ټولنه او کلتورګزارش

آلودگی هوا و اقدامات اداره ملی محیط زیست

این روز ها یکی از دغدغه های اساسی اغلب افراد و به ویژه شهر نشینان بحث آلودگی هوا است. آلودگی هوا، اثرات منفی و بعضاً جبران ناپذیری را بر سلامتی انسان ها دارد.

این روز ها یکی از دغدغه های اساسی اغلب افراد و به ویژه شهر نشینان بحث آلودگی هوا است. آلودگی هوا، اثرات منفی و بعضاً جبران ناپذیری را بر سلامتی انسان ها دارد. پیامد های آلودگی هوا، فقط محدود به انسان ها نیست، بلکه زندگی دیگر موجودات زنده شامل جانوران و گیاهان را نیز دستخوش تغییر می‌کند. عوامل آلودگی هوا به دو دسته طبیعی و انسانی تقسیم می شود. فوران آتشفشان ها و آتش سوزی در جنگل ها از عوامل طبیعی و استخراج از معادن، حمل و نقل، فعالیت های صنعتی و کشاورزی عوامل انسانی استند. آلودگی هوا احتمالا یکی از جدی ترین مسایل زیست محیطی می باشد. که متأسفانه درین اواخر و فصل سرما اکثریت شهرها و بالاخص ساکنان شهر کابل آماج آلودگی هوا قرار دارند. درین ارتباط از انجنیر طوفان جبران مسوول تنظیم وکنترول آلودگی هوای اداره ملی حفاظت محیط زیست، چنین گفت:  هوا در دو وقت، صبح و شام، تا ساعت های ده شب زیاد آلوده است. علت اصلی تغییر آب و هوا است برعلاوه این، مسأله بلند منزل ها و خانه های رهایشی است که بالاتر از شش صد هزار خانه رهایشی در شهر کابل وجود دارد و مردم با رسیدن فصل سرما بخاطر گرمای خانه خود از چوب وذغال سنگ و اشیای دود زای دیگر استفاده می کنند. این هم می تواند سطح آلودگی هوا را بالا ببرد. اداره ملی حفاظت محیط زیست مطابق پلان عملیاتی شش ماهه که از اول میزان الی آخر هوت تطبیق می شود و شامل سه بخش است. بخش اول هماهنگی همراه ادارات ذیربط مثل شاروالی، ترافیک، اتحادیه پیشه وران و صنعت کاران است که گفته می‌شود در رابطه توجه بیشتر داشته باشند تا سطح آلودگی هوا بالا نرود. بخش دوم اطلاع پیام رسانی از طریق رسانه است. بخش سوم پروسه عملیاتی است که مفتشین اداره ملی حفاظت محیط زیست، از طرف صبح و شب در سطح شهر کابل گشت و گذار دارند، بر علاوه کابل در پنج ولایت دیگر که سطح آلودگی بیشتر است ما چنین برنامه ای داریم. زمانیکه مفتشین منابع آلوده کننده را شناسایی می کنند درقدم اول برای شان توصیه و اخطاریه می شود و در قدم دوم اگر در توصیه و اخطاریه توجه نکنند، سیستم مرکز گرمی و منابع آلوده کننده آنها موقتا مسدود می شود تا اینکه اصلاحات بیاورند و در آلودگی کم تر نقش داشته باشند.

پرسش: شاروالی کابل در ارتباط به حفاظت محیط زیست چه  نقش دارد؟ پاسخ: مالک شهر ها شهر داری هاست. اداره حفاظت محیط زیست اداره پالیسی ساز و هماهنگ کننده است. ارگانهای ذیربط که کار می کنند. از کارهای آنها اداره ملی حفاظت محیط زیست نظارت می‌کند که به کدام پیمانه در بهبود محیط زیست کار می کنند. به همین ترتیب فشار اجرایوی مربوط شاروالی است. در قسمت کاهش آلودگی هوا، مدیریت فاضلاب ها و مدیریت کثافات و همین سه عنصر است که باعث آلودگی محیط زیست می شود.

و افزود که اداره ملی حفاظت محیط زیست در بخش های مختلف کار کرده که از جمله با ریاست ترافیک هماهنگ شده و ریاست ترافیک سیزده چک پاینت در ساحات مختلف شهر کابل ایجاد کرده که روزانه یک ساعت قبل از ظهر و یک ساعت بعد از ظهر وسایت نقلیه دود زا را چک کرده، توقف میدهند و اسناد آنرا قید می کنند تا اینکه ترمیم انجین صورت گیرد، همین پروسه در ولایات هم تطبیق می شود. در بخش های بهبود منابع طبیعی، قطع جنگلات و تغییرات اقلیمی اداره محیط زیست نیزفعالیت دارد.

جاوید نوری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button