صفحه اصلی | eslah | گزارش | تحصن‌کنند‌گان هلمندی: تاز زمانی به تحصن ادامه می‌دهیم که طالبان حاضر به صلح و آتش‌بس شوند

تحصن‌کنند‌گان هلمندی: تاز زمانی به تحصن ادامه می‌دهیم که طالبان حاضر به صلح و آتش‌بس شوند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تحصن‌کنند‌گان هلمندی: تاز زمانی به تحصن ادامه می‌دهیم که طالبان حاضر به صلح و آتش‌بس شوند

صلح و امنیت از نیازهای فطری انسان است و با موجودیت صلح، جامعه به رشد، تعالی و بالندگی دست می‎یابد. از سال‎های متمادی به اینسو جنگ و ناآرامی در افغانستان آسیب‎های فراوانی بر این کشور و مردم آن وارد ساخته است. پس از حملۀ تروریستی بر یک مسابقه ورزشی در ولایت هلمند که به مناسبت تجلیل از نوروز برگزار شده بود و شماری از هموطنان بی گناه ما شهید و زخمی شد، فعالان مدنی و باشندگان ولایت هلمند با پرپایی خیمه های تحصن، خواهان آتش بس و تحقق صلح در کشور شدند.

 این روند به ولایت های دیگر نیز کشیده شد و باشندگان ولایات دیگر نیز با حمایت از این حرکت اعتراضی هلمندیان، خواهان ختم جنگ در کشور شدند.

با این وصف، کاروان صلح خواهی مردمی ولایت هلمند تأکید دارد تا زمانی‎که به اهداف‎شان نرسیده‎اند، دست از تحصن و اعتصاب غذایی بر نمی‎دارند. 

این اعتصاب کنندگان که برای چندین روز اعتصاب غذایی‎ کردند و از دولت و گروه طالبان می‎خواهند  آتش‎بس اعلام کنند. 

محمداقبال خیبر، یک تن از اعضای رهبری خیمه تحصن در لشکرگاه که اکنون به خیمه اعتصاب نیز مبدل شده است، در صحبت با روزنامۀ اصلاح گفت:

هدف از تحصن ما، دریافت راه حل برای ختم جنگ و تأمین صلح در کشور است. زیرا این تنها گزینۀ است که می‎تواند جنگ را پایان بخشد و صلح را جانشین آن نماید.

وی افزود: این کار ما تا رسیدن به صلح دایمی در هلمند و در مجموع در سرتاسر افغانستان ادامه خواهد یافت.

وی می گوید: خواست های ما از سوی دولت به گونۀ مشروط پذیرفته شده، اما طالبان جواب قناعت‎بخش برای ما نداده اند.

وی اضافه کرده گفت که به خاطر تحقق امنیت، صلح خواهی و آتش بس، حدود یک ماه پیش برای اولین بار خیمه تحصن در شهر کابل بر پا شد، اما حالا این حرکت به زابل، هلمند، کندز، کندهار، ننگرهار، بغلان، لغمان، خوست، غزنی، پکتیا، بلخ، کنر و برخی ولایات دیگر نیز گسترش یافته است.

اقبال خیبر می گوید: " بر پایی خیمه تحصن برای صلح خواهی در هلمند به نحوی نتایج مثبت داشته است. چراغ های سبز در سطح محل از دو طرف به دست آورده‎ایم؛ چون طرف‎هایی درگیر از جنگ خسته شده اند، رهبران نیز در این باره توجه خواهند نمود، زیرا جنگ و ادامۀ آن برای همه طاقت‎فرسا شده است."

محمد اقبال خیبر می گوید: این تحصن حالا در سطح افغانستان حامیان زیادی دارد؛ برای رسیدن به صلح و امنیت به این حرکت ادامه داده و برای برگزاری نشست‎های بزرگ آمادگی می‎گیریم.

وی گفت: برای ختم جنگ و تأمین صلح از هر راه ممکن استفاده خواهیم نمود و همچنان ما در مراکز طالبان می‎رویم و قبل از آن از حکومت نیز تعهد آتش بس می‎گیریم.

محمد اقبال خیبر در پایان صحبت هایش گفت که ما صلح از پاکستان و امریکا نمی‎خواهیم؛ ما صدای صلح را با برادران خود بلند می‎کنیم، همچنان از طالبان می‎خواهیم تا به آتش بس رو بیاورند و به ندای صلح حکومت جواب مثبت بدهند؛ چون روز تا روز وضعیت اعتصاب کنندگان وخیم تر می شود و ما تا زمانی به این کار ادامه می دهیم که طالبان حاضر به آتش بس شوند.

غزاله بابکرخیل

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha