صفحه اصلی | eslah | گزارش | فعالان مدنی به سران حکومت: مبارزه با تروریسم نخست باید از«ستون پنجم» آغاز شود

فعالان مدنی به سران حکومت: مبارزه با تروریسم نخست باید از«ستون پنجم» آغاز شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
فعالان مدنی به سران حکومت: مبارزه با تروریسم نخست باید  از«ستون پنجم» آغاز شود

شماری از فعالان مدنی در یک نشست خبری در کابل می گویند کسانی در درون نظام با گروه‌های تروریستی تبانی دارند که باید از سوی مسوولان نهادهای کشفی و استخباراتی شناسایی و مجازات شوند.

آنان هم‌چنان از افزایش جرایم جنایی در شهر کابل شکایت دارند و می‌گویند که شماری از مقام‌های حوزه‌ها با بانده‌های جنایی همکاری دارند.

رومل خرم، یکی از فعالان مدنی می‌گوید: ما در یک هفتۀ گذشته شاهد حوادث ناگواری در کشور بودیم. ده‌ها خانواده در اثر این رویدادها غم‌دار شدند و اعضای فامیل‌شان را از دست دادند. حملات اخیر یک بار دیگر نشان داد که نهادها کشفی و استخباراتی ضعف دارند.

او هم‌چنان از جرایم جنایی در پایتخت ابراز نگرانی کرده می‌گوید که سرقت‌های مسلحانه دارد به فرهنگ در جامعه تبدیل می‌شود.  

همزمان با این، مصطفی آریا، عضو جنبش مدنی عدالت اجتماعی در این نشست گفت که اختطاف بازرگانان، سرقت‌های مسلحانه، راه‌گیری و گروگان‌گیری در شهر کابل، زنده‌گی را برای باشنده‌گان پایتخت دشوار ساخته است. او از مقام‌های مسوول می‌خواهد تا با مجرمان برخورد سلیقه‌یی نکرده و قانون را بالای همه‌گان یکسان تطبیق کنند.

کتال نژند، یکی دیگر از فعالان مدنی مقام‌های حوزه‌های شهری را متهم به همکاری و تبانی با مجرمان جنایی می‌کند و می‌گوید: "اگر مقام‌های حوزه با مجرمان همکاری نداشته باشد، چگونه ممکن است در صد متری حوزۀ پولیس قتل صورت بگیرد و یا امول مردم به سرقت برود؟".

آقای نژند می‌افزاید: "اوضاع امنیتی این روزها در کشور حالتی بدی را به خود گرفته است. با آنکه فصل جنگ آغاز نشده، اما تروریستان توانسته اند خودشان را به دروازه‌های شهر کابل و فراه برسانند. در بدخشان، کندز، فاریاب، جلال‌آباد و شماری از ولایت‌های دیگر نیز فعالیت‌های گروه‌های تروریستی بیشتر بیشتر شده است".

او با اشاره به این‌که چگونه‌گی رسیدن تروریستان تا به زون سبز پایتخت باید روشن شود، اظهار می‌دارد: در پایتخت اوضاع امنیتی رو به بدتر شدن است و مهاجمان انتحاری مجهز با سلاح‌های سبک و سنگین خودشان را به ساحات به شدت محافظت شده و دیپلماتیک همانند هوتل انترکانینیتال، وزیر اکبر خان و شماری از جاهای دیگر می‌رسانند و ساعت‌ها با نیروهای امنیتی می‌جنگند، این خود پرسش‌برانگیز است؛ این مهاجمان چگونه به هوتل انترکانتیننتال رسیدند؟ تروریستان همواره بسیار به ساده‌گی خودشان را به هدف می‌رسانند.

اعضای جامعۀ مدنی از سران حکومت می‌خواهند تا مبارزه با تروریسم را نخست از «ستون پنجم» آغاز کند و به تعقیب آن، در پی براندازی لانه‌های تروریستی برآیند. فعالان مدنی در اخیر نشست‌شان اعلامیه‌یی پخش کردند و خواستار اطلاعات دقیق از حملات انجام شده به شهرهای کشور شدند.

در اعلامیۀ فعالان مدنی آمده است: "در کنار افزایش حملات بی‌رحمانۀ تروریستان بالا اهداف ملکی در پایتخت، جرایم جنایی هم افزایش یافته است.

شهروندان همه روز شاهد قتل، آدم‌ربایی، ربودن اجناس و وسایل مردم در کوچه و پس‌کوچه‌های شهر، ربودن وسایط نقلیه و ده‌ها جرم و جنایت دیگر هستند که متأسفانه مسوولان امنیتی کابل توانایی جلوگیری آن را ندارند".

در بخش دیگر این اعلامیه از حکومت خواسته شده است که عملیات‌های زمستانی را به راه انداخته تا از احتمال افزایش جنگ در بهار آینده جلوگیری شود.

شناسایی ستون پنجمی‌ها، پاسخگویی به این‌که چگونه تروریستان به پایتخت انتقال می‌یابند و برکناری مسوولان نهادهایی که غفلت وظیفه‌یی می‌کنند، از خواست‌های دیگر اعضای جامعۀ مدنی است که به آن انگشت می‌گذارند.

در این میان، شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که هدایت محمد اشرف غنی، سر قوماندان عالی قوای مسلح کشور در نشست‌های کابینه به سران نهادهای امنیتی این است که رویداد تروریستی به هوتل انترکانتیننتال به صورت جدی و همه‌جانبه مورد بررسی قرار گیرد.

آقای مرتضوی می‌افزاید که نتایج حمله به هوتل انترکانتیننتال با رسانه‌های شریک خواهد شد.

این گفته‌های درحالی مطرح می‌شوند که در هفته‌های اخیر، شماری از ولایت‌های کشور شاهد حمله‌های تروریستی بوده است.

 در آخرین مورد، روز گذشته یک مهاجم انتحاری با موتر بمب به ساختمان سابق وزارت داخله حمله کرد که به گفته مسوولان امنیتی 63 کشته و بیش 150 زخمی برجا گذاشت.

بهزاد

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha