صفحه اصلی | eslah | اجتماع | تأیید طرح قانون امور ذاتی سربازان در نشست کمیته‌ی قوانین

تأیید طرح قانون امور ذاتی سربازان در نشست کمیته‌ی قوانین

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تأیید طرح قانون امور ذاتی سربازان در نشست کمیته‌ی قوانین

جلسۀ کمیته قوانین کابینه، روز گذشته به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس آن کمیته برگزار شده و در این جلسه طرح قانون امور ذاتی سربازان و نیز طرح مقررۀ تنظیم وظایف وزارت امور خارجه مورد بررسی قرار گرفت.

نخست، طرح قانون امور ذاتی سربازان با گزارشی که توسط مقام های وزارت عدلیه به جلسه ارائه گردید، به بحث گرفته شد. این طرح قانون توسط وزارت دفاع ملی و همکاری وزارت عدلیه در هشت فصل و 59 ماده تهیه شده است.

این طرح قانون به منظور تنظیم امور مربوط به جلب، جذب و استخدام سربازان در سکتور نظامی، تحکیم صفوف نیروهای دفاعی و امنیتی کشور برای دفاع از تمامیت ارضی، استقلال و تأمین امنیت عمومی، تشویق و ترغیب جوانان برای پیوستن داوطلبانه به سکتور نظامی و تنظیم وجایب، حقوق و امتیازات مادی و معنوی و سایر امور ذاتی سربان ترتیب شده است.

اعضای کمیتۀ قوانین ضمن بررسی این طرح، راجع به وجایب و امتیازات سربازان مخصوصاً سربازان اناث، حقوق و امتیازات خانواده های شهدای سربازان کشور، امتیازات و حقوق سربازان معلول نیروهای امنیتی، اصطلاحات اساسی این طرح، مدت سن استخدام سربازان، عدم عضویت سربازان در سازمان های سیاسی، و دیگر موارد مرتبط، بحث و تبادل نظر کردند.

پس از ارائه نظریات و دیدگاه های اصلاحی اعضای جلسه، این طرح مورد تأیید قرار گرفت و فیصله شد که وزارت عدلیه، دیدگاه های اصلاحی اعضای جلسه را شامل طرح قانون نموده و آن را برای طی مراحل بعدی به کابینه حکومت ارائه کند.

طرح مقررۀ تنظیم وظایف وزارت امور خارجه نیز که از جانب وزارت عدلیه به جلسه ارائه شد، پس از ارائه پیشنهادات اصلاحی اعضای جلسه، مورد تأیید قرار گرفت.

طرح این مقرره به منظور تشخیص و تعیین وظایف و صلاحیت های وزارت امور خارجه در خصوص عرضه خدمات مؤثر و مفید برای اتباع کشور درداخل و خارج افغانستان، رهبری سالم ادارات مربوطه، تعیین نحوه همکاری وزارت خارجه با ادارات دولتی و غیر دولتی جهت تأمین بهتر روابط خارجی و تحکیم حاکمیت قانون و دفاع از حقوق اتباع افغانستان در خارج از کشور، تنظیم شده است.

در خصوص طرح تنظیم وظایف وزارت امور خارجه علاوه بر مباحث عمومی، در خصوص رسیدگی وزارت امور خارجه به مشکلات دانشجویان افغانستان در خارج از کشور، وظایف و صلاحیت های این وزارت در عرصه قنسولی، پیگیری حقوق اتباع افغانستان در خارج از کشور، حمایت از تولیدات داخلی در خارج از افغانستان، چگونگی تعامل وزارت خارجه با سایر ادارات دولتی در موضوعات مرتبط، تحقق خطوط اساسی سیاست خارجی افغانستان و دیگر موارد مرتبط بیشتر بحث و تبادل نظر صورت گرفتند. کمیتۀ قوانین ضمن تأیید این مقرره به وزارت عدلیه هدایت داد که در زمینۀ طی مراحل قانونی مقررۀ تنظیم وظایف وزارت امور خارجه، اقدام نماید.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha