر در داخل کشور آواره و  ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز دیگر به خارج از کشور پناهنده شده اند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button