صفحه اصلی | eslah | اجتماع | ولسی جرگه برای تهیۀ استراتيژی مبارزه با آلودگی هوا ضرب الاجل تعیین کرد

ولسی جرگه برای تهیۀ استراتيژی مبارزه با آلودگی هوا ضرب الاجل تعیین کرد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ولسی جرگه برای تهیۀ استراتيژی مبارزه با آلودگی هوا ضرب الاجل تعیین کرد

ولسی جرگه، ضمن ابراز نگرانی از میزان بالای آلودگی هوا در کابل، به کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا، یک و نیم ماه مهلت داد تا استراتيژی‌اش را برای کاهش آلودگی هوا در پایتخت آماده سازد.

اعضای کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا که متشکل از معین‌های ۱۹ وزارت و اداره مستقل است، روز گذشته به نشست ولسی جرگه فراخوانده شده بودند تا در مورد عملکرد خود در زمینه جلوگیری از آلودگی هوا در کابل صحبت کنند.

غلام محمد ملک یار معین مسلکی و سرپرست اداره ملی حفاظت محیط زیست، به نمایندگی از این کمیسیون گفت: «استفاده از تیل و مواد سوخت بی‌کیفیت، موجودیت بیش از سی هزار جنراتور در سطح شهر کابل، موتر‌های دود زا، سرک‌های خامه و داش‌های خشت پزی، از دلایل آلودگی هوا در کابل است.»

وی گفت که کارهایی به منظور جلوگیری از آلودگی هوا درپایتخت صورت گرفته است؛ اما اداره حفاظت محیط زیست، از کارهای صورت گرفته راضی نیست. ملک یار افزود: «سال گذشته مقدار ذرات معلق (گرد و خاک) حدود ۱۵۰۰ میلی میکرون در هرمتر مکعب هوا بود؛ اما در سال جاری به ۵۰۰ میلی میکرون در هر متر مربع کاهش یافته است.»

به گفته وی، چهار سال نیاز است که آلودگی هوا در شهر کابل، به ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی میکرون که معیار بین المللی است، برسد .معین مسلکی اداره محیط زیست خاطر نشان کرد که این اداره، مکانیزم‌هایی را برای کاهش آلودگی هوا آماده کرده است؛ اما برای تطبیق آن باید همه نهادهای مسوول و مردم همکاری کنند. ملک یار پیشنهاد کرد که در کوتاه مدت، طرح محدود ساختن گشت و گذار وسایط نقلیه، متوقف ساختن وسایط دود زا، و جایگزینی گاز با مواد سوخت بی‌کیفیت به منظور کاهش آلودگی هوا مدنظر گرفته شود.

اما شماری از نمایندگان ولسی جرگه از جمله کبرا مصطفوی نماینده مردم کابل، امان الله پیمان نماینده مردم بدخشان، و وژمه صافی نماینده مردم کنر گفتند که اظهارات ملک یار در این زمینه، قناعت بخش نیست.

به گفته این نمایندگان، اداره محیط زیست راه حل مناسب برای کاهش آلودگی هوا ندارد.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه ، در پایان این نشست گفت: «واقعا آلودگی هوا در کابل نگران کننده است و جوابی که ارایه شد، قناعت ما را فراهم نساخت.»

وی به کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا یک و نیم ماه مهلت داد؛ تا استراتيژی‌اش را برای کاهش آلودگی هوا که جنبه اجرایی داشته باشد، آماده سازد.

ابراهیمی خاطر نشان کرد که ولسی جرگه، بعد از تعطیلات زمستانی (۱ دلو تا ۱۶ حوت) اعضای این کمیسیون را احضار خواهد کرد تا استراتيژی کمیسیون را در این زمینه ارایه کنند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha