صفحه اصلی | eslah | گزارش | در آستانۀ آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۷ بیش از هزار مکتب در افغانستان مسدود اند

در آستانۀ آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۷ بیش از هزار مکتب در افغانستان مسدود اند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
در آستانۀ آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۷ بیش از هزار مکتب در افغانستان مسدود اند

سال جدید تعلیمی ۱۳۹۷ امروز شنبه (چهارم حمل) در حالی آغاز می‎شود که هنوز هم بیشتر از هزار مکتب در ولایات مختلف افغانستان مسدود اند.

وزارت معارف افغانستان میگوید، امروز شنبه چهارم حمل سال تعلیمی ۱۳۹۷ آغاز میگردد.

به گزارش رادیو آزادای، کبیر حقمل رئیس نشرات این وزارت گفت که وزارت معارف در نظر دارد در سال ۱۳۹۷ تعلیمی بیشتر از یک میلیون متعلم جدیدالشمول را در سراسر افغانستان جذب نماید.

وی همچنان گفت، امروز شنبه هزاران مکتب میزبان میلیونها شاگرد در سراسر کشور خواهند بود.

حقمل ضمن ابراز آمادهگی برای آغاز سال جدید تعلیمی گفت:

"امروز انشالله روز اول سال تعلیمی ۱۳۹۷ خواهد بود. پلان ما این است که در حدود سه صد مکتب جدید در نقاط مختلف کشور ایجاد خواهیم کرد، و برای حدود بیشتر از ۶۰۰ مکتب تعمیر ساخته خواهد شد. همچنان برنامه عملی راه ساختمان برای حدود شش هزار مکاتب هم طی همین سال به میان خواهد آمد و ما خواهد توانستیم که یک سال خوب و پردستاورد را در معارف افغانستان داشته باشیم."

آقای حقمل میگوید، این وزارت در نظر دارد تا حدود ۸ هزار معلم را در قدم اول و ۱۳ هزار معلم را در قدم دوم در سال ۱۳۹۷ استخدام نموده و همچنان بالاتر از ۵۰ میلیون جلد کتاب درسی را برای تعلیمات عمومی چاپ و در تمام مکاتب کشور توزیع کند.

آقای حقمل با اشاره به مکاتب بسته شده در کشور میگوید، در سال گذشته ۱۰۷۵ مکتب در سراسر کشور مسدود شده و امیدواریها بر این است که این رقم در سال جاری کاهش یابد و شماری زیادی این مکاتب بروی متعلمین باز گردد.

رئیس نشرات وزارت معارف همچنان گفت، سیستم تعلیمی افغانستان یک روند غیر سیاسی، غیر نظامی و غیر جانبدارانه است و هیچکس نمیتواند از آن سو استفاده سیاسی و یا هم نظامی نماید. پیش از این نیز به هدایت محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور سال ۱۳۹۷ بنام سال حمایت از معارف نامگذاری شدهاست. وزارت معارف در حالی از آمادهگیها بخاطر آغاز این سال تعلیمی سخن میزند که در حال حاضر شماری زیادی متعلمین در نقاط مختلف کشور از نبود ساختمان مکاتب، نبود کتب درسی و نبود معلمین مسلکی شکایت میکنند.

از سویی هم نثار حارس یکتن اعضای مشرانو جرگه می گوید، اگر وزارت معارف با یک اراده قوی به طرف ایجاد پایههای مستحکم و معارف سازی قدم بردارد برای آینده کشور موثر خواهد بود.

وی افزود:

"این بار امید وارهستیم که معارف ما با یک تعهد و با یک عمل بیشتر و اراده قویتر بطرف معارف سازی تربیه وطن، ساخت و ساز مکاتب و نشر کتب خوب تر برود و امیدوار هستم آغاز امسال یک آغاز خوب برای مردم و شاگردان معارف افغانستان باشد."

آقای حارس همچنان بیسوادی را دشمن خاموش و بزرگترین مشکل مردم افغانستان خوانده و به وزارت معارف پیشنهاد کرد که بخاطر بهتر شدن کیفیت و کمیت معارف تلاش نماید.

                                    فرشته ندا

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha