صفحه اصلی | eslah | صفحه ویژه | صحت | اداره تنظیم امور دوایی: جلو فعالیت تأسیسات دوایی بدون جواز گرفته می‌شود

اداره تنظیم امور دوایی: جلو فعالیت تأسیسات دوایی بدون جواز گرفته می‌شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اداره تنظیم امور دوایی: جلو فعالیت تأسیسات دوایی بدون جواز گرفته می‌شود

مسؤولان ادارۀ تنظیم امور دوایی و محصولات صحی همزمان با آغاز دومین دور کمپاین کنترول ادویه، از مسدود کردن تاسیسات دوایی بدون جواز در این دور هشدار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ داکتر نورشاه کامه‌وال رییس ادارۀ تنظیم امور دوایی و محصولات صحی، روز شنبه (15 ثور) دریک نشست خبری در کابل دومین دور کمپاین کنترول ادویه را در مرکز و ولایات اعلام کرد.

اولین دور کمپاین کنترول ادویه سه ماه پیش آغاز شد که در این روند، ورود داروهای قاچاقی 25 درصد کاهش یافت و فعالیت 93 باب تاسیس دوایی و دوخانه‌ها به دلیل فعالیت بدون جواز به تعلیق در آمد.

آقای کامه‌وال گفت که دردومین مرحلۀ  کمپاین سرتاسری کنترول  ادویه، ادویه جات و تاسیسات دوایی مطابق پلان اداره تنظیم امور دوایی و محصلات صحی زیر کنترول در آمده و با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

وی گفت که در این دور جواز تاسیسات دوایی و دواخانه‌ها بررسی شده و جلو فعالیت موسسات دوایی بدون جواز گرفته خواهد شد.

کامه‌وال افزود که هم چنان تمام ادویه جات در لابراتوارهای که در مرکز و برخی ولایات ایجاد شده روند تضمین کیفیت را پشت سر گذاشته و به هیچ دواخانه‌ای اجازه داده نخواهد شد  که ادویه جات را بدون تضمین کیفیت در تاسیسات شان نگه‌داری کنند.

وی بررسی اسناد، کنترول قیمت ادویه و قانونی شدن میکانیزم بازاریابی ادویه جات و تاسیسات دوایی را از دیگر بخش‌های این کمپاین عنوان کرد.

آقای کامه‌وال گفت که در دومین مرحلۀ کمپاین کنترول ادویه از ورود ادویه جات بدون اسناد در بازار کشور جلوگیری شده و مسوولان تاسیسات دوایی و دواخانه‌ها نیز موظف خواهند شد که نرخ ادویه جات را روی آن ثبت نمایند.

وی تصریح کرد که در این دور پروسه بازاریابی برای ادویه نیز چارچوب بندی می‌شود طوریکه مسؤولان تاسیسات دوایی پلان‌های بازاریابی شان را به اداره تنظیم امور دوایی شریک می‌کنند و این پلان‌ها پس از تایید عملی خواهند شد.

قابل ذکر است که اداره تنظیم امور دوایی و محصولات صحی دو سالی پیش به منظور کنترول فعالیت دوخانه‌ها و تاسیسات دوایی و کنترول ادویه در چارچوب وزارت صحت عامه افغانستان ایجاد خواهد شد.

این اداره پلان دارد که با ایجاد چندین زنجیرۀ بزرگ دواخانه‌ها، فعالیت تاسیسات دوایی را در سرتاسر کشور نظام‌مند سازد.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha