صفحه اصلی | eslah | اجتماع | رییس اجراییه در دیدار از آرشیف‌ملی: آثار و نسخه‌های تاریخی موجود در آرشیف ملی، در سطـح منطـقه بی‌ماننـد اسـت

رییس اجراییه در دیدار از آرشیف‌ملی: آثار و نسخه‌های تاریخی موجود در آرشیف ملی، در سطـح منطـقه بی‌ماننـد اسـت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رییس اجراییه در دیدار از آرشیف‌ملی: آثار و نسخه‌های تاریخی موجود در آرشیف ملی، در سطـح منطـقه بی‌ماننـد اسـت

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، روز گذشته از آرشیف ملی افغانستان دیدار کرد.

در این دیدار که مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز حضور داشتند، رییس اجراییه کشور پس از بازدید از بخش‌های گوناگون آرشیف گفت که آثار تاریخی، نسخه‌های خطی و میناتوری آرشیف ملی افغانستان، گنجینۀ بزرگ فرهنگی و تاریخی ماست.

دوکتور عبدالله عبدالله، آثار خطی، نسخه‌های تاریخی، عکس‌ها و کتاب‌های موجود در آرشیف ملی را در سطح منطقه کم‌مانند خواند.

رییس اجراییه کشور، از کارکنان آرشیف ملی که در دوره‌های مختلف به حفظ میراث فرهنگی و تاریخی کشور پرداخته‌اند، سپاس‌گزاری کرد و گفت که مأموران آرشیف ملی- چه در گذشته و حالا- با صداقت و وطن‌دوستی به پاسداری از میراث فرهنگی و تاریخی کشور پرداخته‌اند.

رییس اجراییه کشور، به مسوولان آرشیف ملی گفت که برخی آثار خطی و نسخه‌های تاریخی نزد او موجود است و به زودی آن را به آرشیف ملی می‌سپارد. دوکتور عبدالله عبدالله همچنان از شهروندان کشور و نهادهای دولتی خواست که آثار تاریخی و نسخه‌های خطی خویش را در آرشیف ملی ثبت نمایند.

رییس اجراییه کشور، به مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت داد تا مشکلات آرشیف ملی را بررسی کرده و با او در میان بگذارند تا به آن‌ها رسیده‌گی صورت گیرد.

هم اکنون، ۹۰۰۰ نسخۀ خطی، ۱۰۰ هزار صنعت و اسناد تاریخی و ۵۰ هزار قطعه عکس تاریخی و هزاران جلد کتاب به زبان‌های مختلف از قرن اول هجری و پیش از آن، در آرشیف ملی افغانستان موجود است.

آرشیف ملی کشور در سال ۱۳۵۶ رسماً افتتاح شده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha