صفحه اصلی | eslah | گزارش | مشکلات روز افزون معلولان و ورثۀ شهدا در افغانستان

مشکلات روز افزون معلولان و ورثۀ شهدا در افغانستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مشکلات روز افزون معلولان و ورثۀ شهدا در افغانستان

با آنکه شمار دقیق معلولان در افغانستان معلوم نیست و افزون بر معلولان مادر زاد، تداوم جنگ همه روزه بر شمار معلولان کشور می آفزاید. اما آخرین بررسی که در سال 2005 انجام شده، نشان می دهد که افغانستان بیش از دو میلیون معلول دارد. بدون شک در کشوری که شهروندان سالم و عادی آن با مشکلات زیادی روبرو استند، دشواری زندگی معلولان آن، چند برابر خواهد بود. بسیاری از معلولان و ورثه شهدا هم اکنون در وضعیت بد اقتصادی به سر می برند.

ده ها تن از بازماندگان شهدا و معلولین که از ولایات مختلف برای گرفتن حقوق شان به مرکز آمده اند از تأخیر در پرداخت حقوق شان از سوی مسؤولان ریاست شهدا و معلولین شکایت دارند.

خانم پروین برای گرفتن حقوقش از مزار شریف به کابل آمده است. او میگوید: «به خاطر حل این مشکل ابتدا به ریاست شهدا و معلولین مراجعه نمودم، مسؤولین این وزارت، کار مرا به کابل بانک راجع نمودند. اما متأسفانه در آنجا هیچ رسیده گی به مشکلم نشد. با آن که مبلغ هنگفتی مصرف کرایۀ موتر رفت و ‌آمدم از ولایت مزار شریف به کابل شد، اما با آنهم مشکلم پا برجاست و موفق به حل آن نشده ام، نمی دانم به کدام مرجع به تماس شوم تا به این مشکل رسیده گی شود. متأسفانه شناختی نیز در این ادارات ندارم تا حداقل مشکل من رفع شود.

این مشکلات بازمانده های شهدا و معلولین را با آقای عبدالفتاح عشرت احمدزی سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین در میان گذاشتم، وی گفت:

هر زمانی که ورثۀ شهدا و معلولین نزد ما مراجعه کرده اند، از ‌آنها حمایت صورت گرفته و من از آنعده ورثۀ شهدا و معلولین که با مشکلات روبرو اند، می خواهم به وزارت کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین مراجعه کنند و حل مشکل کنند.

سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین می گوید: بودجه سالانه به ورثۀ شهدا و معلولین در حدود شانزده و نیم میلیارد افغانی است که سالانه به ورثه شهدا داده می شود.

وی افزود: تا همین اکنون که من با شما صحبت می کنم در حدود 180 هزار تن ورثه شهدا و 130 هزار معلول ناشی از جنگ و حوادث تروریستی را نزد خود ثبت و راجستر داریم، شاید آمارها بیشتر از این هم باشد، چون کسانی نزد ما ثبت اند که در این وزارت مراجعه کرده اند.

 وی می گوید: وزارت تلاش دارد زمینه را قسمی مهیا بسازد تا معلولین و ورثه شهدا بتوانند یک زنده گی خوبتر و بهتر داشته باشند. برای آنها خدمات دیگر نیز مانند خدمات صحی، توزیع زمین، تعلیم و تربیه، بورسیه‎های تحصیلی و... در نظر گرفته شده است که می‎توانند از آن‎ها مستفید شوند. وی با این‎که چالش‎ها را در زمینه رسیدگی به بازماندگان شهدای ناشی از جنگ و حادثات تروریستی می‎پذیرد، گفت: روی‎هم رفته تلاش‎ ما این است تا خدمات بیشتر به این قشر ارائه شود، چنانچه توزیع اپارتمان‎ها را این وزارت به شکل گروپی انجام می‎دهد، مثلاً 20 یا 25 تن یکجا شوند، یک آپارتمان را به شکل قرعه‎کشی برای‎شان تسلیم می‎کنیم.

کسانی‎که آپارتمان به کرایه می‎گیرند، پول کرایه برای‎شان داده می‎شود.  سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی در رابطه به اخاذی ها و آزار و اذیت مردم و راننده ها که از سوی شماری از معلولان صورت می گیرد گفت: آن‎هایی‌‎که در ایستگاه‌‎ها از وسایط، کراچی‎ها وکپه‎ها پول می‎گیرند، کارشان خودسرانه و خارج از برنامۀ وزارت است، مسؤولیت آن به دوش این وزارت نمی‎باشد.

ما حداقل توانستیم برای شهدا و معلولین یک اتحادیه بسازیم تا زیر یک چتر جمع شوند. این اتحادیه از آدرس خود با مدیریت ترافیک و وزارت ترانسپورت تفاهمنامه امضا کرده است و بر اساس آن شماری از معلولان در برخی ایستگاه های شهر موظف شده اند.

پرسش: وزارت شهدا و معلولین چه برنامه‎هایی را برای حل مشکلات معلولین روی‎دست دارد؟

پاسخ: این وزارت به خواست شهدا و معلولین یک کنفرانس که در رأس آن رئیس جمهور محمداشرف غنی قرار داشت برگزار نمود که در آن خواسته‎ها و مشکلات اساسی ورثه شهدا و معلولین مطرح شد.

براساس تصمیم حکومت، معینیت شهدا و معلولین یک اداره مستقل خواهد شد که به گونه مستقلانه بتواند مشکلات ورثه شهدا و معلولان را رفع بسازد.   کار در این زمینه ادامه دارد، تا فعلاً ما در حدود امکان سهولت‎ها را برای شهدا و معلولین فراهم ساخته‎ایم، می‎پذیریم که هنوز هم مشکلات داریم و خدمات انجام شده در حد کفایت نیست و این باید بیشتر شود، امیدوارم که مشکلات تمام شهدا و معلولین حل شود.       غزاله بابکرخیل

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha