صفحه اصلی | eslah | گزارش | نگرانی سازمان‎ملل از افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان

نگرانی سازمان‎ملل از افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نگرانی سازمان‎ملل از افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان

مسوولين منع خشونت عليه زنان ادارة سازمان ملل متحد در افغانستان ميگويند که ميزان خشونت عليه زنان افغانستان، ٨٧ درصد افزايش يافته و هنوزهم در حال افزايش است.

به گزارش پژواک، منيره آخندزاده رييس اين بخش، روز گذشته اين مطلب را در يک نشست مشترک فعالان حقوق زن و مسوولين چهار ولايت (ننگرهار، کنر، لغمان و باميان) که در شهر جلال آباد برگزار شده بود، بيان نمود.

در اين نشست که بخاطر سير علمى نمايندگان کميسيون هاى منع خشونت عليه زنان اين ولايات تخصيص يافته است، مسوولين اين چهار ولايت تجربه هاى خود را درين مورد با يکديگر شريک ميسازند.

منيره آخندزاده گفت که خشونت عليه زنان، در تمام کشورهاى دنيا وجود دارد که ٣٠ در صد زنان دنيا قربانى آن ميباشند.

وى افزود که ميزان خشونت عليه زنان افغانستان، ٨٧ درصد است و اين آمار هنوز در حال افزايش ميباشد.

به اساس معلومات منيره آخندزاده، ملل متحد در افغانستان بخاطر کاهش خشونت عليه زنان و رفاه آنان، با حکومت افغانستان و موسسات ديگر همکارى مينمايد.

اما سپوژمی وردک معين مسلکى و پاليسى وزارت امور زنان که در اين نشست حضور داشت؛ نگرانى اين نماينده سازمان ملل متحد را بى بنياد خواند.

وى گفت تاکنون کدام سروى دقيق وجود ندارد که زنان افغانستان، تا کدام حد قربانى خشونت مي باشند؛ در حال حاضر نسبت به گذشته پيشرفت هاى زياد به ميان آمده است.

خانم وردک افزود: "رؤساى زن در هر ولايت کشور وجود دارند، وزير هستند، سفير هستند، آمار مامورين و معلمين زياد است، پيشرفتهاى زيادى صورت گرفته است."

با این حال انيسه عمرانى رييس امور زنان ولايت ننگرهار نيز تاييد نمود که در اين ولايت، خشونت عليه زنان افزايش يافته و آنها در پيدا نمودن وظايف نيز با مشکلات فراوان روبه رو هستند.

به گفتۀ وى، در سال جارى در اين ولايت صدها واقعۀ خشونت عليه زنان ثبت شده؛ اما در اين مورد جزئيات بيشتر را در يک نشست بزرگ زنان بيان خواهند نمود.

در اين حال، معين وزارت امور زنان، تلاشهاى مسوولين ولايتى در مورد جلوگيرى از خشونت عليه زنان را کم خوانده و آنها را در اين مورد ناکام خواند.

اما عبدالله رقيبى معاون والى ننگرهار گفت اداره ولايتى متعهد است تا قضاياى جلوگيرى از خشونت عليه زنان را بررسى نمايد و در اين راستا با ادارات مربوطه همکار است.

وى در مورد گماشتن زنان به وظايف گفت که در حال حاضر، سه رياست اين ولايت از سوى زنان اداره ميشود و اين روند در حال پيشرفت ميباشد.

اما در اين حال، يکى از اشتراک کنندگان اين نشست گفت که همچو نشست ها شکل نمايشى دارد و تاکنون با زنانى که در مناطق دوردست زندگى ميکنند و قربانى خشونت هستند، همکارى نشده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha