صفحه اصلی | eslah | گزارش | آزار و اذیت خیابانی، گونه‌ی دیگر از خشونت علیه زنان

آزار و اذیت خیابانی، گونه‌ی دیگر از خشونت علیه زنان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آزار و اذیت خیابانی، گونه‌ی دیگر از خشونت علیه زنان

آزار واذیت خیابانی از سوی بعضی افراد مزاحم به طور نسبی در تمام ممالک جهان مروج بوده و به نحوی امنیت زنان را با خطر مواجه می سازد، اما در کشور ما به نسبت پایین بودن سطح سواد عدم آگاهی از موضوعات شرعی و عدم آگاهی از فرهنگ شهرنشینی این اعمال ناپسند بیش از حد در هر گوشه و کنار شهر وجود دارد. این اعمال ناپسند به حدی بالای روحیه برخی از زنان و دختران خورد سال تأثیر گذاشته است که حتا شماری از آنان خانه نشینی را اختیار و با وجود تحصیل، نمی خواهند در اجتماع وظیفه انجام دهند.

چنانکه خانم شکیلا کارمند در یکی از شفاخانه های دولتی در مورد به آزار و اذیت و به زبان آوردن سخنان مضحک و پوچ شماری از مردان چنین گفت: مدت 25 سال می شود که در اجتماع وظیفه انجام می دهم، قبلاً موتر مامورین داشتیم و از آزار و اذیت خیابانی محفوظ بودیم، اما حالا برای مامورین دولتی هم مشکلات وجود دارد. شماری از افراد حتی به سن و سال هم توجه ندارند به نحوی می خواهند یک عکس العمل در برابر یک خانم از خود نشان دهند.

وی به ادامه گفت: از این کار شان لذت می برند اگر از روی مجبوریت نباشد هیچ زنی نمی خواهد به بازار برود چنانکه دختر جوانم که تازه از پوهنتون فارغ شده، با دیدن چنین وضعیت نامناسب اجتماعی از انجام وظیفه در بیرون از منزل منصرف شده است.

به راستی چه مسایلی موجب ایجاد مزاحمت ها به این قشر باعاطفه گردیده و امنیت روحی  و جسمی آنان را با مخاطره انداخته است؟

 به جواب این پرسش یکتن از جوانان تحصیل کرده به اسم عبدالرووف باشنده ده افغانان کابل می گوید: هر جوان باید به زنان احترام بگذارد چون ما هم در خانه خود خواهر، مادر و همسر داریم اگر روزی ما به زن کسی مزاحمت کنیم باور داشته باشید که کسی دیگر به ناموس شما مزاحمت مینماید.

وی به ادامه گفت: شماری از زنان با سرو وضع نامناسب در اجتماع ظاهر می شوند قسمی که زیبنده یک زن افغان نیست آنان با تقلید از سریال های ترکی رفتار می کنند که در این صورت شماری از مردان به آزار واذیت آنها می پردازند.

از آزار واذیت های خیابانی نه تنها زنان و دختران که در اجتماع مصروف کار و تحصیل اند، در امان نبوده بلکه زنان و دختران که با برقع و حجاب در شهر گشت و گذار می نمایند از چنین وضعیت به ستوه آمده اند.

چنانکه مشتری خانم خانه که برقع بر سر دارد، در حالی که دست پسر هشت ساله اش را به دست دارد و در بازار سینماپامیر مصروف خریداری اجناس است، می گوید: وقتی به بازار میروم کوشش می نمایم که با حجاب باشم تا کسی برایم مزاحمت ننماید، اما با این حال هم سخنان رکیک را می شنوم.

از نظر روان شناسان و آگاهان امور اجتماعی راه حل مشکل ارتقای سطح آگاهی افراد از موضوعات اسلامی است عزت و کرامتی را که دین مقدس اسلام به ما داده است از سویی هم نبود فرصت شغلی و بلند رفتن سطح بیکاری در کشور باعث آن شده است که افراد بیکار از بام تا شام در بازارها گشت و گذار نمایند ومرتکب اعمال ناپسند، چون: آزار و اذیت های خیابانی شوند. دولت باید با ایجاد یک برنامه ریزی درست در جهت ارتقای سطح آگاهی و رشد استعدادها زمینه های شغلی را فراهم سازد و از سویی هم خانواده ها  و بزرگان قوم و ملا امامان مساجد در راستای تبلیغ اخلاقی و فرهنگ اسلامی تلاش ورزند. از سویی هم زنان و دختران نیز نسبت به جامعه اسلامی خود مسوول هستند تامطابق به ارزش های اسلامی و فرهنگ ملی رفتار، کردار و لباس خود را عیار سازند و خود را تحت پوشش اسلامی قرار دهند تا موجب آزار و اذیت افراد مزاحم قرار نگیرند.

رحیمه عزیز

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha