صفحه اصلی | eslah | گزارش | کمیته‌ی مصئونیت بانوان خبرنگار: کاهش حضور زنان در رسانه‌ها تاثیر مستقیم بر وضعیت آزادی بیان دارد

کمیته‌ی مصئونیت بانوان خبرنگار: کاهش حضور زنان در رسانه‌ها تاثیر مستقیم بر وضعیت آزادی بیان دارد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
کمیته‌ی مصئونیت بانوان خبرنگار: کاهش حضور زنان در رسانه‌ها تاثیر مستقیم بر وضعیت آزادی بیان دارد

بررسی هایی که اخیراً در مورد حضور زنان در رسانه ها انجام شده، نشان میدهند که به دلیل افزایش ناامنی، تداوم جنگ، سنت های ناپسند جامعه، خشونت علیه زنان و تهدیدهای افراد ناشناس درکشور، حضور زنان در رسانه ها کاهش یافته است.

باورها براین است اگر مصئونیت خبرنگاران زن در کشور تأمین نشود و این روند افزایش پیدا کند، روزی شاهد حضور هیچ زنی در رسانه ها نخواهیم بود وصدای آنها نیزشنیده نخواهد شد.

دفتر «نی» یا نهاد حمایت کننده رسانه ها در افغانستان به شمارمی رود؛ نهادی که سال هاست در عرصه حمایت از رسانه ها فعالیت دارد.     مجیب خلوتگر ریس دفتر نی در رابطه چنین ابراز نظر نموده گفت: امروز درافغانستان 2400 رسانه به گونه آزاد فعالیت دارد. متأسفانه در چهار سال اخیر ده‌ها رسانه به دلیل مشکلات مالی و امنیتی فعالیت های خود را متوقف ساخته اند که دراین رسانه ها زنان نیز هم فعالیت داشتند. به گفتۀ آقای خلوتگر با متوقف فعالیت شدن این رسانه ها، صدها زن وظایف شان را از دست داده اند. به گفتۀ آقای خلوتگر، پیش از این درحدود 2600 خانم درتمام رسانه های افغانستان فعالیت داشتند که درحال حاضر تعداد آنها به دو هزار تن رسیده است.

 آقای خلوتگر در مورد عدم فعالیت رسانه ها در بعضی از ولایات چنین گفت: درحال حاضر در ده ولایت کشور؛ مانند زابل، ارزگان، پکتیکا.....به دلایل، نبود امنیت، ضعف اقتصاد و مسایل فرهنگی هیچ رسانه ای نتوانسته فعالیت داشته باشد. وی افزود: ما برای حدود شش صد و پنجاه زن و کسانی که درنقاط مختلف کشور علاقه کار در رسانه ها را دارند زمینه آموزش حرفه یی و مسلکی را مساعد می سازیم تا بتوانیم برای کار بانوان در رسانه ها ظرفیت ایجاد کرده و زمینه سازی کنیم. آنان می توانند درآینده به عنوان خبرنگار در ررسانه ها خدمت کنند. 

آقای خلوتگر می گوید: گرچه تعدد رسانه ها و آزادی بیان یکی از دست آوردهای اصلی حکومت در یک ونیم دهه اخیر بوده، اما با آنهم این کشور هنوز در صدر فهرست سازمان های مدافع حقوق خبرنگاران، به عنوان یکی از خطرناک ترین کشورها برای کار خبرنگاری بخصوص بانوان خبرنگار می باشد.

در همین حال، کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران ترک شماری از خبرنگاران زن از وظایف را شان می پذیرد و می گوید افزون بر نبود امنیت، مشلات دیگری نیز سبب کاهش حضور زنان در رسانه ها شده است.

 معصومه محمدی  یکی  ازخبرنگاران آزاد و مسؤول کمیتۀ مصونیت بانوان خبرنگار در مورد چنین گفت: باتوجه به افزایش مشکلات درکشور،گزارش ها حاکی از این است که حضور زنان در رسانه ها درحال کاهش میباشد. این وضعیت نه تنها دلایل امنیتی را در برداشته، بلکه برخی ازمسایل دیگرهم باعث شده که بانوان رسانه ها راترک کنند. خانم محمدی می گوید:« مرد سالاری در جامعه یکی از مشکلات امروزی زنان است و مشکل دیگر که زنان خبرنگار به طور جدی با آن رو برو  هستند این است که فرصت ها برای آنها بسیارمحدود است. زنان صلاحیت تصمیم گیری ندارند، باید در رسانه برای زنان صلاحیت تصمیم گیری و یارهبری داده شود ویابه آنها اجازه داده شود تا توانمندی های خود را بروز دهند.» وی می گوید: با راه اندازی دوره های آموزشی برای زنان در ولایت های کشور، ما به این نتیجه رسیدم که علاقه مندی آنها دراین عرصه بسیار زیاده بوده و از اینکه فرصت ها برای استخدام و آموزش زنان بسیار محدود بوده، آنان مجبور به این شده اند که کارهای خود راترک کنند.

خانم محمدی علاوه کرد: اگر مصئونیت خبرنگاران در ولایت ها تأمین نشود این وضعیت بسیار نگران کننده خواهد بود و بدون شک وضعیت آزادی بیان را بدتر خواهد کرد. به گفته وی بدون حضور زنان در رسانه ها نمیتوانیم از آزادی بیان، حقوق بشر و آزادی شهروندان صحبت کنیم. خانم محمدی در مورد فعالیت کمیته بانوان خبرنگار گفت: بیشتر فعالیت ها و خدمات ما برای بانوان خبرنگار در بخش آموزش بوده، مدت شش سال قبل ما در کابل نخستین دوره های آموزشی 9ماه خبرنگاری را برای زنان مهیا کردیم. خوشبختانه ما امسال در ولایت با میان نیز یک دوره آموزشی سه ماه را آغاز کردیم و به تعداد بیست بانوی که علاقه مند به خبرنگاری بودند، به این پروگرام اشترک کردند.

خانم محمدی می گوید: ما پلان داریم که تا درسال آیند این دوره های آموزشی را در ولایت های بلخ و هرات نیزگسترش بدهیم و خواست ما ازحکومت این است تا در مورد تامین امنیت و مصئونیت خبرنگاران توجه جدی داشته باشد.

 عبدالخالق رشیدی

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha