صفحه اصلی | eslah | گزارش | صدیق مخترع:اختراعات و ابتکاراتم مورد بی‎مهری قرار گرفته

صدیق مخترع:اختراعات و ابتکاراتم مورد بی‎مهری قرار گرفته

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
صدیق مخترع:اختراعات و ابتکاراتم مورد بی‎مهری قرار گرفته

محمد صدیق ردک"مخترع" که یکی از چهره های پر تلاش کشور ما به شمار می‎رود با اختراع وسیله‎ی اخیرش تعداد اختراعاتش را افزایش داد. همه ما با نام محمد صدیق وردک مخترع از دیر زمانی به اینسو آشنا هستیم. وی که اکنون جبر روزگار قامتش را خم کرده و برف پیری و سفیدی بر محاسنش باریده،

همواره با دل پر درد شکوه از عدم توجه مسؤولین دارد. او می گوید زحمات و اختراعاتش از سوی حکومت مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته است.

صدیق مخترع می گوید در بسیاری کشورهای جهان، به کارکردهای مخترعان و نوآوران ارج نهاده می شود، از اختراعات جدید استفاده می شود و در خدمت جامعه و مردم قرار می گیرد، ولی متأسفانه در کشور ما همه توجه وسعی در جهت پدیده های وارداتی مبذول میگردد.

مخترع غلام محمد صدیق در سال 1329 هجری خورشیدی در قریه امیر کلای درۀ بنگی ولسوالی سید آباد میدان وردک چشم به جهان گشوده و خواندن و نوشتن را از امام مسجد قریه خود آموخته است. او در سن چهارده ساله گی اولین بار یک رادیو را که بدون برق و بطری روشن می شد، اختراع نمود و بعد از آن واتر پمپ بدون مصرف تیل و برق را اختراع کرد که می توانست زمین های خشکه و لامزروع را آبیاری کند. او می گوید، اگر حکومت او را حمایت می کرد و این اختراع را وسعت داده و همگانی می ساخت، با این کار یک انقلاب بزرگ زراعتی در کشور برپا می شد. او می گوید عملی شدن این کار افزون بر حمایت دولت، ضرورت به تفکر، تحقیق و همکاری جدی رسانه های صوتی و تصویری، مردم و سرمایه داران وطن دوست دارد.

نامبرده همچنان موتری که به وسیله انرژی آفتاب حرکت می کند و طیاره که هم در آب هم در خشکه به پرواز در می‎آید نیز اختراع نموده که به باور وی، یک اختراع بزرگ و قابل ستایش است. او می گوید، دستگاه هشدار دهنده قبل از سرازیر شدن سیلاب و گهواره ی که هنگامی طفل در آن خواب باشد، نمی جنبد و وقتیکه طفل بیدار شود به حرکت در می آید از اختراعات دیگر اوست.

او واتر پمپ بادی، آب گرم کن آفتابی که هیچ نیازی به برق و تیل و غیره ندارد نیز اختراع نموده که به گفته آقای مخترع، می تواند صدها لیتر آب را بدون تکلیف از اعماق زمین کشیده و بصورت قطره یی گلدانهای جاده های شهر، چمن ها، زیر درختان، باغها و غیره را آبیاری نماید.

آقای مخترع می گوید، اختراعات و ابتکاراتم را به مراجع زیربط در میان گذاشته و تأیید ارگان های ذیربط را نیز در دست دارد. اما تا حال به آن هیچ توجه صورت نگرفته است.

آقای مخترع در کارخانۀ کوچک خود در منطقه دوغ آباد شهر کابل که با امکانات دست داشته خود ساخته است  ودر آن با استفاده از ابتکارات خود برخی وسایل را تولید و به فروش می‎رساند، از پول آن مایحتاج خانواده خویش را تأمین می‎نماید.

در این کارخانه وسایل ساخت وی چون ماشین بیل‎سازی، آبگرمی، دست‎شویی و غیره لوازم کارآمد و ضروری جلب توجه می‎کند.

به باور وی، اگر این وسایل و اختراعات در میان مردم به شکل گسترده رایج شود، اثر خوب بر اقتصاد کشور خواهد داشت، زیرا این وسایل هم ارزان است و هم اکثر آن نیاز به انرژی برق  ندارد.

آقای مخترع گفت: "اگر از آبگرمی‎های دست ساخته ام  علاوۀ منازل در هوتل‎ها، حمام‎ها، شفاخانه‎ها و ادارات دولتی استفاده شود در کنار اثرات مثبت بر اقتصاد کشور به حفظ و پاکی محیط زیست نیز تأثیر مثبت داشته خواهد گذاشت. زیرا برخی از مردم برای گرم کردن آب از چوب و گاز کار می‎گیرند که سبب آلودگی محیط زیست و هوا می‎شود."

خواست محمد صدیق مخترع از رئیس جمهوری اسلامی افغانستان این است که فابریکه جنگلک را فعال سازد تا از طریق آن با استفاده از اختراعات و ابتکارات خود به تولید بپردازد.

به گفته او، اگر این فابریکه فعال و زمینه کار به وی در آن مساعد شود، می‎تواند در کنار اختراعات، شاگردان زیادی را تربیه و آموزش دهد و وسایلی با کیفیت عالی تولید و به قیمت مناسب به بازار عرضه کند که از یک سو برای جوانان بیکار زمینه کار فراهم می‎گردد و از سوی دیگر برای تقویت اقتصاد کشور اثرگذار خواهد بود.          غزاله بابکرخیل

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha