صفحه اصلی | eslah | اجتماع | رییس اجراییه : بایـد ذهنـیت‌هـا را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم

رییس اجراییه : بایـد ذهنـیت‌هـا را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رییس اجراییه : بایـد ذهنـیت‌هـا را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم

محمد کریم خلیلی: فکر احیای امارت اسلامی، اشتباه و تحقق نیافتنی است

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در ويژه‌برنامه‌یی به مناسبت روز جهانی صلح گفت که هیچ‌کشوری با حمایت از یک گروه تروریستی در برابر دولت و سایر گروه‌ها به منافع خود دست نمی‌یابد.

رییس اجراییه کشور که روز پنج‌شنبه (۳۰ سنبله)، در مقر شورای عالی صلح سخن می‌زد، تصریح کرد: نگرانی کشورهای منطقه درباره داعش قابل درک است؛ اما راه حل، حمایت و تقویت یک گروه‌ مخالف مسلح دیگر در برابر آن گروه نیست.

رییس اجراییه کشور از کشورهای منطقه خواست که زمینه را برای کسانی‌که جنگ را در افغانستان دامن می‌زنند، مساعد نسازند.

رییس اجراییه کشور در سخنانش از رهبران پیشین شورای عالی صالح، به‌ویژه استاد پروفیسور برهان‌الدین ربانی شهید راه صلح، مرحوم سید احمد گیلانی و دیگر شهدای راه صلح به نیکویی یاد کرده و به روح‌شان اتحاف دعا نمود.

دکتور عبدالله عبدالله در ادامه گفت: وضعیت منطقه و جهان نشان می‌دهد که زمینهٔ صلح در افغانستان وجود دارد. ما باید شرایط داخلی، منطقه‌یی و جهانیِ صلح را در افغانستان جستجو کنیم.

دکتور عبدالله عبدالله به بعد داخلی صلح اشاره کرد و گفت: تا زمانی‌که ما روحیهٔ وحدت و همپذیری نداشته باشیم و دیگران را به‌خاطر مذهب، زبان و منطقه از خود جدا پنداریم، به صلح دست نمی‌یابیم. ما باید ذهنیت‌ها را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم.

رییس اجراییه کشور گفت: دولت در برابر هیچ گروه مخالف مسلح تبعیض ندارد، در صورتی‌که پیام‌آور صلح خودش دست به کشتار دیگران نزند. به گفته رییس اجراییه، دولت معتقد است که بدون راه حل سیاسی، صلح از راه جنگ تحقق‌پذیر نیست؛ اما دفاع از تمامیت ارضی کشور را لازم می‌داند.

دکتور عبدالله عبدالله توافق با حزب اسلامی را یک اقدام جسورانه و تاریخی خوانده گفت: همۀ ما باید تلاش کنیم که این توافق را یک نمونهٔ خوب بسازیم تا این‌که برای مردم قابل تشویش نباشد.

رییس اجراییه کشور افزود: در صلح خیر دوطرف است؛ اما در آن هیچ‌کس نمی‌تواند به منافع خود صد درصد دست یابد و یا آن را از دست دهد، چون این یک راه بینابین است.

در این برنامه، رییس اجراییه کشور خاطر نشان ساخت که همه ما برای تحقق صلح مسوولیت داریم تا آنچه را که ما تجربه کردیم، نسل‌های آینده تجربه نکنند.

از سوی دیگر، محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح گفت: از راه جنگ نه دولت و نه هم مخالفان مسلح به پیروزی می‌رسد. صلح به معنی تسلیمی و ذلت طرف مقابل نیست، بلکه یک مصالحه و داد و ستد است.

آقای خلیلی افزود: صلح یکی از اولویت‌ّهای بسیار مهم است که سایر اولویت‌ها مثل خدمات و امنیت به آن وابسته می‌باشد. او گفت: شورای عالی صلح در این راه تحت تاثیر اتهامات و تبلیغات سوء نمی‌رود و با حوصله‌مندی و قوت این پروسه را به‌پیش می‌برد.

رییس شورای عالی صلح ضمن درخواست از مخالفان مسلح برای پیوستن به پروسه صلح تاکید کرد: فکر احیای امارت اسلامی اشتباه و تحقق نیافتنی است، به دلیل‌که امروز افغانستان تغییر کرده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha