صفحه اصلی | eslah | صفحه ویژه | صحت | فیروز الدین فیروز: منابع مالی وزارت صحت‌عامه کاهش یافته است

فیروز الدین فیروز: منابع مالی وزارت صحت‌عامه کاهش یافته است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
فیروز الدین فیروز: منابع مالی وزارت صحت‌عامه کاهش یافته است

وزیر صحت عامۀ کشور از کاهش روز افزون منابع مالی در سکتور صحت ابراز نگرانی کرده می‌گویند که منابع مالی این وزارت در سال جاری نسبت به سال گذشته 100میلیون دالر کاهش یافته است.

 به گزارش خبرگزاری جمهور؛ داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه، روز شنبه (18 حمل) در مراسم گرامی داشت از روز جهانی صحت در کابل از کاهش هزینه‌های مالی در سکتور صحت ابراز نگرانی کرد. آقای فیروز گفت که هزینه های مالی این سکتور نسبت به سال‌های پیش، رو به کاهش است؛ طوری که این منابع در سال جاری 100میلیون دالر نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.  وی، کمبود هزینه‌ها در سکتور صحت را مشکلی خواند که ممکن است روند ارائه خدمات صحی به خصوص در بخش‌های امراض غیر ساری را آسیب برساند. به گفته وی، هزینه‌هایی که هم اکنون در سکتور صحت به مصرف می‌رسد، معادل 5 دالر امریکایی در سال برای هر شهروند است که این مبلغ در مقایسه با استندردهای جهانی و حتی کشورهای عقب مانده جهان تفاوت زیادی را نشان می‌دهد.

وزیر صحت عامه کاهش روز افزون منابع مالی در سکتور صحت را قابل قبول ندانسته خواستار آن شد که حکومت برای جبران کاهش منابع خارجی، اقداماتی را برای تمویل مالی این سکتور از منابع داخلی روی سدت بگیرد. وی افزایش تعرفه های گمرکی بر تنباکو، شکر و مواد نفتی که از نظر صحی بر صحت عمومی شهروندان مضر اند را راه حلی درجبران  کمبود هزینه ها در سکتور صحت عنوان کرد. وزیر صحت عامه در بخشی از سخنانش به دستاوردهای 16 ساله این وزارت اشاره کرده گفت، که این سکتور در بخش افزایش دسترسی مردم به خدمات صحی توانسته دستاوردهای چشمگیری داشته باشد. به گفته وی، میزان دسترسی شهروندان به خدمات صحی از 9 درصد در سال 2002 به 90 در صد در سال 2018 افزایش یافته است.

آقای فیروز این آمار را در بخش های کاهش میزان مرگ و میر مادران و کودکان نیز چشمگیر خوانده گفت که مرگ و میر مادران در جریان این سال ها از یک هزار و 600 نفر در هر صد هزار تن به 600 تن رسیده ومرگ و میر کودکان نیز تا 55 تن در هر هزار نفر کاهش یافته است. وزیر صحت عامه  این پیشرفت ها در سکتور صحت را ناکافی دانسته خاطر نشان ساخت که این وزارت تلاش دارد با اولویت بندی ارائه خدمات صحی براساس اشد ضرورت‌ها کمیت و کیفیت این خدمات را افزایش دهد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha