صفحه اصلی | eslah | گزارش | محمد کاظم همایون: تمامی شهروندان مسؤولیت دارند که در سرسبزی و پاک نگهداشتن محیط زیست تلاش کنند

محمد کاظم همایون: تمامی شهروندان مسؤولیت دارند که در سرسبزی و پاک نگهداشتن محیط زیست تلاش کنند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
محمد کاظم همایون: تمامی شهروندان مسؤولیت دارند که در سرسبزی و پاک نگهداشتن محیط زیست تلاش کنند

وضعیت نا به هنجار محیط زیست و آلوده گی هوا در کشور به ویژ ه در شهر کابل از هفده سال به اینسو وخیم و نگران کننده گردیده است . محیط زیست یک پدیده پیچیده است که شامل محیط های اجتماعی، بیولوژیکی و فزیکی می‎گردد و امروزه نگرانی انسان در زمینۀ محیط زیست در بعدهای ملی، منطقه یی و جهانی به مشاهده می رسد. به باور کارشناسان محیط زیستی، رشد و توسعه زراعت، باغداری و احیای جنگلات نقش بسزایی در بهبود آلودگی هوا و آلودگی محیط زیست دارد.

بربنیاد آمار اداره همکاری بین المللی  امریکا (USAID) هشتاد در صد مردم افغانستان به زراعت و مالداری اشتغال دارند و 31 در صد در آمد ناخالص ملی از  محصولات زراعتی به دست می آید.

در ساختار اقتصادی کشور ما، زراعت از اهمیت خاصی برخوردار است و با توسعه بخش زراعت می توان به رشد  و توسعه اقتصادی موثر در  افغانستان دست یافت. از سوی دیگر غرس نهال های مثمر و غیر مثمر  و احیای جنگلات، هم در اقتصاد افغانستان تأثیر فراوان دارند و از سوی دیگر در بهبود محیط زیست نیز نقش مثبت برجا می گذارند. با این وجود شهرداری کابل امسال با فرا رسیدن فصل بهار، برای غرس نهال و احیای پوشش سبز در شهر کابل از راه اندازی برنامه های جامعی خبر
 می دهد.

به گفته شهردار کابل، امسال نهال ها با فراهم سازی سهولت های آب، نوعیت خاک و با شرایط محیطی بهتر نسبت به سال های دیگر غرس خواهد شد.

در همین حال نسرین صبری رییس سرسبزی شاروالی کابل به پاسخ این پرسش که نقش شهروندان در سرسبزی و حفاظت از محیط زیست چرا کمرنگ شده است،گفت: عدم مسؤولیت پذیری و وطندوستی برخی از شهریان متأثر کننده است. تعدادی از شهروندان در تخریب ساحات سبز به ویژه آسیب رسانیدن نهال ها و گلدان های اطراف جاده ها مبادرت می ورزند.

وی گفت: در سال های قبل ما با مشکلاتی از نظر آبیاری رو به رو بودیم. آبیاری با سیستم کهنه صورت می گرفت و فعلاً هم چالش هایی در این زمینه موجود است. اما امسال برنامۀ مشخصی برای آبیاری داریم که مطابق آن توسط تانکر نهال ها را آبیاری خواهیم کرد.

وی گفت: شهرداری کابل از آغاز سال جاری تا اکنون میلیون ها اصله نهال غیر مثمر و گل های مرسل را در ساحات مختلف شهر غرس کرده است.

پرسش: اداره ریاست سرسبزی چه تفاوت با ادارۀ حفاظت از محیط زیست دارد؟

پاسخ: ادارۀ محیط زیست یک اداره پالیسی ساز است، اما ریاست سرسبزی تطبیق کننده آن می باشد. اگر در شهر کابل سرسبزی بیشتر گردد، آلاینده های محیط زیستی نیز از میان می روند.

به باور کارشناسان محیط زیستی، نهال های مثمر و غیر مثمر با عث رشد پرندگان، حیوانات و پوشش گیاهی
 می شود. حیوانات وحشی و پرندگان کمیاب بیشتر در مناطق کوهی و جنگل ها زندگی می کنند. همچنان با تخریب جنگل ها در حقیقت محیط زیست درمعرض نابودی قرار می گیرد. چون زمانی جنگل ها قطع شود، پرندگان، حیوانات کم شده و آهسته آهسته آلودگی های محیط زیستی بیشتر میگردد.

  محمد کاظم همایون رییس پلان محیط زیستی ادارۀ حفاظت از محیط زیست و آگاه مسایل محیط زیستی کشور در مورد عوامل آلودگی هوا و محیط زیست چنین توضیح ارایه کرد: عامل هایی که باعث آلودگی محیط زیست می گردند به گونه مختصر می توانم بگوییم که کاربن  مونو اکساید، کاز بیرنگ، بی بو و بی ذائقه است که اغلب در هنگام سوخت ناقص مواد به گونه های مختلف در هوا پرتاب شده و موجب آلودگی محیط زیست می شود.

آقای محمد کاظم همایون افزود: برای ایجاد محیط زیست خوب تلاش دولت کافی نیست، در کنار دولت همه شهروندان کشور وجیبۀ ایمانی و وجدانی دارند تا پیرامون خویش را با غرس درختان و ایجاد محیط زیست سالم عاری از نگرانی سازند.

همایون علاوه کرد: جنگلات و ساحات سبز به کمک شاخ و برگ درختان از سرعت باد می کاهند و باد ریشۀ گیاهان خاک را حفظ می کنند و همینگونه مانع فرسایش زمین و محیط زیست می شوند.

وی افزود: تبلیغ از طریق منابر مساجد و تکایا در خصوص رعایت نظافت که دین مقدس اسلام بیشتر بر آن تأکید دارد، خیلی ار زنده است. بناً علمای دین از طریق موعظه و نصیحت در نماز های جمعه بر این امر بیشتر توجه مبذول بدارند.

وی گفت: از اثر تلاش ما، محیط زیست شامل نصاب درسی مکاتب شد که از صنف سوم تا صنف دوازدهم جریان دارد. خوشبختانه توانسته ایم معلمان مضمون محیط زیست را مسلکی تر بسازیم تا آنها بتوانند به شکل عملی با شاگردان کار کنند.

وی گفت: متأسفانه در شهر کابل ساحات پوششی بسیار اندک است، چون زمین ها توسط زورمندان غصب شده است.

خانه های خود سر در شهر کابل که هفتاد درصد آن غیر پلانی است بالای کوه ها و تپه ها ساخته شده و همچنین افزایش بی رویۀ نفوس و به خصوص آنانی که در بالای های کوه‎ها بدون چاه های فاضلاب زندگی می کنند چالش ساز است.

آقای همایون گفت: اداره حفاظت از محیط زیست روی این موضوع کار می کند. اما چالش در اینجا محدودیت زمان است. این اقدام نیازمند زمان طولانی می باشد.

آقای همایون می گوید، ما دو برنامه رویدست داریم که یکی آن منع استفاده از زغال سنگ است که خوشبختانه هوتل ها بیشتر از گاز استفاده می کنند و علاوه بر آن تصمیم جدی داریم تا تمامی نانوایی های شهر کابل در هماهنگی با اتحادیه ملی پیشه وران شهرداری کابل این سیستم را گازی بسازیم.

غزاله بابکرخیل

 

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha