صفحه اصلی | eslah | گزارش | کاربرد وسایل گازی و نفتی در منازل عواقب خطرناک دارد

کاربرد وسایل گازی و نفتی در منازل عواقب خطرناک دارد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
کاربرد وسایل گازی و نفتی در منازل عواقب خطرناک دارد

بی توجهی در کار برد وسایل گازی و نفتی عواقب خطرناک دارد شماری زیادی از هموطنان ما از اثر نا امنی و جنگ جان هایشان را از دست میدهنداما صدها تن دیگر از اثر سوختگی های ناشی از مواد سوختی درمنازل متحمل خساره های جانی و مالی میشوند به خصوص در فصل سرما استفاده از وسایل گازی، نفتی و موارد مشابه دیگر و بی توجهی درکار برد آن، جان خود وا ز اعضای خانواده را به خطر مواجه می کنند.

چنانچه تمکین «نام مستعار» دختری جوانیست که از اثر بی توجهی در وسایل گازی، زیبایی و سلامت چهره  و دستانش را از دست داده است و آن واقعه تلخی را هرگز فراموش نکرده است و اکنون زنده گی را با ندامت و پشیمانی سپری می نماید وی گفت: یک روز مهمانان زیادی به خانه ما آمده بودند و من وارخطا بودم که زودترکارهای آشپزخانه را تمام و ساعتی با دختران همسن وسال خود بنشینم از همین رو دهانه گاز را خوب محکم نکرده بودم. وی به ادامه سخنانش افزود: گاز همه فضای آشپزخانه را فراگرفته بود و درب و دریچۀ آشپزخانه هم بسته بود وقتی دوباره به آشپزخانه رفتم تا گاز را روشن کنم. به مجرد که گوکرد را روشن کردم صدای مهیبی شنیدیم و دگر نفهمیدم... گفته های تمکین روایتی تلخی است از حوادث سوختگی که در گوشه و کنار شهر و ولایات کشور ما به وقوع می پیوندد و شماری در چنین حوادث جان هایشان را از دست و شماری دیگر زیبایی وسلامت وجود شان را که سال های باقی مانده عمر شان با ندامت سپری می گردد.

بیشترین سوختگی ها در اثر بی دقتی و استفاده از وسایل گازی، نفتی و گاز های غیر استاندرد اتفاق افتاده است اماموضوع قابل تأمل اینست که بسیاری کسانی که از وسایل گازی استفاده می کنند خواه دچار سوختگی شده اند یا نشده اند دلیل آتش سوزی را موجودیت گازهای بی کیفیت و غیر استاندرد می دانند و دولت را در برابر تاجران متخلفی که گاز های بی کیفیت را وارد می کنند همدست می دانند.

چنانچه حاجی  غفور باشنده خیرخانه در این مورد می گوید:  حوادثی که از اثر انفجار بالون های گاز به وقوع می پیوندد. دلیل عمده  گاز های بی کیفیت است که در دوکان ها بفروش میرسد و دولت کنترول نمی کند.

 در این شکی نیست که بیشتر قربانیان سوختگی را زنان تشکیل میدهد زیرا معمولاً زنان خانواده با وسایل گازی، بخاری، اجاق و پخت و پز سروکار دارند. لازم است تا آنان برای  حفظ سلامت خود وسایر اعضای خانواده در کاربرد وسایل مذکور دقت بیشتر به خرچ دهند.

چنانچه مردی که پایواز یکی از بیماران سوختگی در شفاخانه استقلال است در مورد چنین گفت: دخترم قبل از اینکه بخار دیگ خارج شود دیگ بخار را باز کرد و دفعتاً سرپوش دیگ با غذایی داخل دیگ سرو  صورت اش را سوختاند.

درهمین رابطه خواستیم به داخل شفاخانه استقلال و با رئیس شفاخانه در مورد سوختگی و ارقام مریضان در این بخش معلومات بگیرم. برایم گفته شد که باید از وزارت صحت عامه استعلام بیاورم در غیر آن معلوماتی که لازم است به دسترس ام قرار نمی گیرد: اما یکتن از داکتران این شفاخانه با من همکاری نموده و در مورد سوختگی  و راه های جلوگیری از آن موضوعاتی را بیان کرد: وی گفت: مریضان که در این شفاخانه در بخش سوختگی بستری اند شامل مردان، زنان وکودکان می شوند که به اثر انفجار بالون گاز ، دیگ بخار، آب جوش و تیل های بی کیفیت که در بازار بنام تیل خاک بفروش میرسد و در اصل با تیل پطرول مخلوط است. وی به ادامه سخنانش افزود: اگر یکی از اعضای خانواده دچار سوختگی می شود باید تا رسیدن به شفاخانه به آن مایعات داده شود، زیرا اشخاصی که دچار سوختگی می شوند مقامت وجود شان کم می گردد و آب بدن خود را از دست میدهند. وی از خانواده های محترم می خواهد که مریضان سوختگی را به شفاخانه جهت تداوی بیاورند و از تداوی های خانگی جلوگیری نمایند زیرا عواقب خطرناک در قبال دارد. و همچنان از رسانه ها می خواهد که برنامه های آگاهی دهی را در رابطه به کاربرد درست از وسایل گازی و موارد مشابه به آن  در برنامه های شان بگنجانند خصوصاً در فصل سرما که واقعات سوختگی بیشتر است  که زنان و کودکان بیشتر آسیب می بینند.

رحیمه عزیزی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha