صفحه اصلی | eslah | گزارش | وضعیت تکان‎دهندۀ معتادان در فصل سرما مسئول وضع رقت‎بار معتادان کیست؟

وضعیت تکان‎دهندۀ معتادان در فصل سرما مسئول وضع رقت‎بار معتادان کیست؟

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وضعیت تکان‎دهندۀ معتادان در فصل سرما مسئول وضع رقت‎بار معتادان کیست؟

کشت، تولید و قاچاق موادمخدر، پدیده ننگین، نگران کننده و کشنده است که سالانه جان هزاران هموطن ما را می‎گیرد، متأسفانه همه روزه به شمار استفاده کنندگان این بلای‎ خانمانسوز افزوده می‎شود. در حالی‎که انتظار بر این است تا نتایج حاصله از تلاش‎ها و دست آوردهای ادارات ذیصلاح در جلوگیری و کاهش آن مؤثر و مردم را از شر آن نجات دهد، اما درست عکس آنچه انتظار می‎رود گزارش‎های تازه از ازدیاد موادمخدر خبر می‎دهد.

از سویی هم، گزارشی را که در ماه عقرب سال‎جاری وزارت مبارزه علیه موادمخدر در همکاری با دفتر مبارزه با موادمخدر و جرایم سازمان ملل‎متحد در خصوص افزایش کشت و تولید موادمخدر اعلام کرد، ارقام در این گزارش می‎رساند که ساحات کشت خشخاش در افغانستان چهل درصد بیشتر شده است.مسئولین در وزارت مبارزه علیه موادمخدر دلیل این افزایش را کاهش کمک‎های جهانی در امر مبارزه با موادمخدر، ازدیاد علاقه‎مندی برای استفاده از این مواد و حضور مخالفین مسلح و گروه های مسلح غیرمسوول، نبود بودجه عنوان می‎کنند.

 اما آگاهان به این باور اند که نیروهای خارجی در افغانستان در زمینه توسعه، کشت و تولید موادمخدر به گونۀ شفاف عمل نکرده‎اند. به گفته آن‎ها این در حالیست که جامعه بین‎المللی سالانه میلیون‎ها دالر را در امر مبارزه علیه موادمخدر هزینه کرده‎اند.وضعیت تکان‎دهنده معتادان در کشور، به خصوص در نقاط مختلف شهر کابل که بیشتر آنان را جوانان و حتا زنان و اطفال تشکیل می‌‎دهد دیده می‎شود که معتادان در زیر پل‎ها در این فصل سرد زمستان به گونه دسته‎جمعی با خانواده‎های‌‎شان مصروف استفاده انواع این مواد هستند، جای نگرانی و تأسف اینجاست که فروش این مواد به گونه آزاد صورت می‎گیرد. اما سوال اساسی اینجاست که چرا پرچون فروشان موادمخدر دستگیر نمی‎شوند، اگر دستگیر می‎شوند، چرا دستگیری فروشنده‌‎های موادمخدر سبب کاهش این مواد در بازار نمی‎شود و امروز خیلی آسان در دسترس معتادان موادمخدر قرار دارد. در پاسخ به این موارد، پاسوال دکتور عبدالخلیل بختیار معین مبارزه با موادمخدر وزارت امور داخله می‎گوید: موادمخدر چالش یا مشکل جهانی است که بُعد ملی و بین‎المللی دارد، در سال جاری به قاچاقبران موادمخدر ضربۀ سنگین وراد شد و آنان سه صد و شصت و دو میلیون دالر که رقم بزرگی است زیان دیدند.

عملیات‎های که از سوی منسوبین بخش مبارزه علیه موادمخدر صورت گرفته بی‎نتیجه نبوده است، گزارش‎هایی که برای ما رسیده تغییر بزرگی در بهای موادمخدر رونما شده، یعنی سابق یک پوری موادمخدر به قیمت یکصد و هشتاد تا دوصد افغانی به فروش می‎رسید، اما در حال حاضر به چهارصد افغانی رسیده که نشان‎دهنده فعالیت پولیس در این بخش است. هم‎چنان طی سال‎روان یکهزار و هفتاد و چهار تن از فروشندگان موادمخدر از ساحات مختلف شهر کابل دستگیر شده اند و به مقدار چهل و هشت تُن از مواد مختلف‎النوع کشف و ضبط گردیده است. ما در جریان هر روز در سطح کشور هشت الی نُه عملیات را راه اندازی می‎نماییم. وی می گوید، اعتیاد تحفۀ مهاجرت از کشورهای همسایه است که امروز بار دوش جامعه ما شده‎ است، البته عنقریب نشست بین وزارتخانه‎های ذیربط به منظور اتخاذ تصامیم روی تداوی معتادان برگزار خواهد شد.

از سویی هم اعضای شورای ملی و متنفذین به این نظر هستند که بازار عرضه موادمخدر در دست کسانی است که پولیس با آن‎ها کاری ندارد، پس دستگیری و دست آوردهای که پولیس در این راستا دارد  در کاهش، افزایش و عرضه موادمخدر تأثیر گذار نیست.

اما آقای بختیار با آن که این پدیده را چالش بزرگ می‎داند می‎گوید: پولیس بنابر توانمندی که دارد تلاش می‎نماید جلو این کار را بگیرد و عملیات همه روزه جریان دارد. به گفته وی، در یک روز ده تن از پرچون فروشان موادمخدر دستگیر می‎شود، اما وقتی به مراجع عدلی و قضایی فرستاده می‎شوند، این‎که اکثر این پرچون فروشان خود معتادان هستند بعد از این‎که مورد آزمایش قرار گرفتند، ابتدا اصولاً باید تحت تداوی قرار بگیرند، بعداً مطابق جرم انجام داده مجازات گردندگفته می شود که سرگروپ عمده فروشان موادمخدر نیز از جمع معتادان است. آیا واقعاَ چنین است؟ و پرسش دیگر اینکه یگانه مرکز فروش مواد مخدر که بسیارمشهور است، پل سوخته در شهرکابل می‎باشد آیا در زیر این پل عملیات صورت گرفته یا خیر؟

آقای بختیار در باره گفت: پولی را که این فروشنده ها استفاده می نمایند، پول سیاه است و این اقتصاد جرمی است، به این خاطر همیشه شیوه های را که کار می گیرند تغییر می دهند. زمانی که دستگیر می شوند وعناصر جرمی از آنها به دست پولیس می آید ارگان های کشفی در این بخش کار می نمایند. هم  اکنون پرچون فروشان به شکل بسیار ماهرانه مواد را توزیع می نمایند. در سال اینده علمیات ما افزایش می یابد، بر اساس پلان چهار ساله وزارت مبارزه علیه مواد مخدر ونقشه راه مبارزه علیه مواد مخدر که دراختیار ما قرار دارد، مبارزه علیه مواد مخدر جز اولویت کاری وزارت داخله و حکومت وحدت ملی  است.این درحالی است که وزارت مبارزه علیه مواد مخدر نبود بودجه را از مشکلات اساسی این وزارت عنوان می کند. وزارت صحت عامه نیز برای تداوی معتادان کمبود ظرفیت دارد و می گوید که در حال حاضر تنها ظرفیت تداوی 30 هزار معتاد را دارد. در حالی که ووزارت داخله از دستگیری معتادان حرف میزند، اما مقصر وضعیت تکاندهنده کنونی  معتادان که بیشتر شان جوانان، زنان و اطفال استند کیست؟ معین بخش مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امورداخله می گوید: از این که استفاده مواد مخدر از نظر اسلام حرام است و هم قانوناَ ممنوع است پس همه وظیفه دارند تا در راستای محو آن همکاری همه جانبه نمایند. وی افزود: از ‌آنجایی که کشت موادمخدر بعد سیاسی واقتصادی دارد، دشمنان وطن در کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر دخیل اند.  باورها بر این است که همه روزه تا ده ها کیلو مواد مخدر برای معتادان عرضه می شود و قاچاقبران  افرادعادی نیستند. این قاچاقبران کی ها استند و در کدام رده ها قرار دارند. آیا در قسمت گرفتاری آنان نیز  اقدام صورت گرفته است یاخیر؟ آقای بختیار می گوید: هر کسی که مجرم باشد دستگیری می شود. ما هفتاد دو یک تن از محافظین خدمات عامه که شامل نیروهای امنیتی مانند: پولیس وامنیت ملی بودند را دستگیر نموده‎ایم. پولیس در مقابل زورگویان عاجز نیست، با استفاده از تکنالوژی که در اختیار داریم بعد از تحلیل و امر قضا و سارنوالی قانوناً کسانی که مرتبط قضیه استند و در بخش قاچاق مواد مخدر کار می نمایند بعداز تکمیل دوسیه جرمی دستگیر می شوند.

ارقام نشر شده نشان می دهد که بیشتر معتادان در قرأ و قصبات استند، در سال 2005 ارقام معتادان کمتر از یک میلیون بوده، در سال 2009 تا دو میلیون رسید. اما در سال 2016 تا سه میلیون معتاد رقم می خورد، قسمی‎که گفته شد در شهرها اقدامات صورت می گیرد آیا در روستاها نیز اقدامات وعملیات ها صورت می گیرد؟

پاسخ: ارقام ارایه شدۀ سه ونیم میلیون معتاد را نشان می دهد. اینها همه معتاد نبوده اند، زمانی که معتاد در میان خانواده مواد مخدر استفاده می نماید، دود آن در خون اعضای خانواده نیز داخل می شود که بعداز تست، افزایش در تعداد معتادان را نشان میدهد. در حال حاضر بیشتر از 27 درصد زندانیان را قاچاقبران تشکیل می دهند. این نشان میدهد اقداماتی که در سطح افغانستان صورت گرفته، در سطح منطقه کم نظیر است.  درعین حال ما دست آوردهای خوبی تا پایان سال 2017 داشتیم، استراتیژی جدید امریکا در قبال مبارزه با مواد مخدر ایجاب می کند تا بتوانیم در هماهنگی بهتر در این راستا کار نماییم.  

                                   مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha