صفحه اصلی | eslah | گزارش | اصلاح نصاب درسی پوهنتون پولیتخنیک و بهبود دانش استخراج معدن در افغانستان

اصلاح نصاب درسی پوهنتون پولیتخنیک و بهبود دانش استخراج معدن در افغانستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اصلاح نصاب درسی پوهنتون پولیتخنیک و بهبود دانش استخراج معدن در افغانستان

روز گذشته دورۀ آموزش نهایی تجدید نصاب درسی رشتۀ استخراج معادن پوهنتون پولیتخنیک کابل در استانبول ترکیه به پایان رسید. 9تن از استادان دانشکده معادن و جیولوژی این پوهنتون با همتاهای شان از دانشگاه تخنیکی فرایبرگ آلمان ملاقات نمودند تا روند اصلاح برنامه های تعلیمی را نهایی سازند. «ادارۀ خدمات تبادلۀ آکادمیک آلمان» این دوره آموزشی ۱۱ روزه را به حمایت ادارۀ همکاری افغان-آلمان اجرا کرد.

   در جریان دوره آموزشی، آقای خالقی معاون پوهنتون پولیتخنیک کابل، تاکید کرد: «پیشرفت علمی با برنامه های درسی باکیفیت مرتبط می باشد. در این زمینه، تجدید نصاب درسی کهنه، یک نیاز اساسی است.» پروفیسور داکتر کاستن دربن‌شتیت از دانشگاه فنی فرایبرگ گفت: «ما امیدواریم که نصاب درسی تازه، به افغانستان در استخراج منابع طبیعی اش به طور موثر کمک کند و موجب کامیابی و توسعه این کشور شود.»

نصاب های درسی افغانستان کهنه است و از ۳۰ سال بدینسو مورد استفاده قرار گرفته و حاوی آخرین یافته ها و پژوهش های علمی نمی باشند. به همین جهت، برنامه های تحصیلی با معیارهای جدید تطابق داده شده و اصلاح گردیده اند که شامل انجینیری جیولوژی و هایدرولوژی و نیز تفحصات نفت و گاز به درجۀ لیسانس می شود. برنامه های جدید تحصیلی به استخدام ماهران تعلیم یافته و فنی در بازار کار افغانستان و کاربرد مؤثر ظرفیت اقتصادی کشور کمک خواهد کرد.

از ماه می سال ۲۰۱۷ بدینسو استادان دانشگاه پولی تخنیک کابل و همکاران شان از دانشگاه فرایبرگ آلمان به گونۀ منظم ملاقات می کنند تا نصاب های درسی را به گونۀ مشترک اصلاح نمایند. سایر برنامه های لیسانس در دانشگاه پولیتخنیک قبلاً اصلاح شده اند که شامل استخراج معادن سر باز، معادن زیر زمین و جیولوژی تفحصات می شوند. اکنون، کلیه برنامه های تحصیلی استخراج معادن در دانشکده معادن و جیولوژی دانشگاه پولیتخنیک کابل با معیارهای عصری مطابقت دارند.

استادان دانشگاه مذکور بخاطر تطبیق نصاب های تعلیمی فوق به آموزش نیاز دارند. برنامۀ همکاری افغان-آلمان زیر عنوان تعلیمات اکادمیک استخراج معادن در افغانستان (AMEA) از این روند آموزشی حمایت خواهد کرد. به گونۀ مثال، این برنامه به منظور ترویج کاربرد شیوۀ عملی تدریس یک لابراتوار جدید را برای علوم زمین شناسی در دانشگاه پولیتخنیک کابل تمویل می کند. این لابراتوار به زودی احداث خواهد شد.

برنامۀ تعلیمات اکادمیک استخراج معادن در افغانستان (AMEA) از جانب نهاد (GIZ) به نمایندگی از وزارت فدرال امور خارجۀ آلمان از سال ۲۰۱۴ بدینسو عملی می شود. هدف این برنامه بهبودبخشیدن تعلیمات استخراج معادن در افغانستان به منظور تسهیل استخراج معادن افغانستان می باشد.  

این برنامه در زمینۀ عصری سازی آموزش در دانشگاه، دمسازی آن به نیازمندیهای صنعت و بازار کار و ایجاد یک شبکۀ تعلیمی در همکاری نزدیک با وزارت تحصیلات عالی افغانستان، وزارت معادن و پترولیم افغانستان و ادارۀ خدمات تبادلۀ اکادمیک آلمان کمک می کند.

 تا کنون، برنامۀ مذکور کور سهای اکادمیک، بورسیه ها و برنامه های کارآموزی را در ایران، آلمان و چین برای بیش از ۲۰۰ تن محصلان و استادان افغان تنظیم نموده دسترسی آنها را به تازه ترین دانش تخنیکی و روش های درسی تازه فراهم ساخته است.

 این برنامه همچنین از سال ۲۰۱۴ بدینسو پروگرام های عملی پیشرفتۀ آموزشی و شبکه سازی را پیرامون تعلیمات استخراج معادن برای بیش از ۶۰۰ تن از استادان دانشگاه فراهم ساخته است.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha