صفحه اصلی | eslah | گزارش | ضعف آگاهی شهروندان نسبت به پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان؛کمیسیون مستقل انتخابات دست به کار شود

ضعف آگاهی شهروندان نسبت به پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان؛کمیسیون مستقل انتخابات دست به کار شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ضعف آگاهی شهروندان نسبت به پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان؛کمیسیون مستقل انتخابات دست به کار شود

میزان حضور شهروندان در مراکز ثبت نام رأی دهنده گان به هیچ وجه مطابق انتظار نیست. بر اساس آماری که کمیسیون مستقل انتخابات در آخرین ساعات روز گذشته در اختیار رسانه ها قرار داد، در مدت زمان سه روزی که از آغاز پروسه‌ی ثبت نام گذشته، تنها 48000 تن از شهروندان در این مراکز به ثبت رسیده که 35 هزار تن از آنان را مردان ونزدیک به 13 هزار تن را زنان تشکیل میدهد. بر اساس گزارشی که به نقل از مسئوولان کمیسیون مستقل انتخابات از ولایت غزنی در رسانه ها به نشر رسیده، در سه روز گذشته در این ولایت تنها 70 تن ثبت نام کرده اند.

    آگاهان و نهادهای ناظر بر انتخابات، عمده ترین دلیل چشمگیر نبودن میزان مراجعه وثبت نام در مراکز ثبت نام را ضعف آگاهی شهروندان نسبت به روند ثبت نام میدانند. به باور این آگاهان و نهادها، کمیسیون مستقل انتخابات تا هنوز نتوانسته راجع به پروسه‌ی ثبت نام برای افکار عمومی اطلاع رسانی همه جانبه و دقیق نموده و راجع به این پروسه و اهداف آن برای شهروندان آگاهی دهی نماید.

    این آگاهان معتقد اند که کمیسیون مستقل انتخابات هر چه زود تر باید بخش آگاهی عامه‌ی خود را فعال ساخته واز طرق متعارفی که در انتخابات های گذشته برای گسترش آگاهی شهروندان نسبت به مسایل و مراحل مختلف مربوط به پروسه‌ی انتخابات استفاده صورت می گرفت، باید راجع به پروسه‌ی ثبت نام و سایر مرحله های مربوط به این روند، برای شهروندان آگاهی و معلومات لازم وکافی ارایه داشته و مردم را از این پروسه باخبر سازد.

    به باور این آگاهان، کمیسیون باید رابطه‌ی فعال، وسیع وگسترده‌ای را با رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی در کشور برقرار کرده و از ظرفیت های موجود در این نهاد ها برای توسعه‌ی آگاهی شهروندان استفاده نموده و با نشر و پخش برنامه ها، پیام های آگاهی بخش و مصاحبه ها و تحلیل ها، از طریق رسانه ها به شهروندان نسبت به اصل پروسه، اهداف و اهمیت پروسه‌ی ثبت نام و مزایای شرکت در انتخابات معلومات وآگاهی بدهد.

 کمیسیون  باید با هریک از وزارت های چون اطلاعات و فرهنگ، حج واوقاف، معارف، تحصیلات عالی و...، وارد تعامل سازنده شده و از ظرفیت های که این وزارت خانه ها برای جهت دهی و رهنمود افکار عمومی مردم افغانستان در اختیار دارند در راستای گسترش آگاهی و معلومات شهروندان بهره گیرد. وزارت اطلاعات و فرهنگ میتواند موجی از اطلاع رسانی را از طریق رسانه های حکومتی و غیر حکومتی سامان داده و زمینه‌ی نشر و پخش پیام ها، مصاحبه ها و تحلیل ها و...، را در رسانه ها برای کمیسیون برابر سازد. وزارت حج و اوقاف میتواند از طریق ملا امامان مساجد و منابر وایمه‌ی جمعه‌ی سراسر کشور به افکار عمومی در زمینه‌ی لزوم و ضرورت ثبت نام رأی دهنده گان واهمیت و نقش انتخابات برای رقم زدن سرنوشت مردم، نظام، کشور و تداوم ارزش هایی چون مردم سالاری، حراست از حقوق شهروندی، حاکمیت قانون، بهبودی حکومتداری و رسیدن به ثبات و...، به شهروندان در سراسر کشور معلومات دهند.

   کمیسیون مستقل انتخابات از احزاب و جریانات سیاسی و نیز بنیاد های جامعه‌ی مدنی و...،   بخواهد تا اعضا و هواداران شان را برای شرکت در روند ثبت نام  تشویق کرده و به ثبت برسانند. آنان به اعضا وهواداران خود بگویند که یگانه راه مشارکت شان در انتخابات همین است که خود را در این مراکز به ثبت برسانید ودرج فهرست رأی دهنده گان شوند.  این جریان ها و نهادها به اعضا و هواداران شان بگویند که تا درج این لیست نگردید اند، به هیچ صورت نمی توانید در انتخابات پیش رو رأی بدهند.

ثبت نام، مسؤولیت و وجیبه‌ی ملی

   برخی از مسئوولان در حکومت وحدت ملی و نیز تعدادی از چهره های سیاسی، مشارکت در پروسه‌ی ثبت نام و به تعقیب آن شرکت در انتخابات پیش رو را یک وجیبه و یک مسئوولیت ملی می دانند. داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه که در مراسم فراغت تعدادی از بانوانی که با استفاده از برنامه‌ی «پروموت» در زمینه های مربوط به اداره و حکومتداری آموزش دیده اند سخن می گفت، با ابراز نگرانی از کمرنگ بودن حضور و مراجعه ی شهروندان برای ثبت نام در مراکز ثبت نام رأی دهنده گان، ثبت نام برای شرکت در انتخابات پیش رو را وجیبه‌ی ملی و یک مسئوولیت دانست. رییس اجراییه گفت که انتخابات یگانه راه برای مشروعیت نهاد های شامل دولت و رسیدن به ثبات در کشور است.

    حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه نیز که همراه با خانمش به یکی از مراکز ثبت نام آمده بود، طی سخنان کوتاهی ثبت نام برای شرکت در انتخابات را یک مسئوولیت دانسته وگفت که شهروندان برای رسیدن کشور به ثبات و امن،  به مراکز ثبت نام مراجعه کرده وخود را به ثبت برسانند تا بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

   احمد ضیا مسعود نماینده‌ی پیشین رییس جمهور در امور حکومتداری واصلاحات که برای ثبت نام به یکی از مراکز ثبت نام مراجعه کرده بود، پس از ثبت نام طی سخنانی با تاکید بر حق سیاسی ولزوم مشارکت مردم در مسایل مربوط به فرایند سیاسی کشور واز جمله انتخابات گفت که شرکت شهروندان در انتخابات که حق مشارکت سیاسی  آنان را تمثیل میکند، راهی برای رسیدن به ثبات است.

شرکت در انتخابات و ثبات سیاسی:

   افغانستان برای رسیدن به ثبات سیاسی نیازمند شکل گیری نهاد های مشروع و قانونی است. از سوی دیگر، به ساز وکار هایی نیاز دارد که از یک طرف این مشروعیت را تحقق ببخشد واز سوی دیگر بتواند موضوع رقابت جریانات واحزاب سیاسی وکنشگران سیاسی دیگر را بر سر تصاحب قدرت سیاسی و نیز رسیدن به موقعیت های سیاسی در درون نظام را با تکیه بر موارد قانونی سمت و سو دهد. انتخابات مهمترین سازوکاری است که میتواند اهداف فوق را تحقق ببخشد.

   به یقین اذعان کرده میتوانیم که یگانه راه رسیدن به ثبات و امنیت و نیز حل معضلات موجود در عرصه‌ های مختلف اجتماع، سیاست واقتصاد، در حال حاضر در افغانستان برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه وآزاد است. این نکته‌ای است که همه‌ی سیاستگران کشور به شمول رییس جمهور و رییس اجراییه بر آن تاکید کرده اند. رییس اجراییه‌ی کشور روز دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری در دیداری با نماینده‌ی اتحادیه‌ی اروپا در کابل با تاکید بر مسئوولیت حکومت وحدت ملی؛ برگزاری انتخابات شفاف، با اعتبار و عاری از تقلب و قابل قبول همه را ضامن مشروعیت حکومت واستقرار ثبات در افغانستان دانست.

    همه نیروهای سیاسی، احزاب وجریانات وکنشگران سیاسی باید به شهروندان کشور راجع به این مزایا سخن گفته و برای برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه وآزاد با کمیسیون همکاری کنند. یکی از راه های برگزاری انتخابات با خصوصیاتی که ذکر شد این است که همه‌ی شهروندان به مراکز ثبت نام مراجعه کرده و برای یافتن فرصت شرکت در انتخابات پیش رو، درج فهرست رأی دهنده گان شوند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha