سیاست او دولت

آگاهان روابط بین الملل:تعامل با امارت اسلامی سبب ثبات و امنیت در منطقه می‌شود

درپی اظهارات وزیر امور خارجه پاکستان مبنی بر اینکه جامعه جهانی با حکومت افغانستان باید تعامل کند، آگاهان روابط بین الملل می‌گویند، که کشورهای منطقه به‌خصوص همسایه‌های افغانستان در زمینه شناسایی امارت اسلامی نسبت به دیگر کشورهای جهان پیش‌قدم شوند، زیرا ثبات و امنیت در افغانستان سبب ثبات و امنیت در این کشورهای می‌شود.

درپی اظهارات وزیر امور خارجه پاکستان مبنی بر اینکه جامعه جهانی با حکومت افغانستان باید تعامل کند، آگاهان روابط بین الملل می‌گویند، که کشورهای منطقه به‌خصوص همسایه‌های افغانستان در زمینه شناسایی امارت اسلامی نسبت به دیگر کشورهای جهان پیش‌قدم شوند، زیرا ثبات و امنیت در افغانستان سبب ثبات و امنیت در این کشورهای می‌شود.بلاول بوتو زرداری، وزیرخارجه پاکستان روز (جمعه 26 جوزا) در انستیتيوت مطالعات استراتیژیک اسلام‌آباد گفته است که تعامل جهان با افغانستان بخاطر جلوگیری از بحران بشری در این کشور، مهم است.
زرداری، از مقام‌های امارت اسلامی افغانستان خواسته است تا به خواست‌های جهان تَن بدهد و مسایلی همچون رعایت حقوق بشر، ایجاد حکومت فراگیر و پیکار با هراس‌افگنی را جدی بگیرند.
آقای زرداری، گفته است: جامعه جهانی باید به پشتیبانی و کمک برای جلوگیری از هرگونه فاجعه انسانی در افغانستان ادامه دهد و برای ایجاد اقتصاد پایدار برای توسعه بلندمدت در این کشور نیز کمک کند.
در همین حال ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی، گفته‌های وزیر خارجه پاکستان را می‌ستاید و می‌گوید: برخی خواست‌های جهان که مداخله در مسایل داخلی افغانستان محسوب می‌شوند، قابل پذیرش نیست.
مجاهد همچنین افزوده: ((اطمینان باید بدهیم که امارت اسلامی افغانستان در راستای حقوق بشر طبق اصول و شریعت اسلامی تمام حقوق اتباع خود را بر آورده کرده و می‌کند و خواست‌ کشورها نیز باید منصفانه باشد و در امور داخلی افغانستان نباید مداخله شود.))
توریالی سروری، آگاه روابط بین الملل در صحبت با آوا گفت، که کشورهای منطقه به‌خصوص همسایه‌های افغانستان در امر شناسایی و تعامل با امارت اسلامی نسبت به دیگر کشورهای جهان باید پیش‌قدم شوند، زیرا ثبات و امنیت در افغانستان سبب ثبات و امنیت در کشورهای منطقه می‌شود.
این آگاه روابط بین الملل خاطر نشان ساخت که افغانستان در یک جغرافیایی اقتصادی بسیار مهم و اساسی منطقه قرار دارد، چون وصل کننده آسیا مرکزی با آسیای جنوبی می‌باشد، از این جهت رهبران کشورهای منطقه به این درک رسیده اند که جز تعامل سازنده با امارت اسلامی دیگر راه موثر وجود ندارد.
سروری، با بیان اینکه کشورهای منطقه نباید دنباله روی سیاست‌های غرب باشند و امارت اسلامی را به رسمیت بشناسند، علاه کرد که غربی‌ها‌ در تلاش ناامن ساختن برخی از کشورهای آسیایی هستند، تا بالایی رقبای خود( چین، روسیه و ایران) فشار، بیاورد.

او افزود: که کشورهای منطقه هراس از جابه‌جای تروریستان و افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر بعد از روی کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان داشته اند، اما امارت اسلامی در طول کمتر از دو سال توانسته جلو 90 در صد هراس افگنی و قاچاق مواد مخدر را در افغانستان بگیرد، اکنون باید تشویش کشورهای منطقه از ناحیه تروریسم و مواد مخدر رفع شده باشد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button