صفحه اصلی | eslah | گزارش | جابجایی دست‌فروشان و تلاش برای تأمین نظم و انسجام شهری در کابل

جابجایی دست‌فروشان و تلاش برای تأمین نظم و انسجام شهری در کابل

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

دست فروشی یک پیشۀ مشکل زا برای جریان ترافیک و نظم شهری در کابل است. اما این پیشه برای عده‎ای زیادی از شهروندان ما کار و اشتغال زایی ایجاد کرده است. مسوولان شاروالی کابل در 13جدی سال روان تصمیم گرفتند با یک پلان منظم همه ساحات شهرکابل را ازوجود دست فروشان پاک سازی کند وجریان ترافیک را نظم بدهند، به خاطری اینکه لقمۀ نان دست فروشان و خانواده های آنان گرفته نشود، آنان را به جاهای مشخصی که از طرف شاروالی تعیین شده، جابجا کنند.

 اینجا ساحه ده افغانان شهرکابل است؛ جایی که قبل از این، بیش ازصدها دستفروش بر روی جاده مصروف فروش مواد مورد نیازشهروندان؛ مانند:ترکاری، میوه، لباس های لیلامی، بوت و ده ها مورد دیگر بودند. از سویی هم ازدحام عابران وتراکم ترافیک، تجمع کثافات وسروصداهای بسیار، این ساحه را بیشتر مزدحم ساخته بود.این جا علاوه بردست فروشان، ایستگاه بس های شهری نیزاست. قبلأ عبورنمودن از این جاده کارساده نبود. ساعت ها انتظارماندن درایستگاه همه را خسته ساخته بود. اما درحال حاضرنه آن جمع جوش دست فروشان است و نه ازدحامی. همه به ساده گی ازاین جاده عبور و مرور میکنند.

انجینیرعبدالقهار پناهی، یکتن ازشهروندان کابل که انتظار بس شهری را می کشد، میگوید:

«این اقدام شاروالی کابل اقدام نیک است و به عنوان یک باشنده شهرکابل خواست مان این است که در تمام شهر و ساحات پرازدحام مانند: لیسه مریم، سرای شمالی،کوته سنگی و پل باغ عمومی عملی گردد. آرزو دارم که به زودترین فرصت بازارهای سرپوشیده برای دست فروشان ایجاد گردد وشهروندان را از این مشکلات رهایی بخشد.»

این شهروند کابل می گوید: مدت ها قبل مسؤولان پیشین شاروالی کابل چنین اقدامات را روی دست گرفته اند؛ اما بعد از مدتی وضعیت دوباره به حالت اولی برگشت. آرزو دارم این پلان شاروالی کابل در تمام ساحات شهرکابل عملی گردد. بعد ازصحبت های طولانی با شهروندان درمورد جمع آوری دست فروشان و رضایت آنها از این اقدام شهرداری کابل، به محلی رفتم که دست فروشان تجمع کرده ومشغول فروش اجناس خود هستند. دست فروشانی که به این محل انتقال شده اند، ظاهراً راضی به نظر می رسیدند.   نجیب الله که خود نان آور خانواده اش است و بیشتر ازپانزده سال عمرندارد، روی یک کراچی میوه می فروشد. وی میگوید: قبل از ایجاد بازارهای سرپوشیده از سوی شاروالی کابل، با مشکلات زیادی روبرو بودیم. هر لحظه از سوی نیروهای امنیتی و پولیس ترافیک آزار و اذیت می شدیم. آنان اجناس ما را روی جاده ها می ریختند و خود ما را لت و کوب می کردند.اما اینجا با خاطر آرام به کار مصروف هستیم. خواستیم نظر رییس ناحیه دوم شاروالی کابل نجیب الله الکوزی را نیز در زمینه داشته باشیم، آقای الکوزی چنین گفت: درمجموع پروسۀ سازمان دهی یا مدیریت دست فروشان درشهرکابل که اولین اقدام را ازساحه ده افغانان شروع کرده، موفقانه به پیش می‎رود.

خوشبختانه موفق شدیم که آن عده از دست فروشان را که درگذشته جای مشخص نداشتند و از بعضی اخاذی ها رنج می بردند، راجستر کرده و بخاطر زیبایی شهر ساحه مشخص را برای دست فروشان در نظر گرفتیم. دستفروشان به خواست خود مقدار پول تعیین شده را برای مسؤولین پرداخت می نمایند و از طرف شاروالی کابل برای شان کراچی توزیع میگردد.

تلاش می کنیم در ناحیه دوم تا یک ماه دیگر حداقل صد دست فروش را به صورت منظم به جاهای مشخص شان معرفی کنیم. در همین حال عبدالجلیل "سلطانی" ریس نشراتی شاروالی کابل در مورد پلان جابجایی دست فروشان و کاهش ازدحام ترافیکی درشهرکابل چنین توضیح داد:

«شاروالی کابل در8جدی سال روان، مسوولیت مدیریت ترافیک شهر کابل را از وزارت امورداخله دریافت کرد. بعدأ با درنظرداشت یک پلان جامع ومفصل،  برای بهبود و کاهش ازدحام ترافیکی درشهرروی دست گرفت. درقدم نخست پلان کاهش ازدحام درتمام ساحات مزدحم شهر ساخته شد و درقدم بعدی پلان عملیاتی آن روی دست گرفته شد که ساحات دشت برچی، سرای شمالی، کوته سنگی، پل باغ عمومی و ده افغانان جاهایی اند که در آن ازدحام بسیار زیاد بوده است. درآینده نزدیک همه دست فروشان روی جاده ازساحات مذکور برداشته شده و دست فروشان با تصمیم شاروالی درجاهای مشحص جابجا می شوند. در ساحاتی که این برنامه تطبیق شده، درحدود 30 ،40 الی 70 فیصد ازدحام کاهش یافته است. درحال حاضر کار ما در ناحیه اول جریان دارد، انشاالله در دو یا سه روز آینده دستفروشان ساحه پل یک پیسه گی در جاهای معین شان در بازار بارانه جابجا خواهند شد.»  

سوال: آقای سلطانی چقدرکارشما دراین مورد به جدیت ادامه خواهد یافت درصورتیکه مسوولین پیشین شاروالی کابل چنین اقدام را روی دست داشتند اما بعد ازسپری شدن مدتی دوباره فراموش شد وهیچ تغییراتیدر شهررونما نگردیده است؟

پاسخ:با تایید اینکه درگذشته هم چنین اقدام را روی دست داشتیم اما عملی نشده بنابردلایل چون اینکه یک تعداد افراد سود جووفرصت طلب دست فروشان مارا به نوع گروگان گرفته بودند که درحدود چند صد کپه را درساحات مختلف شهرجابجا به دست فروشان کرایه داده بودند.

آقای سلطانی می گوید: درشهر کابل حدود 85 الی 90 هزار دست فروش وجود دارد. درحال حاضرهم روند ثبت و راجستر دستفروشان جریان دارد که درهرماه حد اقل برای صد دستفروش جوازداده میشود و از طرف خود ناحیه مربوط هم نام های آنها در دیتابیس ناحیه ثبت شده، برای شان امکانات و زمینه جدید شغلی فراهم می شود. اقای سلطانی به دست فروشان اطمینان می دهد که هیچ گونه نگرانی نداشته باشند، زیرا در آینده نزدیک برای تمامی دستفروشان شهر کابل جواز کار داده خواهد شد.  

عبدالخالق رشیدی

 

 

 

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha