صفحه اصلی | eslah | گزارش | آسیب‎های گردشگری در بامیان

آسیب‎های گردشگری در بامیان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آسیب‎های گردشگری در بامیان

شهر بامیان که درسال 2015 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی سازمان سارک برگزیده شد، یکی ازشهرهای باستانی و مشهور کشور می باشد. بامیان در مرکز افغانستان و در240 کیلومتری غرب کابل موقعیت دارد. ارتفاع بامیان از سطح بحر درحدود 2550 متر است. بامیان قبلا دارای هفت ولسوالی بود که با افزودن ولسوالی یکه ولنگ نمبر2، فعلا دارای هشت ولسوالی می باشد. بامیان ازآب وهوای معتدل واماکن سرسبز ودیدنی منحصر به فرد درفصل های بهار وتابستان برخورداراست. یکی از اماکن زیبا ودیدنی بامیان، پارک ملی بند امیر است؛ جایی که سالیان سال گردشگران و سیاحان داخلی و خارجی را به خود جذب نموده وباعث آمدن افراد زیادی ازگوشه و کنار جهان دراین ولایت باستانی می گردد.

 بند امير در 75 كيلومتري شمال غرب ولايت باميان و در 34 كيلومتري ولسوالي يكاولنگ قرار دارد؛ بند امیر درباورهای عامیانه مردم، نمادی از قدرت وعظمت مولاعلی (ع) است؛ این باورعامیانه سبب گردیده که تعداد زیادی ازمردم برای دعا نمودن، حاجت خواستن از خدا و زیارت به این مکان زیبا مسافرت نموده و ازمناظر زیبا و دیدنی آن نیز لذت ببرند. دراین اواخر با اسفالت جاده بامیان- یکه ولنگ وهمچنان اسفالت شاهراه بامیان- کابل به تعداد بازدید کنندگان بند امیر روز به روز افزود می گردد؛ رونق صنعت توریزم باعث امیدواری و خوشبینی مردم محلی گردیده و سبب می شود تا مالداران با فروش محصولات شان، تولید لبنیات و پرورش حیوانات اهلی را افزایش داده و ازاقتصاد مصرفی به اقتصاد تولیدی روی آورند. علاوه بر تاثیرات و پیامدهای مثبت اقتصادی این صنعت، ازلحاظ اجتماعی نیز باعث تبادل فرهنگی ورشد روابط اجتماعی  مردم میگردد؛ زیرا تعداد زیادی ازهموطنان ما ازسایر ولایات برای بازدید پارک ملی به بامیان  آمده و پیام صلح ومهمان دوستی بامیانی ها را به سایر شهروندان کشور در ولایات دور ونزدیک ابلاغ می دارند؛. با آنکه رفت وآمد گردشگران داخلی وخارجی دربامیان دارای اهمیت خاص
می باشد، اما ازذکر برخی آسیب های احتمالی این پدیده نیز نباید غافل بود که این آسیب ها را قرار ذیل می توان برشمرد:   

1- به دلیل عدم آشنایی بازدید کنندگان ازخطرات و لغزندگی ساحه، سالانه تعدادی از بازدیدکنندگان درآب های بند امیر غرق می گردند.

2- درجریان سفر به بند امیر، برخی از راننده‌ها به دلیل شادمانی بیش ازحد، اقدام به سرعت گرفتن غیر مجاز درهنگام رانندگی می نمایند که موجب رخداد ای ناگوار ترافیکی شده وخانواده های زیادی به مرگ عزیزان شان درسوگ می نشینند.

3- تعدادی ازباشندگان روستاها به نسبت باورهای سنتی و به اصطلاح شفا یافتن بیماران، ازکودکان، پیرمردان و پیرزنان معلول و بیمار شان را بدست خود درمیان آب انداخته و بعضاً اسباب مرگ آنها را فراهم می سازند .

4- به دلیل نبود نظارت از تخلفات و هنجارشکنی های تعدادی از گردشگران، اختلاط بین زنان و مردان مانند کشورهای غیر مسلمان کم کم به یک امر رایج تبدیل می گردد، تعداد از زنان با پوشش های نا مناسب در معرض دید مردان قرار گرفته و مردان بیگانه بعضاً با بدن های عریان در معرض دید با نوان وخانواده های محترم قرار می گیرند؛ که این هنجار شکنی های برخی افراد، برای نوجوانان و اطفال ما بدآموزی و زیان های اخلاقی فراوانی را به دنبال داشته و سبب بدنامی و تبلیغات سوء می گردد .

5-  عدم آشنایی تعدادی ازبازدید کنندگان از قوانین زیست محیطی، رعایت نکردن نکات بهداشتی، توجه نداشتن به حقوق دیگران و پائین بودن سطح آگاهی مردم، سبب آلوده شدن آب بندها، تلفات تدریجی ماهیان، قطع گیاهان ساحه و باعث کاستن از زیبایی طبیعی پارک ملی خواهد شد.

درصورتی که مسؤولین مربوطه برای شناسایی آسیب ها و معرفی آن به گردشگران وهمچنان تطبیق تدابیر لازمه جهت پیش گیری از آسیب های متذکره به موقع  اقدام نورزند، گردشگران درمرحله اول خود مستقیماً درمعرض آسیب ها قرارگرفته و تاثیرات منفی آن به تدریج سایر افراد جامعه را به صورت غیر مستقیم متاثر خواهد ساخت .

بخشی از آسیب ها در ظاهر متوجه یک عدۀ معدود می گردد؛ مانند غرق شدن درآبهای بند امیر، تلفات و خسارات ناشی ازتصادف های جاده ای و... ولی در واقعیت امر هیچ یک از آسیب های ذکرشده دراین محدوده باقی نمانده، بلکه به نوعی سایر افراد جامعه را نیز متاثر می سازد؛ ازدست دادن اعضای خانواده، خسارات مالی ناشی از تصادف های جاده ای، کمرنگ شدن ارزشهای اسلامی وهنجار شکنی ها، احتمال آلوده شدن جوانان و نوجوانان به مفاسد اخلاقی، مصرف مواد غیر مجاز، آلودگی آب و احتمال مرگ تدریجی ماهیان به اثرراه یافتن مواد شوینده، نابودی تدریجی گیاهان توسط بازدید کنندگان  وموارد دیگری ازین قبیل، از آسیب های عمدۀ صنعت گردشگری در ولایت بامیان به خصوص پارک ملی بند امیر می باشد.

امید است باذکر موارد فوق به عنوان مشت نمونه خروار، مسئولین مربوطه و شهروندان گرامی بامیان برای رونق صنعت گردشگری تلاش همه جانبه نموده و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی افغانستان نیز درتامین امنیت شاهراه کابل بامیان و رفع نگرانی ها درسال جاری 1397 تدابیر لازم وتصامیم جدی اتخاذ نمایند تا شهروندان عزیز ما برای باز دید ازبامیان در فصل بهار و تابستان با خاطر خوش و دل آرام بتوانند برای سیاحت وگردش به پارک ملی بند امیر در ولایت بامیان سفر نمایند.

محمد امین راشد

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha