صفحه اصلی | eslah | گزارش | سخنگوی وزارت کار: 1.9 میلیون واجد شرایط کار، از بی‌کاری رنج می‌‎برند

سخنگوی وزارت کار: 1.9 میلیون واجد شرایط کار، از بی‌کاری رنج می‌‎برند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت کار: 1.9 میلیون واجد شرایط کار، از بی‌کاری رنج می‌‎برند

کنفرانس ملی کار با شعار "بسیج ملی برای ایجاد شغل، کار و بار" در کابل با اشتراک مقامات عالی رتبۀ دولتی، هیأت رهبری اتاق تجارت و صنایع، نمایندگان مؤسسات مختلف و اعضای سکتور خصوصی برگزار شد.

 این کنفرانس از سوی وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین، دفتر مشاوریت ارشد اقتصادی ریاست جمهوری به نمایندگی از دولت اسلامی افغانستان زیر چتر شورای عالی کاهش فقر، عرضه خدمات و مشارکت شهروندی، اتاق تجارت و صنایع افغانستان و سازمان جهانی کار تدویر یافت و نمایشگاه تولیدات وطنی نیز افتتاح گردید. در این مرکز محصولات گوناگون از نقاط مختلف کشور به نمایش گذاشته شد و از سویی هم در کنار این نمایشگاه، نمایندگان سکتور خصوصی به منظور جذب افراد متخصص و متقاضیان کار نیز اشتراک کرده و فهرستی از وظایف را به منظور جذب افراد در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع، هدف از برگزاری این نمایشگاه را چنین بیان کرد: "با توجه بر این‌که کنفرانس سر تاسری کار از طرف دولت بر گزار می‌شود به پیشواز آن، این کنفرانس دایر شد تا زمینۀ بیشتر کاریابی در کشور فراهم شود."

الکوزی گفت: در نمایشگاهی که امروز دایرشده است، اضافه تر از 80 غرفه اشتراک و اجناس شان را که تولیدات داخلی اند از ولایات مختلف افغانستان به نمایش گذاشته اند. تولیدات داخلی در تجارت و صنایع یک رکن اساسی به‌ شمار می‌رود.

وی افزود که در بخش دیگر این نمایشگاه، حضور کمپنی‌های خدماتی است که زمینۀ کار را برای متقاضیان فراهم می‌کند.

معاون اتاق تجارت و صنایع، نا امنی را یک چالش‌ بزرگ فرا راه کار و اشتغال در افغانستان عنوان کرده گفت: هر چند نمایشگاه‌های که دایر میشود تلاشی است برای از میان بردن بی‌کاری؛ اما با توجه به چالش‌های امنیتی، بی کاری زیاد می‌شود، فرصت های کاری از بین می رود و سرمایه گذاری روز تا روز کاهش می یابد.

الکوزی نقش سکتور خصوصی را در بازار کار برجسته خواند و افزود، سکتور خصوصی 90 درصد در کاریابی وسر مایه گذاری سهم دارد. دولت وظیفه دارد تا فرصت‌ها، قوانین، سیستم و اصول را درست ‌کند.

وی می‌گوید: "در افغانستان اضافه تر از پنج میلیارد دالر در بخش تولید، سه ملیارد دالر در بخش ساختمان و دو میلیارد دیگر در بخش ترانسپورت که در حدود ده میلیار دالر می‌شود، سرمایه گذاری شده است؛ اما زیربنا وجود ندارد در برق ما مشکل داریم، در خصوص زمین و امنیت چالشهای زیادی وجود دارد."

در همین حال، فتاح احمدزی سخنگوی وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا ومعلولین هدف عمدۀ کنفرانس ملی کار و ایجاد این نمایشگاه را پایین آوردن گراف بی‌کاری عنوان کرد و گفت که در این نمایشگاه، غرفه‌های سکتورهای دولتی و خصوصی باز گردیده تا افراد واجد شرایط را جذب کنند و فرصتی خوبی است تا جوانان بیایند و اسناد و مدارک شان را با نمایندگان این سکتورها در میان گذارند.

سخنگوی وزارت کار، آمار بی کاران را کمتر از دو ملیون خواند و گفت: آمار بی‌کارانی که واجد شرایط کار اند در حدود 1.9 میلیون تن می‌رسد.

دُرمحمد، از ولایت غور
 فارغ التحصیل رشتۀ انجینیری ساختمانی؛ یکی از اشتراک کنندگان نمایشگاه ملی کار بود. او از دو سال به اینسو دنبال کار می گردد و بی‌کار است. او دیدگاه‌اش را راجع به نمایشگاه چنین بیان کرد:
من امیدوار نیستم که این نمایشگاه ممد واقع شود، اما با آن هم آمده‌ام تا شاید فرصتی برابر شود. دُرمحمد گفت: تا هنوز هرجا که خلص سوانح دادم، شارت لست نشدم، سیستم جذب کار در ادارات شایسته سالاری را رعایت نمی‌کند. مطیع الله ساحل، کارمند بنیاد مساعدت برای قهرمانان است که در بخش معلولین و بازماندگان شهدای نیروهای امنیتی فعالیت می‌کند. مطیع الله می‌گوید "ما خدمات تحصیلی تعلیمی، حرفوی وصحی انجام می‌دهیم و بخشی از فعالیت های ‌ما، اشتغال زایی به همچون افراد است. این نمایشگاه می‌تواند یک فرصت خوبی باشد برای کسانی‌که دنبال کار اند. ما خلص سوانح متقاضیان کار را جمع آوری نموده و افراد مورد نیاز را جذب می‌کنیم."

وی افزود، هدف ما از اشتراک در این نمایشگاه این است تا بخش اشتغال‌زایی خود را تقویت کنیم و در خصوص ارتباطات با سایر نهادهای که در این عرصه کار میکنند، روابط ایجاد نماییم.

بهشته احمدی، مربوط نهاد (کاریابی آینده) می‌باشد. وی گفت: ما برای متقاضیان کار زمینه را مساعد می‌سازیم و هرگاه بالا تر از نیاز ما بود، مطابق تخصص شان به آدرسهای مختلفی که در ارتباط استیم معرفی می‌نماییم.

از سوی دیگر نمایشگاه ملی کار، اجناس و محصولات مختلف که تولید یا ساخت افغانستان است به نمایش گذاشته شده است. فهیمه قاسم‌یار، مسؤول غرفه‌ای که لباس‌های وطنی آنجا به چشم می‌خورد، گفت:"لباس های ما ساخت خود ماست و مطابق تقاضای بازار عرضه می‌شود. این نمایشگاه برای ما زمینۀ این را فراهم می‌سازد تا از این طریق هم فروش داشته باشیم و هم دونرها را به منظور حمایت پیدا نماییم."

گفتنی است که نمایشگاه ملی کار، تا سه روز ادامه خواهد داشت و بازدید کننده‌گان عمدۀ این نمایشگاه را جوانان جویای کار تشکیل می‌دهند.            بلبل حسین شفق

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha