صفحه اصلی | eslah | گزارش | رئیس پوهنتون‎های خصوصی : در سرتاسر کشور 130 پوهنتون خصوصی فعالیت دارد

رئیس پوهنتون‎های خصوصی : در سرتاسر کشور 130 پوهنتون خصوصی فعالیت دارد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس پوهنتون‎های خصوصی : در سرتاسر کشور 130 پوهنتون خصوصی فعالیت دارد

طی چند سال پسین مواردی مانند: مهاجرت جوانان، متوقف شدن کار بسیاری از نهادهای خارجی، نبود زمینه‎های شغلی در کشور، بازار گرم درآمدهای هنگفت پوهنتون‎های خصوصی را پائین آورده است. چنان‎که شماری از این نهادهای تحصیلی به خاطر جبران این خسارات مالی به محدود کردن استادان و کارمندان خود اقدام کرده‎اند و شماری دیگر به مکان‎های کوچکتر نقل مکان نموده‎اند، این در حالیست که حتا شماری از محصلان در پوهنتون‎های خصوصی که قادر به پرداخت فیس خود نبوده‎اند، مجبور شده‎اند که از ادامه تحصیل در این نهادها صرف‎نظر نمایند.

 چنان‎که عبدالتواب محصل رشته حقوق و علوم سیاسی در یکی از پوهنتون‎های خصوصی با وجود خواندن دو سمستر نتوانسته است که تحصیل‎اش را ادامه دهد، وی می‎گوید: دو سمستر را با مشکلات زیاد به پیش بردم، چون فیس خیلی بلند است و یک خانواده مامور پائین‎رتبه دولتی قادر به پرداخت آن نیست. با روی کار آمدن پوهنتون‎های خصوصی در کشور مشکلات زیادی که فرا راه وزارت تحصیلات‎‏عالی کشور وجود داشت برداشته شد، زیرا سالانه شمار زیادی از متقاضیان به ادامه تحصیل در پوهنتون‎های دولتی در کانکور شرکت می‎نمودند که وزارت تحصیلات‎عالی قادر به پذیرش آن‏ها نبود، اما فعالیت‎های پوهنتون‎های خصوصی زمینه را برای شماری زیاد از جوانان مساعد کرد به جوانانی که در رشته دلخواه‎شان می‎خواستند تحصیل کنند و این شانس را در پوهنتون‎های دولتی از دست داده بودند و هم به شماری از جوانانی‎که در امتحان کانکور دولتی بی‎نتیجه مانده و ناامیدی زندگی‎شان را فرا گرفته بود.

 چنان‎که فرحناز محصل رشته ژورنالیزم در یکی از پوهنتون‎های خصوصی می‎گوید: دوباره در امتحان کانکور اشتراک کردم در دوره اول در زراعت پوهنتون کابل کامیاب شدم، اما به این رشته علاقه نداشتم، بار دوم با آمادگی کامل اشتراک کردم و باور داشتم که در رشته دلخواه خود که ژورنالیزم است کامیاب خواهم شد، اما بی‌‎نتیجه ماندم، کاملاً نا امید شده بودم بعداً خانواده‎ام من را در پوهنتون خصوصی ثبت نام کرد فعالیت دانشگاه های خصوصی در کشور در پهلوی خوبی ها، کاستی هایی هم داشته است.

چنانکه احمد فرید دانشجوی سال سوم رشتۀ طب در یکی از دانشگاه های خصوصی در این مورد می‎‎گوید: «شماری از دانشجویان در دانشگاه های خصوصی با لیاقتی که دارند در رشتۀ دلخواهشان تحصیل می کنند، اما شمار دیگر که لیاقت ندارند. دانشگاه، بخاطر بدست آوردن پول هر کسی را که خواهان هر رشته‎ای باشد می پذیرد.»

وی به ادامه گفت: «حتی کسانی استند که در درس‎ها حضور ندارند اما دیپلوم بدست میآورند دانشگاه های خصوصی فقط با این کارشان به تعدادی از اشخاص کم سواد دیپلوم لیسانس و ماستری را اهدأ کردندو به این ترتیب جیب هایشان را پر نمودند بدون اینکه به آیندۀ این کشور فکر نمایند.

با این حال پوهندوی محمد امیر کامه‎وال استاد دانشگاه کابل و رئیس دانشگاه های خصوصی در وزارت تحصیلات‎عالی به گزارشگر روزنامه اصلاح گفت: دانشگاه‎های خصوصی در کشور از سال 1385 آغاز به فعالیت نموده اند که تعداد شان به 130 میرسد و در حدود یک لک و هفتاد هزار دانشجو در دانشگاه های خصوصی مصروف تحصیل اند. آقای کامه‎وال وضعیت خراب اقتصادی در کشور را از مواردی میداند که جوانان قادر نمی‎شوند به دانشگاه های خصوصی تحصیل نمایند.

وی گفت: در طی چند سال اخیر وضعیت اقتصادی بسیاری خانواده‎ها با رکود رو به رو شده است از سویی هم تداوم نا‎امنی‎ها در کشور جوانان را از ادامه تحصیل باز مانده است. چنانچه بسیاری از محصلان بعد از خواندن دو سمستر قادر به دوام تحصیل و پرداخت پول سمستر بعدی نیستند.»

 پوهندوی محمد امیر استاد دانشگاه‎کابل و رئیس دانشگاه‎های خصوصی به ادامه سخنانش افزود: هر دانشجویی که آزمون کانکور دولتی را سپری کرده و از طریق وزارت تحصیلات عالی با یک تخفیف به دانشگاه های خصوصی معرفی شده این تخفیف به یک یا دو سمستر نیست بلکه تا پایان دوره تحصیلی است و ما از دانشجوی خویش حمایت می کنیم در صورتیکه دانشجوی ما در پوهنتون خصوصی که معرفی شده با مشکلی بر می‎خورند باید به وزارت تحصیلات عالی مراجعه نماید و اگر کسی از سوی نهاد‎های دیگر به دانشگاه‎های خصوصی معرفی
می شوند در این صورت وزارت تحصیلات‎عالی مسؤولیت ندارد.

پوهندوی محمد امیر کامه‎وال رئیس دانشگاه‎های خصوصی در وزارت تحصیلات‎عالی کشور در مورد اینکه امسال به چه تعداد دانشگاه های خصوصی جواز فعالیت از این وزارت اخذ نموده اند، گفت: از سال 1393 یک پیشنهاد از سوی وزارت تحصیلات‎‏عالی به مقام محترم ریاست جمهوری کشور پیشکش شد، در آن خواسته شده بود که نظر به وضعیت فعلی تحصیلی در کشور بعد از این از ایجاد دانشگاه‏های خصوصی جلوگیری شود، مشروط بر اینکه دانشگاه‎های خصوصی بررسی گردند و نتیجۀ آن مشخص شود و یک سری تعدیلات در مقرره تحصیلات‎خصوصی به میان بیاید. از آن زمان تا اکنون هیچ دانشگاه‎خصوصی در کشور ایجاد نگردیده تنها دو دانشگاه که طبق حکم مقام عالی ریاست جمهوری ایجاد شده است.

آقای کامه‎وال رئیس دانشگاه‎های خصوصی در مورد این دو دانشگاه گفت: موسسه تحصیلات عالی «مورا» که مختص به بانوان است و در آن سرمایه گذاری زیادی صورت گرفته است و دیگر دانشگاه «نخبه‏گان» در بلخ است که در حدود بیست تا سی ملیون دالر در آن سرمایه‏گذاری شده است.

                    رحیمه عزیزی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha