صفحه اصلی | eslah | گزارش | یـوناما:بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی افغان در سال ۲۰۱۷ کشته و زخمی شد‌ه‌اند

یـوناما:بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی افغان در سال ۲۰۱۷ کشته و زخمی شد‌ه‌اند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
یـوناما:بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی افغان در سال ۲۰۱۷ کشته و زخمی شد‌ه‌اند

دفتر سازمان ملل متحد در کابل می‌گوید در سال گذشتۀ میلادی بیشتر از ۱۰ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شدند.

نماینده‌گی سازمان ملل متحد و بخش حقوق بشر این سازمان روز پنجشنبه در کابل با نشر گزارش سالانه‌اش گفته است که اوضاع امنیتی در افغانستان نگران کننده است.

تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در این نشست گفت که نسبت به وضعیت امنیتی افغانستان نگران است و آمار تلفات غیرنظامیان در سال گذشته در افغانستان نشان می‌دهد که مردم افغانستان در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند.

گزارش این نهاد نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی ۳۴۳۷ غیر نظامی کشته شده و بیشتر از ۷ هزار غیر نظامی دیگر زخمی شده اند. هر چند این آمار نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی کاهش ۹ درصدی را نشان می‌دهد، اما حضور گسترده زنان و کودکان در میان کشته‌ شده‌گان نگران کننده است.

در این گزارش گفته شده است که در سال گذشته میلادی، ۳۵۹ زن و ۸۶۱ کودک کشته شده و بیشتر از هفت هزار زخمی، ۸۶۵ زن و بیشتر از دو هزار کودک شامل اند.

ولایت‌های کابل، هلمند، ننگرهار، قندهار و فاریاب از جمله ولایت‌هایی اند که بیشترین تلفات غیر نظامیان به ترتیب در آن اتفاق افتاده است. در این گزارش از استخدام کودکان در صفوف نیروهای امنیتی و استفاده‌های جنسی از کودکان همچنان نگرانی شده است.

در این نشست همچنان خانم دانیل بیلی مدیر اداره حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان گفت، در تلفات غیر نظامیان، گروه های مختلف سهم داشته و گروه‌های مخالف دولت به ویژه طالبان بزرگ ترین عامل تلفات غیر نظامیان در افغانستان بوده اند.

آقای یاماموتو در کابل گفت:"ما از اوضاع کنونی افغانستان بسیار نگران هستیم و از محالفان دولت می‌خواهیم که با درک قوانین جنگی از آسیب رساندن به افراد غیر نظامی خود داری کنند."

گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که ۶۷ درصد از تلفات از سوی مخالفان مسلح دولت صورت گرفته که از این میان، گروه طالبان مسوول ۴۲  درصد تلفات غیر نظامیان می باشند.

در گزارش یوناما آمده است که بزرگ‌ترین حملات در سال ۲۰۱۷ در اماکن دینی در جریان مراسم‌ مذهبی، اماکن عمومی، جاده‌های منتهی به سفارت خانه‌ها و تأسیسات مهم دولتی انجام شده و گروه طالبان و طالبان معمولا مسوولیت این حملات را به عهده گرفته اند.

در این گزارش آمده است که یک هزار غیر نظامی در سال ۲۰۱۷ در افغانستان  در حملات گروه داعش کشته و زخمی شده اند که از این میان ۳۹۹ غیر نظامی کشته و ۶۰۱ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

در این گزارش گفته شده است که تنها در ۶ حمله گروه داعش درافغانستان، بیش از ۱۶۰ غیز نظامی کشته و ۲۵۲ تن دیگر نیز زخمی شده اند. بر بنیاد این گزارش، گروه داعش ۱۱۹ غیر نظامی را در جریان سال ۲۰۱۷ ربوده اند که از سرنوشت شان تاهنوز معلوماتی در دست نیست.

دانیل بیلی از شمار تلفات زنان و کودکان در این سال ابراز نگرانی کرده می‌گوید که در این سال، میزان تلفات زنان و کودکان، ۵ درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۶ نشان می دهد. در کل بر اساس گفته‌های خانم بیلی، شمار تلفات زنان و کودکان ۳۰ درصد کل تلفات غیر نظامیان را تشکیل می‌دهد.

در این گزارش، چهل درصد تلفات غیر نظامیان ناشی از حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده عنوان شده است که نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. قتل‌ها هدفمند، عملیات هوایی و مواد منفجر ناشده باقی مانده از جنگ دلیل کشته شدن ۳۳ درصد دیگر غیر نظامیان مشخص گردیده است.

بر اساس گزارش یوناما، طالبان مسوول ۴۲ درصد تلفات، گروه داعش مسوول ۱۰ درصد تلفات، گروه‌های نامشخص مخالف دولت مسوول ۱۳ درصد تلفات و دولت افغانستان و طرفدار دولت به شمول نیروهای خارجی  مسوول ۲۰ درصد تلفات غیر نظامیان بوده اند.

در این گزارش همچنان گفته شده است که در حملات راکتی پاکستان در شرق افغانستان در سال گذشته، ۲۳ غیر نظامی کشته شده و ۴۳ تن دیگر زخمی گردیده اند. پاکستان همواره مناطق شرقی را افغانستان برای وارد کردن فشار بیشتر بر حکومت افغانستان هدف شلیک راکت و توپ قرار می‌دهد.

در این گزارش، حمله دهم جوزای امسال در چهار راهی زنبق شهر کابل، خونبار ترین حمله تروریستی گفته شده است. در این حمله شمار تلفات متفاوت عنوان شده است. برخی منابع شمار کشته‌های این رویداد ۹۰ نفر و شمار زخمی‌های آن را نزدیک به ۵۰۰ تن عنوان کرده است. اما برخی منابع دیگر کشته شدن ۱۵۰ نفر در این رویداد را تأیید کرده اند.

تادامچی یاماموتو نماینده ویژه سازمان ملل متحد تلفات غیر نظامیان در افغانستان را محکوم کرده و تأکید می‌کند که صلح یگانه راه حل برای کاهش تلفات و خاتمه دادن به جنگ کنونی در افغانستان است. او می‌گوید که یوناما یکجا با حکومت افغانستان در تلاش آوردن صلح در افغانستان است.

با این حال وزارت دفاع افغانستان شمار تلفات غیر نظامیان در سال ۲۰۱۷ را ۹۱۴۳ تن عنوان می‌کند و می‌گوید نیروهای امنیتی افغانستان نهایت تلاش می‌کنند در عملیات شان، به غیر نظامیان آسیب نرسانند.

در کنار این ارگ ریاست جمهوری  گفته است که گروه‌های تروریستی از غیر نظامیان به عنوان سپر جنگی استفاده کرده و عامل اصلی در افزایش تلفات غیر نظامیان می‌باشند. شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخن‌گوی ریاست جمهوری لحظات پس از ارائه این گزارش از سوی دفتر سازمان ملل در کابل در صفحه‌ فیس بوک اش نوشت:"گروه‌هاي تروريستي با هدف قرار دادن افراد ملكي و استفاده از مردم و قريه‌ها به حيث سپر جنگي عامل اصلي در افزايش تلفات ملكي مي‌باشند. آنان با هدف قرار دادن اماكن مزدحم، مساجد، تكايا در صدد ايجاد فضاي رعب و وحشت اند. نيروهاي امنيتي و دفاعي كشور طي سه سال با مدیريت سالم كوشيده‌اند تا از تلفات افراد ملكي جلوگيري شود.”

رازق اختیاربیگ 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha