صفحه اصلی | eslah | اجتماع | وزیر امور داخله: طرح جدیدی برای تأمین امنیت انتخابات آماده شده است

وزیر امور داخله: طرح جدیدی برای تأمین امنیت انتخابات آماده شده است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وزیر امور داخله: طرح جدیدی برای تأمین امنیت انتخابات آماده شده است

ولسی جرگه در پیوند به چگونگی تامین امنیت روند ثبت نام رای دهندگان، مقام‌های امنیتی را استجواب کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ طارق‌شاه بهرامی وزیر دفاع ملی، ویس احمد برمک وزیر امور داخله و معصوم استانکزی رییس امنیت ملی کشور در نشست روز دوشنبه (17 ثور) از سوی ولسی جرگه استجواب شدند. مسؤولان امنیتی در رابطه به اوضاع امنیتی در کشور از جمله، اقدام‌های نظامی در برابر اعلام عملیات خندق طالبان و چگونگی تامین امنیت مراکز ثبت نام رای دهندگان از سوی مجلس استجواب شده بودند.

طارق‌شاه بهرامی وزیر دفاع کشور گفت که طالبان پس از اعلام عملیات بهاری شان، تحرکاتی را در ولایت‌های بدخشان، کندز، بغلان، بلخ، فاریاب، بادغیس، فراه، هرات، غور، ارزگان، زابل، غزنی، هلمند و پکتیکا انجام دادند که دستاورد نداشته و تنها ولسوالی کوهستان بدخشان را سقوط دادند که آنهم توسط نیروهای امنیتی پس گرفته شد.

آقای بهرامی افزود که در مقابل نیرهای امنیتی نیز ضربات کوبنده هوایی و زمینی را علیه طالبان به راه انداخته که در نتیجه  799 نفر از دشمنان کشور کشته، 400 تن زخمی و 77 تن دیگر هم اسیر شده اند.

به گفته او، هم اکنون نیز 14 عملیات نظامی در 12 ولایت کشور ادامه دارد.

وزیر دفاع ملی کشور در پیوند به چگونگی تامین امنیت روند ثبت نام رای دهندگان گفت که 7183 سرباز اردوی ملی در تامین امنیت این روند مهم ملی سهم دارند و قرار است تا قبل از برگزاری انتخابات در 216 ولسوالی عملیات نظامی اجرا گردد.

ویس احمد برمک وزیر داخله نیز گفت که حدود 10 هزار مامور پولیس برای تامین امنیت مراکز ثبت نام رای دهندگان مصروف اند؛ اما این نیروهای تا زمانیکه مردم در تامین امنیت همکاری نکنند، کافی نیست.

آقای برمک یاد آور شد که وضعیت جنگ کنونی در کشور با وضعیت 2 یا 3 سال پیش فرق می‌کند؛ زیرا هم اکنونی کشورهای منطقه و فرا منطقه از طالبان حمایت می‌کنند.

به گفته او، با توجه به تجارب اخیر، نهادهای امنیتی به صورت مشترک پلان جدید تامین امنیت انتخابات را آماده کرده اند که بر اساس آن، عمل خواهد شد.

معصوم استانکزی رییس امنیت ملی نیز جدی ترین چالش فرا راه نیروهای امنیتی را تامین امنیت مراکز ثبت نام رای دهندگان خواند و تاکید ورزید که تحقق این امر بدون همکاری مردم دشوار است.

آقای استانکزی افزود که نیروهای امنیتی در 45 روز گذشته، 8 انتحار کننده و 312 طالب دیگر که قصد داشتند مراکز ثبت نام رای دهندگان را آماج قرار دهند، بازداشت کرده اند.

او باندهای مافیایی را نیز تهدید بزرگ نا امنی در کشور عنوان کرده گفت که در این مدت 161 نفر از این باندها بازداشت شده اند که بررسی‌ها نشان می‌دهد 30 نفر آنان عضویت داعش را نیز دارند.

رییس امنیت ملی تاکید کرد که افغانستان با یک تجاوز آشکار بیرونی مواجه است که بر بنیاد قانون اساسی باید همه مردم افغانستان در برابر این تجاوز بسیج شوند.

این در حالی است که اخیراً در چندین موارد مراکز ثبت نام رای دهندگان در ولایت‌های مختلف کشور از جمله در شهر کابل، آماج حملات تروریستی قرار گفته که تلفات زیادی را در پی داشته است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha