صفحه اصلی | eslah | گزارش | نشست سام، ارزیابی تعهدات حکومت افغانستان و جامعة جهانی

نشست سام، ارزیابی تعهدات حکومت افغانستان و جامعة جهانی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نشست سام، ارزیابی تعهدات حکومت افغانستان و جامعة جهانی

سخنگوی وزارت مالیه:جامعه‌جهانی در برخی موارد به تعهداتش عمل نکرده است

سومین نشست مقام های ارشد با حضور نمایندگان بیش از پنجاه کشور و سازمان‎های بین‎المللی حامی افغانستان برای بررسی کمک‎های اقتصادی به این کشور که در 12 و 13 ماه میزان در شهر کابل برگزار گردید، مؤفقانه پایان یافت.

در این نشست تعهدات دوجانبه حکومت افغانستان و جامعه جهانی مورد ارزیابی قرار گرفت و از اجراأت یکساله حکومت افغانستان بعد از کنفرانس بروکسل به تمویل کنندگان و شرکای بین‎المللی گزارش داده شد.

آنچه در این نشست گزارش شد و مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت، از سوی نماینده سازمان ملل‎متحد برای افغانستان سازنده و مؤفق خوانده شد و گفته می‎شود که خوشبختانه حکومت افغانستان توانست اکثر تعهدات خودرا عملی سازد و قناعت تمویل کنندگان بین‎المللی را حاصل نماید.

  دولت افغانستان با وجود مشکلات، توانست تعهداتش را عملی بسازد و بار دیگر تداوم همکاری و کمک‎های جهان را به افغانستان فراهم نماید، اما از قول برخی مقام های حکومت افغانستان گزارش داده شده که جامعه جهانی به تعهداتش عمل نکرده است.  با این وجود این پرسش مطرح می شود، آنچه را که جامعه جهانی به آن عمل نکرده کدام موارد است و از سویی هم سطح عواید داخلی در این نشست بالاتر از تعهدات حکومت اعلام گردیده و اینکه سطح عواید دولت از کدام مدرک بلند رفته  است؟

اجمل عبدالرحیم‎زی، سخنگوی وزارت مالیه در این رابطه گفت: ما تحت چارچوب حساب‎دهی متقابل تعهدات خود را داشتیم، به این معنی که هم حکومت وحدت ملی تعهدات خودرا انجام داده و هم جامعهجهانی در بعضی موارد تعهداتاش را انجام داده، اما تقاضای ما از جامعه جهانی اینست تا به خاطر بهبود وضعیت افغانستان توجه بیشتر نماید.

به گفته سخنگوی وزارت مالیه، بحث عمده کنفرانس، موضوع انتخابات، مبارزه با فساد اداری، اصلاحات مالی و اقتصادی، توانمند ساختن خانم‎ها، ساده ساختن پروسیجر ادارات دولتی از طریق سیستم آسان خدمت، مدیریت اراضی و املاک و حمایت سکتور خصوصی از جمله مواردی بودند که در نشست دو روزه روی آن بحث صورت گرفت.

آقای عبدالرحیم زی گفت: «اما در رابطه به بلند بودن سطح عواید داخلی آنچه بیان شد، چنانی که آقای حکیمی در کنفرانس یاد آور گردید، اگر عواید سال 1393 با عواید سه سال گذشته مقایسه شود، سطح آن بیشتر از یکصد و پنجاه میلیارد افغانی گزارش شد، این بیانگر آنست که ما در مسیر مثبت روان هستیم و خوشبینی ها وجود دارد تا عواید ما بیشتر از یک صد و پنجاه میلیارد افغانی که رقم بی سابقه است بلند برود.»

آقای عبدالرحیم زی در رابطه به این که سطح عواید کشور از کدام مدرک بلند رفته است گفت: حکومت افغانستان سه بخش عایداتی دارد. بخش گمرکات، شعبات مالیاتی و عواید غیر مالیاتی. امروز چهل وهشت در صد عاید ما از گمرکات به دست می آید. باقی آن مالیاتی است که از مالیه دهندگان بزرگ، متوسط و کوچک به دست میآید.

 عوایدغیرمالیاتی شامل: خدمات مخابرات، عواید به دست آمده از وزارت معادن، تجارت، وزارت ترانسپورت، وزارت فواید عامه، وزارت داخله می باشد.

آقای عبدالرحیم زی گفت: در بخش مبارزه با فساد در گمرکات، طی سه سال گذشته توانسته ایم جلو فساد را بگیریم و برای محو آن مبارزه نماییم، هنوزهم در بعضی موارد در گمرکات فساد وجود دارد، اما در مقایسه با سالهای گذشته وضعیت در گمرکات بسیار خوب است.

وی وضع مالیه بر خدمات مخابراتی را کمک ملت به دولت عنوان کرده می گوید: درممالک دیگر نیز چنین طرح هایی وجود دارد.

به باور سخنگوی وزارت مالیه، هر شهروند افغانستان به هر سطح که زنده گی دارد مکلف به پرداخت مالیه است. وزارت مالیه در گذشته ها در این رابطه با جدیت وقاطعیت کار کرده و توانسته جلو فرار مالیاتی را بگیرد و قرضه هایی را که پرداخت نشده بود به دست آورده است. چون پول مالیه، پول حکومت نیست، پول مردم افغانستان است که باید حفظ و نگهداری شود و شفافیت آن مکلفیت همه است و این را به مردم اطمینان میدهیم.

این درحالیست که آگاهان امور به این باور اند، آنچه در کنفرانس بروکسل در مورد بلند بردن سطح عواید حکومت افغانستان تعهد گردیده بود، این بود که از طریق بهبود روابط تجارتی، آماده ساختن شرایط برای تولید کننده‌گان داخلی، میکانیزه ساختن زراعت، کمک به دهاقین، از بین بردن فساد در گمرکات و موارد دیگر، کار گرفته شود تا سطح عواید بلند برده شود. اما به باور این آگاهان، وزارت مالیه، با اخذ مالیه از مردم در هر جهت مانند: اخذ فیس کریدت کارتها، بلند بردن فیصدی مالیاتی از معاشات کارمندان دولت و معلمان را بنام عواید محاسبه کرده و سطح عواید را بلند گزارش داده است.

مهوش 

 

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha