صفحه اصلی | eslah | گزارش | برگزاری سومین جشنواره‌ی ملی گل زعفران در هرات

برگزاری سومین جشنواره‌ی ملی گل زعفران در هرات

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
برگزاری سومین جشنواره‌ی ملی گل زعفران در هرات

سومین جشنواره ملی گل زعفران در هرات در حالی برگزار شد که امسال محصولات این گیاهِ گران‌بها، دراین ولایت ۲‌تن افزایش داشته‌است. دراین جشنواره تجار و کشاورزان زعفران، در ۱۵ غرفه زعفران‌های به دست آمده از ولایت‌هرات را به نمایش گذاشتند.

اما سوء‌استفاده از نام زعفران افغانستان  که بیش‌تر زعفران‌های بی‌کیفت ایرانی با این نام به جهان صادر می‌شود، عمده‌ترین نگرانی تاجریان این طلای سرخ است. تاجرانِ زعفران می‌گویند، دولت هنوز نتوانسته جلو قاچاق زعفران ایران به افغانستان را بگیرد که پس از وارد شدن به هرات به نام زعفران افغانستان به دیگر کشورها صادر می‌گردد.

آن‌ها از دولت می‌خواهند، مالیات سنگین بر واردات زعفران از کشورهای همسایه وضع کند تا قیمت و کیفیت زعفران افغانستان صدمه نبیند.  

     بشیراحمدرشیدی رییس‌اتحادیه ملی زعفران افغانستان می‌گوید: «محموله‌های چمدانی زعفران از ایران وارد افغانستان می‌شود و سپس به گونه رسمی یا قاچاق بنام زعفران افغانستان به بازارهای جهانی صادر می‌گردد.»

آقای رشیدی می‌افزاید، واردات زعفران ایران، قیمت و کیفیت زعفران افغانستان را در بازار داخلی و بازارهای جهانی به خطر روبه‌رو کرده‌است.

محمد آصف رحیمی والی هرات در این جشنواره به تاجران اطمینان داد که جلو این کار قاچاق‌بران گرفته می‌شود.

آقای رحیمی می‌گوید: «اداره محلی هرات مسأله واردات زعفران از طریق سرحدات را به حدی جدی گرفته‌است، که حتی زعفران‌های که به بهانه تحفه از ایران وارد هرات می‌شود نیز کنترول می‌شود.»

تاجران هرات، برگزاری جشنواره‌های از این قبیل را برای شناساندن زعفران افغانستان مفید می‌دانند. محمد شکور ایثار، یکی از تاجران زعفران در هرات گفت، این جشنواره، بهانه خوبی است که مردم در مورد محصولات زعفران افغانستان بیشتر بدانند.

آقای ایثار به هشدار می‌گوید:«آگاهی‌دهی به زعفران‌کاران جدید، پیرامون بلندبردن سطح کیفیت زعفران از مهم‌ترین کارهای است که باید بگونه جدی از سوی اداره زراعت و موسسات هم‌کار آن صورت گیرد.»

سال گذشته حدود ۳تن از زعفران هرات به آمریکا و کشورهای اروپایی صادر شده‌بود.

طبق آمار ارائه شده از سوی اداره زراعت ولایت هرات، سال گذشته ۱۷هزارنفر در بخش کشت و پروسسِ زعفران مصروف کار بودند که از این میان ۸۰درصد را زنان تشکیل می‌دادند. این احتمال وجود دارد که امسال شمار افراد شاغل در این بخش بیش‌تر گردد. بر اساس آمار اداره زراعت ولایت‌هرات، سال گذشته در این ولایت، ۲۵۴۰هکتار زمین زعفران کاشته شده‌بود و امسال این رقم به ۳۵۰۰هکتار رسیده‌است.

از سه سال به این سو در فصل برداشت محصول گیاه زعفران در هرات جشنواره ملی گل زعفران برگزار می‌شود.

ایجاد آزمایشگاه زعفران در هرات:

در دهم‌سنبله امسال، برای اولین بار آزمایشگاهی برای تثبیت کیفیت زعفران در ولایت‌هرات ایجاد شد که مورد استقبال کشاورزان زعفران قرار گرفت.

تاجران هرات در آن‌زمان به هشدار گفته بودند، که ایجاد این آزمایشگاه   می‌تواند زمینه معیاری شدن زراعت و تجارت این گیاه با ارزش را به صورت معیاری فراهم کند. زعفران افغانستان از نگاه کیفیت مقام نخست را در سطح جهان دارد. سه سال می‌شود که این طلای سرخ افغانستان، به لحاظ کیفیت در سطح جهان مقام اول را می‌گیرد. مرکز کشت، تولید و پروسس گیاه زعفران هرات در غرب افغانستان است.

سال گذشته هرات حدود ۶تُن زعفران تولید کرده و بر اساس گفته‌ی مسوولان محلی، امسال این آمار به هشت‌تن می‌رسد. بوته زعفران، بیش‌تر در ولسوالی‌های غوریان، پشتون‌زرغون، انجیل، گذره و زنده‌جان این ولایت کشت می‌شود.

زعفران افغانستان در بازار جهانی خریدار خوبی دارد، اما در سال‌های گذشته، به دلیل نبود آزمایشگاه تعیین کیفیت، مجوز ایزو، برند ملی و تأییدی اداره نُرم واستندرد جهانی، به‌گونه قاچاق یا بنام کشورهای دیگر وارد بازار جهانی می‌شد و یا هم با قیمت پایین به فروش می‌رسید.

به اساس آمار ارائه شده از سوی اداره زراعت ولایت هرات، در این ولایت ۹هزار خانواده مصروف کشت، تولید و پروسس زعفران اند که ۸۰ درصد کار توسط زنان انجام می‌شود.

برخی‌ها به این باور اند که سطح خشونت و تنش‌های فامیلی در خانواده‌های که از طریق زعفران زندگی شان را به پیش می‌برند، کاهش چشم گیری داشته است.

علت آن نیز واضح است. رشد اقتصادی خانواده‌ها سبب می‌شود که خشونت‌هایخانوادگی کمتر شود و یا کاملا از بین برود. بر اساس آمارها، بیشتر خشونت‌های خانوادگی به دلیل فقر اقتصادی به وجود می‌آید.

شفیقه خانم ۳۸ساله‌ای است که از ۱۰ سال به این سو زعفران کشت می‌کند. ابتدا کشت زعفران را از ۳۰کیلوگرام پیاز زعفران شروع کرده و حالا سالانه ۵جریب زمین را به تنهایی زعفران می‌کارد.

در هر جریب زمین ۶۰۰کیلوگرام پیاز زعفران کشت می‌شود که در مدت ۵سال حدود (۴.۵)چهارونیم کیلو زعفران و ۵۰۰۰کیلو پیاز زعفران برداشت می‌شود. قیمت هر کیلو پیاز زعفران ۲۰۰ تا ۲۵۰ افغانی در بازار هرات است.

افغانستان ۳سال پی‌هم است که از نگاه کیفیت در نمایش‌گاهی که در کشور بلژیک برگزار می‌گردد، مقام نخست را در بخش زعفران به دست می‌آورد. در این رقابت، زعفران از نگاه طعم، بوی و رنگ مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

اما تولیدات این گیاه در افغانستان، تا هنوز پاسخ‌گوی نیازمندی بازارهای جهانی نیست و باید در گسترش آن تلاش بیشتر صورت گیرد.

           نقیبه بارکزی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha