صفحه اصلی | eslah | صفحه ویژه | صحت | چگونه در زیر نظر وزارت صحت عامه، مردم را به مواد مخدر آغشته می سازند

چگونه در زیر نظر وزارت صحت عامه، مردم را به مواد مخدر آغشته می سازند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
چگونه در زیر نظر وزارت صحت عامه، مردم را به مواد مخدر آغشته می سازند

استفاده از نصوار در افغانستان پیشینۀ زیادی دارد که استفاده کننده گان این مواد بیشترینه افراد کهن سال و مسن بودند، تا جائیکه یک محل در کابل هم به همین نام مسماً شده و آن هم (پای کوب نصوار) است که تا حال به این نام یاد می شود اما امروزه این مواد در لباس جدیدی استفاده کننده گان خود را عوض کرده است و بیشترینه جوانان و نوجوانان هستندکه از نصوار، زیر نام (پان) استفاده می برند.

 استفاده از نصوار در افغانستان پیشینۀ زیادی دارد که استفاده کننده گان این مواد بیشترینه افراد کهن سال و مسن بودند، تا جائیکه یک محل در کابل هم به همین نام مسماً شده و آن هم (پای کوب نصوار) است که تا حال به این نام یاد می شود اما امروزه این مواد در لباس جدیدی استفاده کننده گان خود را عوض کرده است و بیشترینه جوانان و نوجوانان هستندکه از نصوار، زیر نام (پان) استفاده می برند.

اما هر چه باشد نصوار، نصوار است که در خود زیان های زیادی پنهان دارد.

استفاده از نصوار و پان ریشه در فرهنگ کشور های همسایۀ ما نیز دارد. نصوار در تاجیکستان، ازبیکستان و ترکمنستان نیز رواج دارد و در کشور هند معمولاً این ماده را به عنوان نشانۀ از مهمان‌نوازی، برای مهمانان خود می‌آورند.

متأسفانه همگام و به موازات پیشرفت جوامع، الگوی مصرف تنباکو مرتباً در حال تغییر و دگرگونی است و هر روز شکل ‏جدیدی به نام های مختلف وارد بازار می‌شوند. یکی از این مواد که چندی است جوانان‏کشورمان را در معرض آسیب قرار داده، ماده مخدری به نام پان است.

این مادۀ مخدر در بسته بندی کاغذ المونیمی و با تصاویر جذاب رنگی عرضه می شود، مادۀ غلیظ و سرخ رنگ و دست ساز است که از برگ درخت مخصوصی در هندوستان تهیه‏شده و در قالب پودر، چاکلیت و پاستیل(خوشبو کننده دهان) با طعم‌های مختلف گیاهی از ‏جمله نعنا عرضه می شود و چون ارزان به فروش می‌رسد، شمار زیادی از جوانان و‏نوجوانان را در معرض خطر قرار داده است.‏

اشخاصی که از پان استفاده می کنند با گذشت زمان، اين ماده مخدر ديگر نيازهاي روحي و جسمي شانرا تأمين نمي كند و به همين دليل فرد رفته رفته معتاد به مصرف مواد مخدر سنگينتر شده و گرايش به چرس و هیرویین پيدا خواهد كرد.

به باور متخصصین طب، استفادۀ دراز مدت از پان سبب سرطان دهان و حنجره، بد رنگ شدن و افزایش پوسیده گی دندان‌ها، تخریب استخوان های اطراف دهان، بیماری‌های بیره و سرطان بیره، سرطان روده بزرگ و بیماری‌های کلیوی، تغییر فشار خون، مشکلاتی برای جنین و اختلالات رفتاری در نزد افراد استفاده کننده می شود.

عبدالله حبیبی یک دکتور دندان در کابل گفت:

پان یک مواد هندی است که به شکل تنباکو میباشد، بعضی مواد دیگر در آن مخلوط ساخته شده و به شکل پان استفاده می شود که در افغانستان آنرا نصوار میگویند.

تولید کننده گان در هند و پاکستان آنرا زیر نام پان صادر می کنند. پان یک تنباکویی است که خشک شده می باشد. این تنباکو دارای نیکوتین است که استعمال آن توسط انسان اعتیاد بار می آورد و استعمال دوامدار پان باعث تخریب عصب ها در جوف دهن و دندان می شود و باعث تخریب خود دندان هم می شود.

دکتور حییبی افزود، حفظ الصحه از جمله چیزهای اساسی است که باید هر انسان متوجه آن باشد خصوصاً حفظ الصحۀ دهن که یک دریچه برای وجود است و صحتمندی از همین جا آغاز میشود.

حفظ الصحه برای تمام وجود ضروری است اما برای دهن بسیار زیاد با اهمیت و با ارزش است زیرا انسان هر چیز را از طریق دهن می گیرد و وارد وجود می کند بناءً به این عضو بدن باید توجه بیشتر صورت گیرد.

وی در مورد افرادی که از پان و نصوار استفاده می کنند گفت:

مردم و خصوصاً جوانان باید از این مواد استفاده نکنند زیرا اعصاب در دهن و دندان ضعیف می شود، بعضاً شنیده شده که باعث سرطان دهن می شود و هم از نگاه شرعی جواز ندارد، پس بهتر است که این مواد استفاده نشود.

وی از شهروندان خواست تا در حفظ الصحه دهن توجه بیشتر کنند و در زمان معین مشکل دهن و دندان خویش را با دکتور معالج مطرح کنند.

پان در کنار نصوار  یکی از مواد پرمصرف رایج در افغانستان  و شیوع ومصرف این محصول در بین جوانان افغان به سرعت رو به افزایش است.

هر چند افغانستان با گذشت سیزده سال رشد خوب در بخش های تولید و اموال وارداتی را شاهد بوده است ولی در بعضی اوقات این رشد برای افغان ها و مردم افغانستان بسیار گران تمام شده است که از جمله واردات پان و یا دیگر مواد مخدر بوده که از کشور های همسایه صورت می گیرد. 

استفاده از پان را افغان ها نمی دانستند، رفت و آمده ها و نبود کنترول بر بازار سبب شده که این پدیده از کشور های هند و پاکستان وارد افغانستان شود و به بهای بسیار کم به فروش برسد.

استفاده از پان، ریشه در فرهنگ هندی دارد. هندی ها معمولاً این ماده را به عنوان نشانۀ از مهمان‌ نوازی، برای مهمانان خود می‌آورند. علاوه بر این، به دانۀ درخت بتل در زبان اردو، سوپاری  یا چاآلیا نیز گفته می‌شود که در مواردی توزیع پانپراگ با این نام ها نیز صورت می‌گیرد.

پان که در کشورهای اندونزیا، مالزیا، فلیپین، چین، تایوان، کامبوج، ویتنام، لائوس، هند و پاکستان قرن‌هاست به عنوان یک ماده نشه آور و در عین حال خوشبوکنندۀ دهان مصرف می‌شود، چهارمین مادۀ پرمصرف جهان پس از تنباکو، الکل و کافئین است که حداقل 10درصد جمعیت دنیا در کشورهای آسیای جنوب شرقی، به ویژه هند و پاکستان،  این ماده را مصرف می‌کنند.

پان 555 که در افغانستان تولید می شود طرف و استفاده کننده گان زیاد در بین نوجوانان، جوانان و حتی بزرگ سالان دارد.

این پان که توسط کمپنی به نام (ام تی ام) که در ولایت پروان موقعیت دارد تولید شده و به بازار عرضه می شود.

چیز بسیار مهم که توجۀ من را به خود جلب کرده این بود که در بالای پاکت این محصول با خط بسیار درشت نگاشته شده است:کمپنی پروان افغانستان

آدرس: ولایت پروان

و در قسمت پاین این پاکت نوشته شده

«دوازده پوری نصوار فلتردار، تازه و خوشبو»

که وزارت صحت عامه تا حال در مورد تولید و تبلیغات آن شاید آگاهی نداشته باشد.

پان معمولاً در کارگاه‌های کوچک و  غیرقانونی، به صورت دست ساز و غیر صحی ‏تولید می‌شود که به منظور جلب مشتری و سودآوری بیشتر برای تولید کننده گان این ماده،‏ممکن است انواع مواد مخدر دیگر نیز به آن افزوده شود.‏

نمونۀ دیگری از انواع این ماده مخدر که به آن اصطلاحاً، پان پراگ گفته می‌شود به صورت ‏جویدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف این ماده ابتدا در کشور هندوستان رایج شده ‏است.‏

در کشورهای هندوستان و پاکستان بعد از جوشاندن این ماده، معمولاً آن را روی برگ تازه ‏گیاه ‏Vin‏ پیچانده (که در این صورت به آن گوتکا می‌گویند) و مصرف کننده با جویدن، ‏احساس لذت و سرخوشی کاذب می کند.‏

عوارض استفاده از پان وابستگی (اعتیاد)، احساس سبکی و گیچی در سر، از دست دادن تعادل در هنگام رفتار و حرکت می باشد.

از آنجا که این ماده به صورت غیر صحی تهیه می شود فرد مصرف کننده به علت‏ترشح بزاق در اثر مصرف، مجبور است دایماً آب دهانش را بیرون بریزد (شبیه مصرف کننده گان ‏نصوار) که باعث انتقال بیماری‌های عفونی مانند سل، هیپتایت و غیره می‌گردد.‏

استفادۀ درازمدت از پان سبب سرطان دهان و حنجره، بد رنگ شدن و افزایش پوسیده گی دندان‌ها، تخریب استخوان های اطراف دهان، بیماری‌های بیره و سرطان بیره، سرطان روده بزرگ و بیماری‌های کلیوی (به دلیل ساخارین موجود در آن)، تغییر فشار خون، مشکلاتی برای جنین، اختلالات رفتاری می شود و در صورت مصرف آن به عنوان خشبو کنندۀ دهان در نوجوانان و جوانان سنین ‏مکتب و پوهنتون ها، باعث ایجاد سرگیچی و نشه گی و به دنبال آن پائین آمدن سطح جذب دروس در زمان تحصیل در شاگردان و محصلان می‌‏گردد. افزودن داورهای روانگردان از قبیل اکستازی به پان موجب بروز عوارض ناشی از ‏مصرف روانگردان‌ها نیز می‌شود.‏

علایم قطع وترک آن در نزد افراد استفاده کننده از پان مشاهده سرگیچی، سردردی، تعریق و لرزش، افسرده گی، اختلال در خواب، پرخاشگری و اضطراب، بیقراری، خستگی و افزایش اشتها می باشد.

روش‌های پیشگیری استفاده از پان در نزد جوانان،آگاه‌سازی جوانان و نوجوانان در مورد خطرات و مضرات مادۀ مخدر پان‏، رهنمایی به معلمین و والدین در مورد نحوۀ برخورد با دانش‌آموزان مصرف کننده است که باید مقامات در نهاد های تعلیمی و تحصیلی به آن توجه بیشتر نمایند. پیگیری و ارجاع افراد مصرف کننده به مراکز درمان چون اصولاً این مادۀ مخدر هم وابستگی روانی و هم وابستگی جسمانی ایجاد می کند که هر دو نیاز ‏به درمان دارند که نهاد های صحی کشور نیز به آن توجه داشته باشند و از تبلیغات و فروش آن جلوگیری نمایند.‏

عارف عبدالله

نظرات (1 نوشته شد)

avatar
13/05/2017 11:14:32
بسيار عالي فرمودي جناب همرايتان هم نظر استم!
مجموعه نتایج: 1 | نمایش: 1 - 1

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha