صفحه اصلی | eslah | گزارش | مشکلات در کمیسیون‌های انتخاباتی و نگرانی از عدم برگزاری انتخابات سراسری و به‌موقع

مشکلات در کمیسیون‌های انتخاباتی و نگرانی از عدم برگزاری انتخابات سراسری و به‌موقع

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مشکلات در کمیسیون‌های انتخاباتی و نگرانی از عدم برگزاری انتخابات سراسری و به‌موقع

کمیسیون مستقل انتخابات که مدیریت انتخابات افغانستان را بر عهده دارد، ازچندی به اینسو به خاطر برگزاری انتخابات با گروه ها و احزاب سیاسی به رأی زنی ها مشغول است . کمیسیون انتخابات پس از برگزاری انتخابات پرجنجال و چالش برانگیز سال 1393 که حیثیت واتوریته نهادی خود را از دست داده بود، اکنون درپی کسب موقعیت از دست رفته ی خود میباشد. رهبری جدید کمیسیون مستقل انتخابات در تلاش جلب اعتماد مردم، احزاب و جریان های سیاسی است.

اما  بدست آوردن  اعتماد مردم  و باور آنها  نسبت  به شفافیت انتخابات، عادلانه  بودن  وسرتاسری  بودن آن  کار آسانی  نیست،  تا زمانی که  سیستم  انتخابات بر مبنای  عدالت طراحی نگردد  و قانون انتخابات  اصلاح و  تنقیح  نشود، امکان برگزاری یک انتخابات شفاف که خواسته مردم افغانستان  می  باشد  غیر ممکن خواهد بود.

باتوجه  به  نکاتی که به آن پرداخته شد، انتخابات  گذشته که در روشنی  قانون فعلی انتخابات برگزار گردید، نتیجه ی آن برهمگان  معلوم  شد ، اگر حکومت  وحدت  ملی به وجود نمی آمد،  شاید  افغانستان  در سراشیب بحران فرو می رفت .

به  هرحال، مردم  افغانستان  زمانی  به یک انتخابات شفاف، عادلانه وسرتاسری  دست  می  یابند که سیستم انتخابات تغییر کند، کارت های رأی دهی قبلی باطل شده و شناسنامه های الکترونیکی توزیع و بر بنیاد آن انتخابات پارلمانی سال آینده برگزار گردد.

در همین حال  برخی  از اعضا، سران  تنظیم ها  و گروه های  سیاسی  در مورد  نحوه ی برگزاری انتخابات  وتغییر در کمیسیون  های انتخاباتی چنین ابراز نظرمیکنند :

استاد عطامحمد نور رییس اجراییه حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفته است که با ترکیب فعلی کمیسیون مستقل انتخابات ، برگزاری انتخابات آینده  ممکن  نیست .

وی  خواهان آمدن تغییرات در رهبری و ترکیب کمیسیون های انتخاباتی شده است.

اما، آقای حکمتیار  رهبر حزب  اسلامی به  این نظراست که  تغییر در کمیسیون های انتخاباتی  به  هیچ وجه  قابل قبول  نیست .

وی  همچنان  تأکید  می نماید که افغان های مهاجر وشهروندان کشور که درنقاط نا امن افغانستان  به سر میبرند نباید از حق رأی دادن محروم گردند و باید همه در پروسه‌ی انتخابات  و  روند  رأی دهی  سهم فعال بگیرند .

اما با این وجود، کمیسیون  مستقل  انتخابات عدم تأمین بودجه برای برگزاری انتخابات ابراز  نگرانی  کرده و می گوید: جامعه جهانی  حاضر نیست وسایل  و تجهیزات پیشرفته را که  این کمیسیون برای  برگزاری انتخابات با سیستم الکترونیک  نیاز  دارد خریداری نماید . ازهمینروست که  تاحال  نتوانسته است ، فهرست نام  رأی دهندگان  را تهیه نماید .

این کمیسیون همچنان می گوید : با آنکه جامعۀ جهانی  تعهد سپرده  بود که  برای  برگزاری انتخابات افغانستان به سیستم الکترونیک کمک می نماید، اما  تا اکنون  ازپرداخت این  مساعدت ها  اثری  به چشم نمی خورد .

به  گفته یک مسوول این  کمیسیون؛ کمیسیون مستقل انتخابات  وجوهی  راکه  نیاز  دارد  تا توسط  آن ابزار، وسایل تخنیکی و دیگر  ضرورت ها را  تهیه و خریداری نماید از  سوی  جامعه ی جهانی  پرداخت  نگردیده  است .

نهادهای ناظر بر روند انتخابات، بی  باوری ها به اعضای  کمیسیون  مستقل انتخابات را از  دلایل بی پروایی  کشورهای  کمک  کننده  در تأمین بودجه و نیازهای کمیسیون انتخابات  افغانستان  میدانند:

" کمیسیون در آن ظرفیت قرار نگرفته است تا  برنامه‌ی  کتبی  خود  را  به  جامعه  جهانی بفرستد تا آنها  مطابق برنامه  ها و شاخصه هایی که دارند  بتوانند  مراحل  مختلف انتخابات را حمایت  نمایند ."

با این حال کمیسیون مستقل انتخابات درحال  بررسی  برگزاری انتخابات  بااستفاده  از  برگه  های  رأی  دهی قبلی است،  این کمیسیون  تصریح میدارد که  فهرست  نام  رأی  دهندگان را به گونه ‌ی  قلمی  تهیه  می نمایند .

اما جانداد سپین غر رییس شبکه جامعه ی مدنی انتخابات در  مورد چنین  نظردارد : " اگر مسوولان انتخاباتی توانایی مسلکی میداشتند،  وضعیت را  دقیق  تحلیل می نمودند و مستقلانه تصمیم  می گرفتند؛ ما امروز شاهد پیشرفت ها و آمادگی های خوبی برای برگزاری انتخابات در سال آینده می بودیم.

درحالیکه کمیسیون مستقل انتخابات روزشانزدهم ماه سرطان  سال 1397 را روز برگزاری انتخابات  شورای  ملی  و شوراهای  ولسوالی  مشخص  کرده است، اما  نهادهای  ناظر انتخابات  به برگزا ری انتخابات در این  تاریخ  باور ندارند. آنها  ادعا دارند که اعضای کمیسیون های مستقل انتخابات توان  مدیریت  این انتخابات  را ندارند .

از سویی هم نهادهای ناظر بر روند انتخابات نبود امنیت را یکی از چالش های بزرگ دیگر برای برگزاری انتخابات در وقت و زمان معین آن می دانند.

آقای بشیراحمد بیژن آگاه مسایل سیاسی و معاون شورای شهروندان شهر کابل در مورد چنین توضیح میدهد: " اگر انتخابات  در سال  آینده برگزار نشود  و با یک  بحران انتخاباتی  دیگر رو به رو شویم،  شیرازه های  نظام سیاسی  کشور  باردیگر آسیب خواهد  دید و معلوم  نیست که این آسیب دو باره چطور ترمیم  خواهد شد .

آقای بیژن گفت: ماوشما طی روزهای گذشته دیدیم که جنجال های در داخل  کمیسیون  های انتخابات  و شکایات انتخاباتی با برکناری پنج  تن از کارمندان  کلیدی  در کمیسیون  شکایات انتخاباتی  وجود خود را نمایان ساختند؛ آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی  یک  روند  بسیار کند، زمانگیر و درعین  حال  دشوار خواهد  بود. با جنجال های انتخاباتی در سال 1393اعتماد عمومی از کمیسیون  ها سلب گردیده  بود، اعتماد  سیاسی  میان  جناح های  سیاسی  حاکم در درون حکومت  به اندازه کافی وجود نداشت و ازنظر قانونی و تخنیکی نیز ده ها مشکل  بر سر اصلاحات انتخاباتی  وجود داشت . درهرصورت این  مرحله در دو  سال  از عمر حکومت وحدت ملی با آرامی  و با تفاهم  رهبران  حکومت طی  گردید .

آقای بیژن می گوید: پس از اصلاحات انتخاباتی که هم در قوانین انتخاباتی و هم در ساختارهای اجرایی کمیسیون ها به  وجود آمد، باید طی  یک  سال گذشته کمیسیون  زمینه برگزاری انتخابات  را با تمام احتیاجات آن فراهم میکرد. مهم ترین کارهایی که کمیسیون ها باید در طی یک سال گذشته انجام میدادند عبارت بود از:  تهیه لست رأی دهندگان، تعیین حوزه های  رأی  دهی درسطح کشور، فراهم سازی مصارف مالی انتخابات و اصلاحات در بخش های  اداری  کمیسیون ها در سرتاسر کشور.

آقای بیژن، اکنون دیده میشود که  کمیسیون های انتخاباتی به هیچ یک از اهداف تعیین شده،  نظر به گفتۀ شما دست  نیافته  اند،  دلیل آن از نظر شما چیست ؟

پاسخ : اکنون  به وضاحت می بینیم  که پس از  یکسال، جنجال هایی در کمیسیون های انتخاباتی  برخاسته  است،  این  جنجال ها  به سویی  می رود که  تأثیر آن هم  بالای  دولت و هم  بالای  مردم افتاده است. به نظر  میرسد که  حوصله  رهبری  دولت  نیز  از جنجال های  درون  کمیسیون ها به سر آمده، مشکلات در سطح این کمیسیون ها سبب شده تا رهبری دولت به فکر آوردن یک سری تغییرات در ترکیب این کمیسیون ها شود.

پرسش : آقای بیژن راه بیرون رفت از جنجال ها را درکمیسیون  مستقل انتخابات  در چه  می بینید؟

پاسخ: از آن جا که انتخابات  شورای  ملی  و شوراهای  ولسوالی در سرطان سال 1397 برای  تداوم مشروعیت  نظام  سیاسی  کشور  یک  ضرورت  اساسی و بنیادی است و از آن جا که فرصت  برای  ساختن  میکانیزم  های انتخاباتی  متفاوت  و هم چنین  تغییرات  اساسی در قانون  و کمیسیون  های  فعلی امکان پذیرنیست، بایستی  برای  بر قراری  نظم وثبات  اداری در کمیسیون های انتخاباتی  راه حل  های  عاجل ویا مؤقت  سنجیده  شود . مهم  ترین  راه  حل هایی که  حکومت  را دربرگزاری انتخابات برای  سال آینده یاری میرساند، میتواند  ایجا د یک  کمیسیون مؤقت  نظارتی باشد .

آقای بیژن وضاحت داد : بربنیاد فقره بیستم  ماده ی شصت و چهارم  قانون اساسی ، رییس جمهور در وضعیت خاص و به منظور بهبود اداره کشور ،  صلاحیت ایجاد کمیسیون  های کاری را دارد . برمبنای همین قانون، یک کمیسیون  متشکل ازنهادهای ذیریط به ویژه نهادهایی که در پروسه تعیین کمیشنران صلاحیت نظارت دارند،  به وجود بیاید تا بتواند عملکرد و نحوه‌ی مدیریت کمیسیون های انتخاباتی و همچنین اعضای کمیسیون ها را نظارت دقیق کند. ازآن جا که درقانون انتخابات عضویت  نماینده ستره محکمه ، نماینده کمیسیون مستقل حقوق بشر، نماینده کمیسیون نظارت  بر تطبیق  قانون اساسی،  نماینده  نهادهای مدنی  و جامعه مدنی مرتبط  با زنان درکمیته گزینش کمیشنران تسجیل  شده است، در کمیسیون  ها میتواند  مرکب از نمایندگان همین  نهادها به منظور  نظارت  از عملکرد کمیسیون  های انتخاباتی  ایجاد شود . برای  شفافیت بیشتر  و ایجاد اعتماد مردم  به کار کمیسیون  نظارت، اگر از نهادهای بین المللی  نیز  در آن عضویت  داشته  باشند ، پروسه نظارت بهتر  وشفاف  تر  صورت  خواهد گرفت .

آقای بشیراحمد بیژن همچنان افزود :  اگر هیأت نظارت  یک بررسی  همه  جانبه از  کار کمیسیون  ها را انجام دهد و دلایل محکم و استوار  برتخطی  و فساد  اعضای  کمیسیون های انتخاباتی  و همچنین کارمندان این کمیسیون  ها در دست باشد، برکناری  و عزل آن ها  یک راهکارمناسب  در وضعیت  فعلی است .

به خاطر  این که  برکناری  تمام اعضا ویا انحلال کمیسیون ها درچنین شرایطی  نه امکان پذیر است و  نه از نظر  قانونی  توجیه درست دارد .

بنا بر این، کسانی که در درون کمیسیون ها بر خلاف  قوانین  و مقررات کشور  عمل  میکنند  و یا به مسایل سلیقه یی وسیاسی  دامن  میزنند،  بایستی دست  شان از کار گرفته  شود  و به جای آنها  اشخاص  واجد شرایط  که  شایستگی این پستها  را داشته  باشند،  توظیف گردند .

به باور آقای بیژن : کشور ما در هر برش  تاریخی  به اشخاص  و افراد متعهد، مسوول  و  صادق  نیاز  داشته  و اکنون  نیز  این از خواسته های  اساسی  مردم  ماست،  تا  در چنین  موقعیت  ها  و موقف های مهم، افرادی توظیف گردند  که با صداقت  و درستی در انجام  کارهای  شان تلاش های  دلسوزانه  را انجام  بدهند .

گل علم ناصری 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha