صفحه اصلی | eslah | گزارش | نگرانی ها از افزایش ارزش دالر در برابر پول افغانی

نگرانی ها از افزایش ارزش دالر در برابر پول افغانی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نگرانی ها از افزایش ارزش دالر در برابر پول افغانی

افزایش بهای دالر در برابر پول افغانی، ضربه سنگین بر اقتصاد ملی کشور وارد می کند.

طی سال های اخیر ارزش دالر در برابر پول افغانی همواره در حال صعود بوده است. اما امسال صعود بی سابقۀ ارزش دالر در برابر افغانی، در بازار های شهر مشکل ایجاد کرده و اکنون یک دالر امریکایی به هفتاد افغانی رسیده است. این در حالی است امروزه بیشتر معاملات پولی و داد وستد در کشور به پول دالر صورت می گیرد.

با اینهمه بانک مرکزی دلیل افزایش بهای دالر در برابر پول افغانی را کشمکش های سیاسی اخیر در کشور عنوان می کند. رئیس بانک مرکزی هفتۀ گذشته در یک نشست خبری گفت: تنش های سیاسی اخیر در کشور، نوسانات اسعار  خارجی در کشورهای همسایه و مصرف بودجه حکومت در پایان سال مالی از عوامل عمده کاهش نرخ افغانی در مقابل اسعار خارجی به ویژه دالر می باشد  که باعث مشکلات اقتصادی برای مردم گردیده، با بلند رفتن بهای اسعار، نرخ مواد اولیه ومورد نیاز مردم نیز بلند می رود که وضعیت اقتصاد را بدتر می سازد ونگرانی شهروندان را بیشتر. با این حال اتحادیه صرافان گفته است، طی یک ماه اخیر ارزش افغانی در برابر اسعار خارجی به ویژه دالر روز به روز کاهش پیدا کرده. این اتحادیه به این باور است که بانک مرکزی پول دالر را به گونه کافی در بازار عرضه نکرده و برعکس بیشتر پول افغانی در بازار تزریق شده است. بر اساس ارقام که بانک مرکزی ارایه داشته در جریان سال مالی 1396 خورشیدی ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی چهار درصد کاهش یافته، همچنان رئیس بانک مرکزی تاکید کرده  که افغانستان در مقاسیه با کشورهای همسایه  و شرکای تجاری، از لحاظ سطح انفلاسیون و تنزیل ارزش پول های ملی در سطح پائین قرار دارد.

اما در پیوند به این گفته ها آگاهان امور اقتصاد نیز گفته های دارند: سیف الدین سیحون استاد پوهنحی اقتصاد پوهنتنون کابل و آگاه امور اقتصادی می گوید: پول همانند هر محصول دیگر مانند طلا وکالاهای تجراتی است هرگاه مقدار آن در بازار بیشتر شود، ارزش آن پائین می آید. در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی، کم شدن کمک های خارجی و محدودیت اقتصادی که نیروهای خارجی در داخل کشور انجام میدادند، پول افغانی ارزش اش را در برابر دالر از دست داده و در سطح پایینی سقوط کرده است. از سویی هم نبود کاهش صادرات، علاقمندی مردم به مهاجرت، نگهداری پولهای با ارزش برای آینده وکاهش کمک ها از عواملی استند که سبب شده تا ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی به ویژه دالر کم شود.

 

استاد سیحون میگوید: ناامنی نیز می تواند یکی ازعوامل باشد، وقتی مردم احساس نمایند  که شرایط آینده نامعلوم است، به ذخیره کردن اسعار اقدام می نمایند، اما این مورد عامل اصلی نیست. عوامل اصلی همان مواردی است که قبلاً به آن اشاره شد.

این آگاه امور اقتصاد پیامدهای سقوط پول افغانی به اقتصاد کشور را چنین بیان کرده گفت: کاهش ارزش دارایی مردم، فرار سرمایه و بی باوری نسبت به آینده، بلند رفتن بهای مواد مورد نیاز مردم، در حقیقت پائین آمدن سطح زنده گی مردم وکاهش ذخیره اسعاری و دارایی مردم از پیامدهای عمده بلند رفتن بهای دالر در برابر پول افغانی است.

در عین حال گفته می شودکه پاکستان اعلام کرده که منبعد در معاملات بین المللی خود از یوان چین استفاده خواهدکرد، نه از دالر. از لحاظ اینکه پاکستان با افغانستان روابط اقتصادی دارد و همسایه نزدیک نیزاست، آیا این تصمیم پاکستان تاثیری برافزایش بهای اسعار خارجی در افغانستان نخواهد داشت.

استاد سیحون در این مورد می گوید: هرگاه قرار باشد پاکستان با دالر معامله نکند و با پول چین معامله کند، به این معنی است که ارزش دالر پائین می آید و پائین آمدن ارزش دالر برای افغانستان وکسانی که با دالر معامله می کنند، مفید تمام می شود. اما به باور وی این موضوع دقیق نیست، به دلیل اینکه پاکستان روابط بین المللی و تجارت جهانی دارد و نمی تواند با تمامی کشور ها به پول چین معامله نمایند.

پاکستان تنها با چین این معامله را خواهد کرد. چون پول یوان پول بین المللی نیست.

  بانک مرکزی، نهادهای اقتصادی و به صورت کل دولت افغانستان باید چه راهکاری را برای ثابت نگهداشتن ارزش افغانی رویدست گیرد تا وضعیت تحت کنترول آید؟

آقای سیحون می گوید: بانک مرکزی هر روز چهل تا پنجاه میلیون دالر را لیلام می کند تا بتواند حد اقل ارزش پول ملی را حفظ کند. اما تزریق دالر در بازار از سوی بانک مرکزی منظم نیست. اگر بانک مرکزی از این ابزار بطور منظم استفاده کند، می تواند بطور مصنوعی ارزش پول ملی را حفظ نمایند. به باور وی، تا زمانی که اقتصاد ما صادراتی و تولیدی نباشد و اسعار بگونه صادرات یا کمک ها وارد نشود، ارزش افغانی کماکان روبه کاهش می باشد.

به گفتۀ آقای سیحون، بانک مرکزی باید سیاست پولی خود را طوری تنظیم کند، که باعث کاهش ارزش پول افغانی نشود.

هر چند بعضی از موارد است که در اختیار بانک مرکزی نیست، تقاضای مردم به ترک کشور، یا تلاش برای حفظ اسعار، کم شدن مقدار دالر در بازار، کاهش کمک ها و امثال مسایلی اند که بانک مرکزی باید در اختیار داشته باشد، اما بانک مرکزی آنچه در اختیار دارد یکمقدار دالر است که باید به بازار عرضه کند و در حقیقت نرخ اسعار را منظم کند، متاسفانه این کار یک حدود دارد نباید در این مورد ضعیف عمل شود.

مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha